Ramazanda Kilo Vermek İçin Diyet ve Zayıflama

Ramazanda Kilo Vermek İçin Diyet ve Zayıflama

Ramazanda Diyet Yapılır mı

Sizlere bu yazımızda Ramazan’da kilo vermenin mümkün olduğundan bahsetmek istiyoruz. Eğer diyet hali hazırda yapıyorsanız ve Ramazan’da geldiyse oruç tutacaksınız. Oruç tutarken de yine kilo vermeniz ve zayıflama diyetini devam etmeniz mümkündür.

Sahura kalkmak çok önemli, çünkü zaten çok uzun bir açlık söz konusu. Eğer sahura kalkmazsanız bu süreyi üç dört saat daha yükseltmiş oluyoruz. Bu yüzden mutlaka sahura kalkılmalı sahurda güzel dengeli bir menü tüketilmelisiniz.

Kahvaltı menüsü sahurda oldukça faydalıdır bu menüde;

  • bir yumurta
  • çok tuzlu ve yağlı olmayan bir peynir
  • uygun miktarda koyu renkli bir dilim ekmek
  • bol bol sebze
  • bir bardak süt veya kefir
  • sonrasında da mutlaka bir avuç kadar taze meyve veya kuru meyve olabilir

bu şekilde tercih etmek çok çok doğru bir beslenme olacaktır. Ve tabii ki bunun yanında bol bol su sahura kalkıp sadece bir bardak su içip yatağın çok fazla kişi var. Mutlaka sahurda 5 bardak su içmelisiniz ki bir litre kadar su ihtiyacımızı sahur süresi içerisinde karşılamış olun.

Ramazanda Diyet Yapılır mı

Yine iftarda da çok fazla yağlı kalorili besinler yerine daha hafif yağ miktarı daha az olan posa miktarı daha yüksek olan besinler tüketmiş olmak da bizim kilo vermemizi sağlamış olmakla birlikte sağlıklı bir şekilde oruç tutmamızı yardımcı olacaktır.

İftar menümüz de mutlaka salatalık bol bol olmalı çorba tercih edeceksek. Eğer bir kepçeyi çok fazla geçmemeli. Çünkü zaten süremiz çok az ve çok fazla besin tüketmek istiyor olabiliriz. Bu yüzden çorbamızı az tutmakta fayda var sonrasında ana yemeğimiz de mutlaka et grubundan veya sebze grubundan bir besin olmalı. Etli bir sebze yemeği olabilir veya etli kuru baklagillerden olabilir ya da ızgara balık da olabilir ve mutlaka yoğurt grubundan bir besin olmalı.

Nasıl ki sahurda kefir veya süt dedik iftar içerisinde de bir kase yoğurt cacık veya ayran mutlaka tüketmeliyiz. Çünkü kalsiyum kaynağı besinler bizim göbek ve bel çevresinde yağ kaybına yardımcı olan besinlerdir. Bu yüzden kalsiyumu daha yeterli almak ve kilo kontrolü sağlamak için kalsiyum kaynağı besinleri iftarda unutmayalım.

Ramazanda Diyet Yapılır mı

ramazanda-zayıflamak

Bunun dışında, Pide özellikle Ramazan da çok fazla tercih ettiğimiz vazgeçemediğimiz dayanamadığınız bir besin. Zaten uzun süren bir açlık var ve sonrasında da pideyi istediğiniz kadar yemek isteyebilirsiniz. Fakat Pide hem beyaz undan yapıldığı için bizi tok tutmaz hem de kan şekerimizi hızlı yükseltir ve yedikçe yiyesimiz gelebilir. Bu yüzden pideyi keserek kendi önümüze koyup miktarına dikkat ederek tüketmelisiniz. Bu miktar bir avuç içi kadar olmalı bunun yanında makarna veya pilav olmazsa kilo vermenizi daha fazla yardımcı olacaktır.

İftardan hemen sonra tatlı tüketmek yerine bir bir buçuk saat sonra çok hafif bir tatlı olabilir ya da bir top dondurma veya bir porsiyon güllaç olabilir ya da tabii ki tatlı yerine meyve çok daha faydalı olacaktır çünkü kalorisi daha az ve tatlı ihtiyacını çok güzel giderir antioksidan içermektedir.

Bu yüzden taze rengarenk meyvelerden bir veya iki avuç kişinin isteğini ve ihtiyacına göre tüketmek çok daha doğru olur. Ve tabii ki bol bol su içmek iftar için de geçerli bir buçuk litre kadar ister başlangıcında yatana kadar su tüketiminiz mutlaka olmalı bu şekilde dikkat ettiğinizde sağlıklı ve formunuzu koruyarak ve kilo verdiğiniz bir ramazan geçirmeniz mümkündür.

Hayırlı Ramazanlar 🙂