Avakadonun Faydaları

Avakadonun Faydaları

Hayatımızda doğanın bizlere sunduğu paha biçilemez mucizeler vardır. Bu mucizeler asırlardır kullanılan tedavi yöntemlerine konu olmuşlardır. Eski zamanlardan beri meyvelerin ve sebzelerin alternatif tıp yöntemi olarak kullanılması bizlere birçok konuda yardımcı olmuştur. Bunlardan biri olan avokado cilt için çok önemlidir. Peki avokadonun faydaları nelerdir ? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını kesinlikle okumanız gerekmektedir.

avokado-faydalari

Avokadonun mevsimi ilkbahardır. İlkbahar aylarında yetişen bu meyvenin anavatanı Orta Amerika’dır. Ülkemizde de yetişme ortamı bulmaktadır. Öyle ki Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde avokado yetiştiriciliği yapanlara sıklıkla rastlanır.

avokado-salatasi

Avokado meyvesinin etli bölümünde A, D, E vitaminleri ve potasyum bulunur. Avokadonun sabit yağında ise vitaminler ve proteinler bulunur. Diyebiliriz ki; avokado vitamin ve mineral deposudur. Avokadonun özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda avokadonun yapraklarında %3’e kadar uçucu yağ bulunur. Avokado yüksek oranda antioksidan içerir ve bu özelliği ile öncelikle bağışıklık sistemimize, sonrasında cilt sağlığımıza çok iyi gelmektedir. Kozmetik sektörüne ise sıklıkla yardımcı madde olarak girer. Bu kadar özelliği ve yararı bulunan avokadonun diğer özellikleri nelerdir? Avokadonun cilde faydaları nelerdir?

 • Avokado yüksek oranda antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir bileşen olarak göze çarpar. Tıpkı domates ve limon gibi içeriğinde antioksidan bulunması onun cilt sağlığı için de kullanılabileceği anlamına gelmektedir.
 • Avokadonun yapraklarını ve meyvelerini kaynatıp içtiğiniz takdirde yüksek olan tansiyonunuz düşer. Bunu elde ettiğiniz avokado öz suyu ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Avokadonun bünyesinde tanen adı verilen madde bulunur. Bu maddenin özelliği kabız yapmasıdır. Eğer ishal sorununuz varsa avokado tüketebilir ve ishale çare bulabilirsiniz. Avokado bu konuda gerçekten iyi bir kaynaktır.
 • Avokadonun zararları yok denecek kadar azdır. Avokadonun bünyesinden elde edilen uçucu yağ, kozmetik alanında parfüm yapımında sıklıkla kullanılır.
 • Avokado çok iyi bir enerji kaynağıdır. Öyle ki yağ ve protein bakımından zengin bir besin olarak göze çarpmaktadır. Yukarıda da söylediğimiz gibi bünyesinde bolca A ve E vitamini barındırması cilt sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Özellikle gözlerimizin sağlığı açısından yararı bulunan A vitamini bakımından yüksek bir orana sahiptir. Ayrıca B vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Bünyesinde potasyum gibi mineralleri de barındırması onun ne kadar yararlı ve besleyici bir besin olduğunun göstergesidir.
 • Avokadonun yararları son derece eşi benzeri bulunmayacak değerdedir. Cildin yenilenmesine ve vücut dokularının kendini tekrardan oluşturmasına katkıda bulunur.

avakado-maskesi

 • Cilt yaralarının iyileşmesi için önemli bir rol oynar. Antioksidan özelliğiyle bu görevi görür. Avokadonun faydası aynı zamanda bağışıklık sistemimizedir.
 • Tıpkı süt gibi avokado da bağışıklık sistemimize iyi gelmektedir. Kansere karşı önemli bir koruyucu görevi üstlenir. Soğan ve süt gibi kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.
 • Avokado aynı zamanda çok iyi bir hücre koruyucudur. Yukarıda da söylediğimiz gibi kanserli hücrelerin yok edilmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda ciltte bulunan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Avokado cilt üzerinde bulunan lekelerin giderilmesinde kullanılabilir. İçerdiği antioksidan özellikleriyle cilt üzerinde kapanan gözenekleri açarak cildin hava almasını ve kendini yenilemesini sağlar.
 • Avokado cilde yaptığı etkiler ile ön plana çıkan bir meyvedir. Öyle ki cilt üzerinde bulunan ölü hücreleri uzaklaştırarak nemlenmesini ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt yenileyici bir özelliği bulunur.avakado

Avokadonun cilde yararları hakkında bahsettiğimiz bu özellikler son derece önemlidir. Avokado gerçekten bir doğal şifadır.