Acı Biberin Faydaları

Acı Biberin Faydaları

Acı biber özellikle bizim toplumumuzda çok farklı bir yere sahiptir. Ana vatanı Amerika olarak gösterilse de bunu Türk insanı kolay kolay kabul etmez. Bizim insanlarımızın acı biber ile bütünleşmesi, özellikle Adana ve çevre illerinde neredeyse sabah kahvaltıda bile tüketilmesi onu baş tacı bir sebze konumuna sokuyor.

Aynı zamanda Güneydoğu insanının nasıl bu kadar dinç ve hareketli olduğunu merak ediyorsanız acı biberin faydaları hakkında yazdığımız yazıyı okuyunca anlayacaksınız. Acı biberin yararları nelerdir? İşte bu sorunun cevabını vereceğimiz bu yazımızda faydalı olduğu hastalıkları da bulabilirsiniz.

Acı Biberin Faydaları

Acı biber bundan bin yıl önceye kadar dayanan, insanoğlunun çok eski zamanlardan beri yeme ve şifa aracı olarak kullandığı bir sebzedir. Bir adet acı biberin bünyesinde bulunan vitaminleri dilerseniz liste halinde verelim:

• Bir adet orta büyüklükte acı biberde toplam olarak 18 kalori bulunur. İçerdiği A vitamini günlük ihtiyacımızın %10’unu karşılar.

C vitamini bakımından bir depo olan acı biber bir adet tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının iki katını takviye eder.

• Aynı zamanda bünyesinde E ve K vitaminleri bulundurması onun vitamin deposu olduğunu gösterir. Öyle ki bir adet acı biber günlük E vitamini ihtiyacımızın %3’ünü, K vitamin ihtiyacımızın ise %10’unu karşılar.

Bu özellikleri bakımından günlük olarak tüketilmesi gereken bir sebze olduğunu gösterir.
Acı biberin tarihinin bin yıl kadar önceye dayandığını söylemiştik. Tam da o zamanlardan bu yana acı biber ilaç yapımında kullanılmış ve vitamin içerikleri tıp alanında şifa görevi üstlenmiştir. A, C, E ve K vitaminleri bakımından bu özelliği desteklenmiştir.

E vitamini cilt bakımına olan yararları ile tanınır. Özellikle yaşlanma etkisi olan buruşukluk ve kırışıklığa karşı çok ciddi bir görev görür. Acı biberin içerdiği E vitami cildi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur ve daha genç görünmenizi sağlar.

Acı biber bağışıklık sistemine yardımcıdır ve koruyucu bir tavır takınır. Kanser gibi tehlike arz eden hastalıklar ile savaşan, bunların belirtilerini en aza indiren doğal bir şifadır.

Acı biber içerdiği E vitamini sayesinde göz sağlığına da çok iyi gelmektedir. Özellikle güneşin neden olduğu göz problemleri ile savaşarak gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

A vitamini E vitaminine göre gözlere daha iyi gelmektedir. Acı biberin içeriğinde bolca A vitamini bulunması özellikle körlük gibi problemlere çok iyi gelmektedir.

Acı biber kemik, diş ve saç sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Bu bölgelerimizin daha sağlam ve kuvvetli olmasını sağlar. Bir bakıma takviye güç olarak algılanabilir. Hamile kadınların bu bakımdan günlük olarak yeteri seviyede A vitamini almaları gerekmektedir. Bunu acı biber tüketerek sağlayabilirler.

Acı biberin kırmızı olanında bulunan C vitamini oranını limon ile karşılaştırırsak, acı biberin 7 kat daha fazla içerdiğini görürüz. Bu oran günlük C vitamini ihtiyacınızın 2 katından fazlasını karşılamaktadır.
Acı biberin içerisinde bol miktarda manganez bulunur. Manganezin en önemli özelliklerinden biri sindirime yardımcı olmasıdır.

Aynı zamanda cinsel gücü artırıcı bir özelliği bulunur. Manganez takviyesi yapmak için acı biberi günlük olarak tüketmeniz önerilmektedir.

Acı biber yüksek oranda demire sahiptir. Öyle ki bu oran günlük ihtiyacımızın %10’unu karşılar. Demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık da düzenli acı biber tüketimi ile atlatılabilir. Kansızlığa doğal şifa yolları olarak en başta acı biber önerilmektedir.

Acı biber kabızlık sorununa da oldukça iyi gelmektedir. Öyle ki içerdiği bol miktarda lif ile bunu başarır. Diyet listelerinde lifli yiyeceklere sıklıkla yer verilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar bunun için acı biber önermektedirler.

Bağırsakların sağlığını koruyup düzenli bir şekilde çalışmalarını sağlamaktadır.