Tatilde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız ?

Tatilde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız ?

Tatil herkesin dört gözle beklediği önemli dinlenme zaman dilimlerinden bir tanesidir. Tabiki gerek yöresel ziyaretler gerekse tatil köylerine yapılan ziyaretler bireylerin kilo artışını hızlandırabilmektedir. Bu dönemde en çok karşımıza çıkan soru : Tatilde kilo almadan nasıl dönebiliriz ?

Yöresel ziyaretlerde lezzetli yöresel yemeklerin miktarlarının fazlaca tüketilmesi, tatil köylerindeki açık büfeler de çeşitliliğin çok fazla olması, enerji içeriği yüksek besin gruplarının çok fazla tüketilmesi kilo sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Bunu için ne yapmak gerekir derseniz;

Özellikle aile ziyaretleri veya yöresel ziyaretler söz konusu ise ölçüleri doğru belirleyip ihtiyacımız kadar tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli ve hareketliliği hayatımızdan çıkarmamalıyız. Eğer yapacağımız tatil bir tatil köyündeyse açık büfelerde özellikle öncelikle öğle ve akşam yemeği ise yemeklerinize salatalarınızı seçerek başlamalıyız. Bunu yaparken de yağ ve tuzla zenginleştirilmiş salatalardan uzak durmalıyız. Bunu yanında öğle veya akşam yemeklerinden birinde sebzeyi tercih edebilirsiniz ve yanına küçük bir miktar et, tavuk, balık veya hindiyi tüketebiliriz.

tatilde kilo alma sorunu

Enerji ihtiyacınızın pilav, makarna, börek, pide gibi besinler yerine tam buğday ekmeğiyle karşılayarak hem doyğunuluğunuzu artırın hemde kilo kontrolünüze yardımcı olun.

Tatlı büfelerini özellikle ana yemekleri tüketip 1-2 saat bekledikten sonra özellikle sütlü tatlıları tercih etmek kaydıyla ziyaret edebilirsiniz. Ama tatlı ihtiyacınız için öncelikle tercihleriniz kilonuzu yönetmek adına taze meyvelerden uygun miktarda tüketmek olmalıdır.

Ara öğünleri atlamamak özellikle tatil yörelerinde yapmanız gerek en önemli öğün tüketimlerindendir.