Düz bir karına sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Düz bir karına sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Her geçen gün merak edilen sorular arasında yer alan düz bir karına sahip olma isteği, son zamanlarda büyük bir ilgi görmektedir. Yaz mevsimi yaklaşırken vücudumuzu şekillendirmek için  egzersiz yapma isteği de bir o kadar artmaktadır. Kış mevsiminin vermiş olduğu yorgunluk hissinden sonra yaza büyük bir enerji ile girme coşkusu da  bu durumun devamında gelmektedir. Ve tam bu zamanlarda vücudumuzun fit olmasına önem verdiğimiz en önemli bölgelerimizden birisi de şüphesiz karın bölgesidir. Yaz ayı genellikle kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkamamış , hatta bazen karın bölgesinde ki yağlanma gözükmesin diye bikini giymek isterken, mayo giymek zorunda kalanlar için şüphesiz bu durum çok önem teşkil etmeye başlamıştır. Sadece vücudumuzun fit gözükmesinin yanında , yaşamımızın sağlık alanında da bir o kadar etkili bir konu olarak düzenli beslenme ve egzersiz’i büyük bir önemle öneriyoruz. Haydi o zaman ne duruyorsunuz, kusursuz bir karın için siz de bir adım atın!

Size önerebileceğimiz durumlar arasında öncelik vereceğimiz ilk konu stresten uzak durmanız gerektiğidir.

1) Double Leg Stretch Hazırlık

Yere sırtüstü yatın. Dizlerinizi 90 derece bükecek şekilde kendinize doğru yaklaştırıp ayaklarını kaldırın. Kollarınızı,avuç içleri birbirine bakacak şekilde, ayaklarınızın yanında tutun. Nefes alırken ellerinizi yukarıya doğru kaldırın ve bacaklarınızı da aynı şekilde havaya doğru kaldırın. Nefes verirken ise Ayaklarınızı ve kollarınızı, ilk pozisyondaki şekle sokun.

2) Abdominal bükülme

Yere sırtüstü uzanın. Ellerinizi karnınızın hizasında tavana doğru kaldırılmış  ve avuç içleri birbirine bakacak şekilde sabit tutun.Ayaklarınızı kapalı olacak şekilde hafif kıvırarak yere sabit tutun. Nefes alırken hareketi yapmak için hazırlanın. Nefes verirken kürek kemikleriniz hizasına kadar karnınızı kullanarak kalkın ve o sırada kollarınızı hafifçe aşağıya doğru indirin. Nefes alırken başlangıç pozisyonuna geri dönün.

3) Deniz yıldızı

Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi 90 derece büküp tavana doğru ayaklarınızı kaldırın. Kollarınızı ise avuç içleri birbirine bakacak biçimde tavana doğru kaldırın. Nefes almaya başladığınız zaman hareket için hazırlanın.
Nefes vermeye başladığınız zaman kollarınızı başınızın iki yanına yani kulaklarınızın hizasına getirirken bacaklarınızı ise ileri doğru V şeklinde açarak uzatın. Sonrasında tekrar nefes almaya başladığınızda başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4) Single Leg Stretch

Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi 90 derece büküp ayaklarınızı havaya doğru kaldırın. Kollarınızı ise avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde tavana doğru uzatın. Kürek kemiklerinize kadar karnınızı kullanarak kalkıp, bir dizinizi kendinize doğru çekin. Diğer ayağınız ise tavana doğru dik bir pozisyonda tutun. Nefes almaya başladığınız zaman harekete hazırlanın. Nefes verirken ise diğer bacağınız ile aynı pozisyonda hareketi yapmaya devam edin ve bu pozisyondayken başınızın ve kollarınızın duruşunu bozmayın.

5) Lateral Bükülme


Vücudunuz, yan tarafa bakacak şekilde yere doğru yatın. Bir kolunuzu başınızın altına gelecek pozisyonda diğer kolunuzu ise yerle temas edecek pozisyonda tutun.
Nefes almaya başladığınızda başınızın altındaki kolunuz ile gövdenizi yukarı kaldırın. Nefes vermeye başladığınızda kolunuzu ve gövdenizi yavaşça yere doğru indirin.

Düz bir karın için yapılacak egzersizleri sizinle paylaştık fakat sadece egzersiz yapmakla düz bir karına ulaşamayacağımız da bir gerçektir. O zaman şimdi düz bir karına ulaşabilmek için dikkat etmeniz gereken diğer önemli başlıklardan bahsedelim.

 

Stresle arkadaş olmaktan vazgeçin!

Yoğun iş hayatı, insan ilişkileri, ev telaşı, maddi sıkıntılar gibi daha bir  sürü sayabileceğimiz  bazı günlük sorunlar yaşamımızda her zaman büyük önem teşkil etmektedir. Fakat bu gibi sıkıntıların bize vermiş olduğu çok büyük zararlardan birisi de, hem metabolizmamızın hem de beynimizin büyük bir düşmanı olmasıdır. Stres vücudumuzda var olduğu zaman böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun salınımı arttığından dolayı karın bölgesinde ki yağlanma miktarı da artmaktadır. Ayrıca bazı insanlar, stresli oldukları zamanlarda  yemek yemeye daha fazla ihtiyaç duyuyorlar ve sonunda kilo alımı kaçınılmaz son oluyor. Bu gibi durumlara çözüm olarak bazı aktivitelerin yardımı ile stresten uzaklaşmamız mümkün. O zaman egzersiz yapmaya başlamaya ne dersiniz?

 

Uykunuzu iyi almaya dikkat edin!

Düzenli ve kaliteli bir uykuya sahip olmamamız metabolizmanızdaki kortizol düzeyinin artmasına neden olduğunuz anlam gelmektedir. Eğer kortizol düzeyinde belirli bir artış gözüküyorsa bu durum tıpkı stres faktöründe de olduğu gibi karın ve bel bölgesinde ki artışa neden oluyor. Gece yavaşlayan metabolizma, zaten karın ve bel bölgesinde etki yaratıyorken bir de düzenli uyuyamama durumu düz bir karına sahip olamamanızda etkilidir. Yapmanız gereken en az 6-8 saat arasında uyku uyumaktır. Fakat uyuma konusunda bazı sıkıntılarınız varsa melisa çayı içerek kaliteli bir uykuya sahip olabilirsiniz.

Düz karın için bu besinleri tüketin!

 • Badem,
 • Avokado,
 • Elma
 • Yumurta,
 • Fıstık ezmesi,
 • Muz
 • Ispanak
 • Yoğurt,
 • Kaju,
 • Yulaf kepeği
 • Baklagiller

 

Etiketler

Emirhan Cavak