Tatlı Krizi Nedir Nasıl Geçer Engellenebilir?

Tatlı Krizi Nedir Nasıl Geçer Engellenebilir?

Tatlı Krizi Nedir?Tatlı Krizi ile Baş Etmenin Yöntemleri

Tatlı krizi, son dönemlerde televizyon reklamları, diziler ve sevilen kitaplarla hayatımıza sokulmaya çalışılan bir kavramdır. Genel olarak şeker hastalığına sahip olan bünyeleri saymazsak bu durumun psikolojik etkilerinin çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sevilen bütün yemeklerin ve tatlıların kalori değerinin çok yüksek olması, diyete başlayanların en çok zorlandığı konular arasında yer alması da tatlı krizi konusuna özellikle değinmemizi zorunlu hale getirmiştir. Tatlı Krizi Nedir Nasıl Geçer Engellenebilir?

Genel olarak zayıflama konusunda araştırma yapıp diyet listelerine göz atan insanlar ara öğünlerde atıştırmalık seçeneklerin ön plana çıktığını görmektedir. Bu atıştırmalıklar çoğu zaman bir avuç ceviz, fındık, birkaç tane diyet bisküvi yada öğle aralarında salatalarla karşımıza çıkar. İnsan vücudu genel olarak alıştığı gibi beslenmediği zamanlarda bocalama sürecine gireceğinden dolayı her zaman için tükettiği gıdalardan isteyecektir. İşte tatlı krizi olarak tanımlanan sorun tamda budur.

diyet yemekleri
diyet yemekleri

Aslında ihtiyacımız olmayan tatlıların bize zorlanarak benimsetilmesi ondan vazgeçemeyeceğimiz hissiyatının oluşmasına neden olmuştur. Hiç düşündünüz mü: televizyon reklamlarında çikolatayı sanki günlerce aç bırakılmışçasına neden yediklerini? Neden sucuk reklamında çıkan ses ve koku hissinin üzerinde çok fazla durulmaya çalışıldığını? Cevabını ben vereyim, tüketmenizi sağlamak ve diyet yemekleri seçeneklerinden uzaklaşmanız için. Bu sayede daha çok tüketecek ve tükettiğinizden daha çok mutlu olacaksınız.

İşte tamda bu hissiyatın önüne geçmek son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Peki ama nereden başlayacaksınız? Tabi ki güvenmekten ve inanmaktan başlayacaksınız. Kilo vereceğinize inanacak ve tatlı krizinin önüne geçerek bir liste hazırlayacaksınız. Bu sayede sağlıklı olana doğru bir adım attığınız farkına varacak ve her adımda kurtuluşunuza biraz daha yaklaştığınız için mutlu olacaksınız. Diyet listesi önemli dedik ama bunu nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız o konuda da yardımcı olalım.

Diyet listeleri kişinin yaşantı şartlarına bağlı olarak hazırlanmalıdır. Bir diyetisyenden yardım alırsanız kısa süre içerisinde size en uygun gelen listeyi hazırlayacaktır. Zamanınız ve paranız yoksa bir kağıt kalem alın ve nasıl bir liste yapmanız gerektiğine karar verin. Protein diyeti ve lahana diyeti gibi diyetler hayatı boyunca hiç diyet yapmayan insanların zorlanacağı diyet listeleri arasında yer alır. Bunun yerine sizi daha rahat bırakacak listelerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Öğle aralarınız çok kısa sürüyorsa daha kolay hazırlanacak yemeklerden listenizde yararlanın. Ama asla aşırıya kaçmayın haftada bir gün kaçamak yapabilir kendinizi şımartabilirsiniz.

Bu konuda da dikkatli olmak ilk kural olarak dikkati çekmektedir. Tatlı yemek istiyorsanız kalorisi düşük tatlılar yeterli olacaktır. Spor yapabilir ve metabolizma hızınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem yediklerinizden daha çok zevk alacak hem de daha hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız. Hızlı kilo vermek istediğiniz zaman ayrıcalıklı seçeneklerden yardım almak sizin için en büyük artılardan bir tanesi olacaktır.

 

Etiketler