Diyette Pilav Yenir Mi?

Diyette Pilav Yenir Mi?

Diyet yapanlar pilav yiyebilir mi ?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere hem zayıflama diyetinde pilav tüketilir mi bunun hakkında bilgi vermek hem de pirinç ile bulgur arasındaki farktan bahsetmek istiyoruz.

Özellikle zayıflama diyetlerinde beyaz pirinçten çok korkulur ve bunun yerine bulgur pilavı bol bol yenir. Sanki bulgur pilavı kilo vermeye yardımcı olacakmış gibi..

Evet bulgur pilavı çok sağlıklıdır; fakat kilo vermeye de düşünüldüğü kadar yardımcı olmaz. Tabii eğer miktarına dikkat etmezseniz. Şöyle aslında zayıflama diyeti yapan bir kişi için ekmek ve karbonhidratlı ürünler çok önemlidir.

Eğer siz kilo vermek istiyorsanız ve bu kiloların sağlıklı bir şekilde gitmesini istiyorsanız; o zaman mutlaka öğünler de yeterli miktarda karbonhidrat türevi besinlerden almanız gerekiyor.

Örneğin bir öğünde 2 dilim ekmek hakkınız olsun, isterseniz bu iki dilim ekmeğinizi çavdar ya da tam buğday ekmeği şeklinde tüketebilirsiniz veya bunun yerine pilav tüketmek isterseniz eğer; 3 kaşık kadar pilav 1 dilim ekmek yerine geçer. Bu yüzden siz 2 dilim ekmek hakkınız yerine 6 kaşık pilav yiyebilirsiniz.

Diyette Pilav Yenir Mi

Pirinç aslına bakarsanız çok sağlıklıdır; fakat içerisindeki şeker miktarı çok düşük değildir. O yüzden kan şekerinizi biraz yükseltebilir. Bunun sonucunda da kilo almanıza katkı sağlayabilir. Eğer insülin direnciniz varsa, şeker hastalığınız varsa pirinç sizi biraz yorabilir. Bu yüzden pirinç yerine bulgur tercih edebilirsiniz. Çünkü bulgurun posa miktarı yüksektir. Ama bu demek değildir ki bulgur hafif, çok kalorisiz ve pirince göre çok diyet bir ürün.

Aslında bulgurun da kalorisi aynı. Yani 2 dilim ekmek tüketmeniz gerekirse yine pirinç gibi 6 kaşık bulgur pilavına denk gelir. Fakat bulgurun glisemik indeksi çok düşüktür, kan şekerini çok daha yavaş yükseltir, posası yüksek olduğu için bağırsaklarınızı çok iyi çalıştırır. Kan şekerinizi dengelediği için kilo vermenize yardımcı olur.

Pirinç Kilo Yapar mı

Yine posası yüksek olduğu için tok kalmanıza yardımcı olur ve bir sonraki öğünde çok acıkmamış olarak daha sakin bir şekilde yemek yersiniz. Bu yüzden bulguru daha çok seviyoruz; ama pirinç pilavın hiçbir zaman yasaklamanıza gerek yok.

Pirinç Pilavı Kilo Yapar mı

Eğer pirinç pilavını gerçekten çok seviyorsanız zayıflama diyetlerinde tüketebilirsiniz; ancak pirinç de diğer bütün besinler gibi yeterli ve olması gereken miktarda olmalı. Önemli olan her besini yiyerek kalıcı ve sağlıklı kilo vermek ve bunları artık alışkanlık haline getirmektir.

diyet yapanlar pilav yiyebilir mi

Pilav Dışında Diyette Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Yine ekmek grubu olarak kısır yiyebilirsiniz veya kuskus tarzı bir besin tüketebilirsiniz ya da yufkadan yapılmış herhangi bir sağlıklı börek olabilir. Fakat böreğinizin içerisinde mutlaka proteinli bir besin olması gerekir. Bu şekilde bir peynirli ya da kıymalı veya tavuklu gibi içerisinde protein olan bir börek yediğinizde kan şekerinizi daha iyi dengeler, sizi daha çok tok tutar ve daha dengeli bir besin tüketmiş olursunuz. Ama içerisinde patates gibi karbonhidratlı bir besin olursa içi patates dışı ekmek çok karbonhidratlı olur ve kan şekerinizi hızlı yükseltir. Sonrasında kan şekeri yükselmesinden dolayı halsizlik, yorgunluk, uyku hali gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden sağlıklı bir böreği de ekmek yerine tercih edebilirsiniz.

Çorbalar da ekmek grubunda yer alır. 1 kepçe kadar çorba 1 dilim ekmek yerine geçer; ancak çorbalarda dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Örneğin bazı çorbalar çok yağlı olur ve tereyağında unu kavururlar. Sonrasında içine yağ eklerler. Çünkü yağ lezzet vericidir ama dışarıda çorba tercih ederken çok yağlı olanları tercih etmeyin. Bu şekilde ekmek grubu ve karbonhidratlı besinleri dengesini sağlamak gerçekten çok önemli.


Bulgur Pilavı Kaç Kalori ?


Pirinç Lapası Diyeti


 

Etiketler