Leptin Direnci Nedir Nasıl Kırılır?

Leptin Direnci Nedir Nasıl Kırılır?

Leptin direnci, kilo verme konusunda çoğunlukla gözden kaçırılan durumların başında gelmektedir. Sağlıklı yaşamak ve kilo vermek, birden çok parametrenin aynı anda, istenilen değerlerin bir araya gelmesi ile gerçekleşebilen durumlardır. Bu senkronizasyon sonucunda vuku bulan sağlıklı yaşam ve kilo verme, bu nedenden dolayı gerçekleşmesi zor ve zahmet gerektiren durumlardan sayılmaktadır.

Kilo vermek için gereken tüm zorunlulukları yerine getirdiği halde istediği rakamlara bir türlü ulaşamayan vatandaşların bu konuyla ilgili gözde kaçırdığı durumların başında leptin direnci gelmektedir. Leptin direnci, kilo vermek gibi uzun soluklu bir sürece başlamadan önce muhakkak kontrol edilmesi gereken özelliklerden biridir.

Leptin Direnci Nedir?

Leptin direnci, diyet yapmak veya hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen bireyler tarafından en çok ihmal edilen konulardan biridir. Kilo vermek, birden çok öğenin aynı anda yerine getirilmesi ile meydana gelebilen oldukça kompleks bir durumdur. Bu nedenle, kilo vermek isteyen bireylerin, bu duruma yardımcı olan veya engel olan tüm etkenleri iyice araştırması ve bu bilgiler ışığında yoluna devam etmesi gerekmektedir.

Leptin direnci, en genel anlamda vücuda tokluk hissini veren bir hormondur. Leptin hormonu, yağ hücrelerinden beyninize doğru salgılanarak çok daha sağlıklı bir yeme düzeni sağlar. Ancak bu hormonun, kişinin ihtiyaç duyduğu besin miktarıyla hiçbir ilişkisi yoktur.

Leptin Direncinin Metabolizmaya Etkisi Nedir?

leptin direnci, kişilerde hızlı bir şekilde kilo almaya neden olan bir durumdur. Bu direnç, çok kısa süreli bir tokluk hissi yaratarak sık sık yeme isteği meydana getirir. 2-3 saatte bir şiddetli acıkma yaşayan bireyler, bu durum karşısında çok yiyerek kilo almaya yatkın bir hale gelir.

Günümüzde leptin direnci sonucunda ortaya çıkan olumsuz etkilerden kaçınmak için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmektedir. leptin direnci olduğu için bir türlü istediği kiloya ulaşamayan vatandaşlar, herhangi bir diyet listesi oluşturmadan önce mevcut leptin direnciyle ilgili bir çözüm sağlamalıdır.

Uzun süre bu direnç ile başa çıkamayan bireyler ise, bu durum doktor gözetiminde kontrol altına almak için harekete geçmelidir. İlerleyen vakalarda, leptin direnci ilaçlarından yararlanmak, oldukça faydalı olacaktır.

Leptin Direnci Nasıl Kırılır?

leptin direnci, sürekli aç olduğunuza dair bir yanılsama yaratarak çok yemenize neden olmaktadır. Günümüzde pek çok insan, farkında olmadan leptin direncinin yan etkilerini yaşamaktadır.

leptin direncini kontrol altına almak, muhakkak bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde tek başına yapacağınız bilinçsiz hamleler çok daha büyük sorunları meydana getirebilir.

leptin direncini kırmak için yapılması gereken ilk şey, düşük karbonhidrat diyeti uygulamaya başlamaktır. Bu diyet, yeme düzeninizdeki karbonhidrat düzeyini minimumda tutmayı amaçlar. Bu direnci ortadan kaldırmak için odaklanılması gereken nokta, kandaki insülin seviyesini azaltmaktır.

Leptin direnci kontrol altına alınmadığı takdirde, bireylerin sürekli yeme isteği onları obeziteye kadar götürebilmektedir. Bu nedenle leptin direnci, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Leptin Direnci Olanlar Nasıl Diyet Yapmalı?

Leptin direncini engellemek için uygulanan bir leptin direnci diyeti yoktur. leptin direnci olanlar, bu rahatsızlığı engellemek için öncelikle düşük karbonhidrat diyetini uygulamaya başlamalıdır. Düşük karbonhidrat diyeti, karbonhidrat tüketimini azaltarak, kandaki insülin miktarını minimuma indirmeyi amaç edinen bir diyettir.

Düşük karbonhidrat diyetine dair internette ve uzman diyetisyenlerin hazırladığı kaynaklarda pek çok diyet menüleri yer almaktadır. Leptin direnci olan vatandaşlar, bu menüler içerisinde kendileri için en uygun diyet listesini belirleyerek, kendisini zorlamayacak ölçüde uygulayabilir.

Etiketler

Emirhan Cavak