Ödem Söktürücü

Ödem Söktürücü

Zayıflama koçu ve beslenme uzmanı Şeyda Coşkun dan sağlığına ve dış görünüşüne önem veren okurlarımız için yağ yakan, ödem söktüren kolaylıkla hazırlayabileceğiniz muhteşem bir bitki çayı tarifi
Günümüz şartlarında erişmenin kolay olduğu, belkide neredeyse pek çoğumuzun evinde bulunan basit malzemelerle, vücudumuz için oldukça faydalı yağ yakan ödem çayı hazırlayacağız. Hazırlayacağımız bu çay, ödem atmak, fazla kilolarımızdan ve zararlı toksinlerden arınmak dolayısıyla da formda kalmak için birebirdir.

Yağ yakan ödem çayı hem içerdiği aroma hem de faydası düşünüldüğünde günlük meşrubat ihtiyacımızı karşılayacak oldukça etkili bir alternatiftir. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan çayımız için gereken malzemelere ve çayımızı nasıl demleyeceğimize bir göz atalım..

ödem söktürücü çay

Malzemeler

  • 4-5 adet yeşil elma
  • Bir demet maydanoz
  • Bir kase kadar kurutulmuş kiraz sapı
  • 5-6 adet avokado yaprağı
  • Taze zencefil (miktarı isteğe bağlı)
  • Bir adet limon (isteğe bağlı)

Form çayımız yukarıda sıraladığımız malzemelerden oluşmakla birlikte, özellikle alkol tüketen okuyucularımızın içerisine enginar kabuğu eklemelerinde yarar vardır. Böylelikle alkolün zararlı etkilerinin vücuttan atılmasına bilhassa da karaciğerin hızlı temizlenmesine yardımcı olmuş olacaklardır.

Çayımızı demlemeden önce küçük bir not düşmekte yarar var. Şöyle ki çeşitli pek çok bitkiyi demleyerek pek çok bitkiyi ise kaynatarak içerdiği besinlerden faydalanıyoruz. Bunun ayrımını nasıl yapacağız diye sorduğunuzu duyar gibi oldum. Hemen cevap vereyim, saplı ve kalın olan, kök halinde bulunan bitkiler kaynatılırken, yaprak halinde olanlar ise demleniyor. Yalnız hem kaynatma hem de demleme işlemi 4-5 dakika kadar olmalı ki bitkiler besin değerini kaybetmesin.

Gelelim yağ yakan aynı zamanda da form çayımızın yapılışına……..

Öncelikle bir miktar içme suyuna kiraz saplarını koyup birkaç dakika kaynamaya bırakıyoruz. Üzerine güzelce yıkanmış olan elmaları dörde bölerek çekirdekleriyle birlikte ekliyoruz. Elma, çayımız için hem aroması hem de içerdiği C vitamini açısından oldukça önem taşıyor. Burada elmanın çekirdekleriyle birlikte olmasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü pek çok meyvede olduğu gibi elmanın da çekirdekleri vitamin ve mineral açısından oldukça zengin büyük bir nimettir.

Kaynayan kiraz sapı ve elmalarımızın üzerine yine saplı bir besin olan maydanozları ekleyip kaynatmaya devam ediyoruz. Maydanozların ister sadece saplarını isterseniz de yapraklarını ekleyebilirsiniz. Tavsiye edilen maydanozları saplarıyla birlikte eklemenizdir. Çünkü saplarının da oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Maydanozdan bahsetmişken burada vurgulamak gerekir ki, maydanoz hamilelik dönemlerinde pek önerilen bir besin değildir. Şöyle ki, bebek hamileliğin ilk aylarında vücut için toksin konumundadır. Başka bir değişle, vücut bebeği tanıyıp kabul edene kadar onu yabancı dolayısıyla atılması gereken bir madde olarak görür. Maydanoz da çok iyi bir toksin atıcı etkiye sahip olması sebebiyle hamile bayanlara önerilmemektedir. Biz de çayımızı demleyecek olan hamile bayanlara maydanoz eklememelerini tavsiye ediyoruz.

Sıradaki adımımız yine kaynatarak besin değerinden yararlanacağımız zencefil eklemek olacak. Kaynamaya devam eden çayımıza zencefilin hemen ardından avokado yapraklarını ekleyip çayımızı ocaktan alıyoruz ve demlenmeye bırakıyoruz. Bu arada ocaktan alma işleminin yerinde ve zamanında olduğunu anlamak için elmaların rengine bakıp karar verebilirsiniz. Elmaların renginin dönmüş olması gerekiyor.

Son olarak da hazırlamış olduğunuz çaya limon ekleyebilirsiniz. Böylece elmada olduğu gibi limonun da hem aroması hem de içerdiği yoğun C vitamininden faydalanmış olacaksınız. Özellikle limon severler mutlaka limonu ilave etsinler muhteşem bir tat ki limon benim de içeceklerimin pek çoğunda eklemekten vazgeçemediklerimdendir. Ancak burada limonla ilgili şöyle bir detaya değinmek isterim. Hazırladığınız içecek birkaç günlük meşrubat ihtiyacınızı karşılayacak çoklukta ise limonu pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü limon eklenmiş çay, bekledikçe acımsı bir tadın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Buna rağmen yine de tercihiniz limonlu bir form çayı ise, limonu çayı demleme esnasında değil de içerken taze taze ekleyip afiyetle içebilirsiniz.

Evet nihayet tüm malzemeleri ekleyerek gayet doğal form çayımız güzelce demlendi. Son olarak da çayımızı bu şekilde fazla bekletmeden süzelim ki bekledikçe bitkilerin acısı çayımzın tadına yansımasın.
Uzun lafın kısası ödem atmak, toksinlerden arınıp zinde olmak ve dolayısıyla formda kalmak isteyen bayanlara buyrun hazırladığımız bu enfes çay hepimize afiyet şifa olsun  ZAYIFLAMA.NET  🙂

“”Katkılarından Dolayı Site Adminimiz Gülnur Hanıma Teşekkür ederiz, yazı ile ilgili sormak istedikleriniz yorum alanına yazıp adminimizden istediğiniz bilgileri detaylı ögrenebilirsiniz.””