Rejim Nedir? Kişiye Göre Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Rejim Nedir? Kişiye Göre Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Rejim Nedir? Diyet Listesi Hazırlama Kişiye Göre Özel Rejim Programı Nasıl Olmalı?

 Eğer diyet yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız zayıflamak için aşağıdaki diyet listesi örneklerine dikkat etmelisiniz. Sağlıklı şekilde kilo vermek için kişiye özel rejim programı şu şekildedir. İlk başta rejim nedir ile başlayalım; Rejim Nedir? Kişiye Göre Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Rejim nedir: Diyet sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kilo almak ve ideal kiloyu korumak içinde uygulanan bir beslenme programına verilen genel isimdir. Rejim listesi uygulanarak sağlıklı bir vücut yapısına ulaşmak ve fit bir görünüm kazanmak hedef alınır. Diyetin amacı, sağlıksız şekilde beslenerek kilo yerine vücutta yer alan sağlıklı bişleşen ve suyun atılması anlamına gelmez. Aksine sağlıklı diyet programı uygulanarak, vücuda faydalı olan bileşenler korunarak kalıcı şekilde kilo vermek, korumak veya almak hedeflenmelidir. Listeyi bir diyetisyen ile oluşturmanız tavsiye edilir.

Kişiye Göre Özel Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Diyetisyenler kişiye özel rejim programı hazırlarken bir çok etkene dikkat eder, bunlara örnek vermek gerekirse; En önemlisi kişinin hangi yaşam tarzını yaşadığı ve günde harcadığı kalori değeridir. Masa başı çalışan, ev kadını veya aktif bir iş hayatı geçiren bireylerin ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, vitamin, protein ve mineraller birbirinden farklıdır.

Diyette bu orantıyı yakalamak sağlıklı kilo verme veya alma ihtiyacını karşılayacaktır. Kilo vermek isteyen kişilerin günlük 1000-1800 değerinde kalori alması gereklidir. Kalıcı kilo vermek minimum 1000 kalori ile mümkün olur ve diyeti bir yaşam tarzına dönüştürmek en önemli etkendir. Anlaşılan 2 haftalık bir diyet listesi sonrasında eski beslenme yaşantınıza dönemezsiniz. Dönerseniz bu süreç bir şey ifade etmez, kilolar geri alınır.

Diyet uygulanacak olan bireylerin vücut ritimleri ve değerleri göz önünde bulundurularak beslenme programları incelenir. Bu incelemeler sonucu beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılarak sağlıklı beslenme programları ile kişiye özel diyet listesi hazırlama mümkün hale gelebilir.

Rejim Listesi Nasıl Hazırlanır?

Diyet yapacak olan bireylerin sağlık durumlarının incelenebilmesi için gerekli olan kan testleri uygulanır ve kolesterol, şeker hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkların bulunup bulunmadığı detaylı şekilde incelenir. Bu tür kronik hastalıklara sahip olan bireylerin sağlık durumlarına özel olarak farklı beslenme programları uygulanır. Ancak sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyen bireylerde sağlıklı kişiye özel diyet programları uygulanabilmektedir. Veya düzenli bir beslenme ile yavaş bir şekilde rejim yapılır.

rejim programı nasıl yapılır

İkinci aşamada diyet yapacak olan bireylerin diyet uygulamadan önce gün içerisinde ne tür besinler tükettiklerinin öyküsü incelenir ve tüketilen besinlerin içerisinde fazla kalori alımına neden olarak sağlık açısından yararsız yağlanmaya neden olan besinler elenir. Bunların yerine ise sağlıklı ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan besinler eklenerek kişiye özel diyet programları ile metabolizmanın hızlanması sağlanır.

Örneğin: Günde karbonhidrat ihtiyacınızı tam buğday veya çavdar ekmeğinden alabilirsiniz. Diyette ekmek yenir mi demeyin. Bu verdiğimiz sağlıklı karbonhidratlar listesindedir. Fayda sağlamayan kaloriler (Alkol, hazır meyva suyu, şeker veya yararsız tatlılar vb.) bunlar anında vücutta tutulur ve yağ olarak geri döner. Bunun yerine kompleks karbonhidrat olarak geçen yeşil sebze, tam buğday, kuru baklagiller daha faydalı olacaktır.

Burada diyet uzmanları tarafından seçilen ve gün içerisinde ihtiyacımız olan tüm enerjiyi sağlayan diyet listeleri ile her hangi bir sağlık sorunu yaşamadan sağlıklı şekilde kilo verebilmek mümkün hale gelirken, kişiye özel diyet programları ile kalıcı ve sağlıklı kilo vermek mümkün hale gelmektedir.

Bu konuda uzman bir diyetisyenden alacağınız özel diyet listesi içerisinde yer alan besinler için isteklerde bulunabilir ve hatta her hafta yenilenen listelerinize kilo aldırıcı besinleri kontrol altında dahil ettirebilirsiniz. Diyet uzmanları kilo aldırıcı besinlerin etkilerini diğer besinlerle etkileşime sokarak etkilerini azaltmaktadır.

Kişiye Özel Diyet Listesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları Nelerdir?

Zayıflma diyetiTüm diyet programları için suyun önemi çok büyüktür. Su vücudumuzun en temel yapı taşıdır ve yağlar üzerinde parçalayıcı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle kişiye özel diyet listesi uygularken günlük 2 litre su tüketilmesi önerilmektedir. Haftalık ise 14-16 litre su içilmesi önemlidir.

Bunun dışında gün içerisinde uygulayacağınız 30 dakikalık hafif yürüyüşler ve egzersizler ile diyet listesi desteklenmektedir. Bu sayede egzersiz vücudu daha sıkı hale getirecek ve kilo verme hızı iki katına çıkacaktır.