Kırmızı Yeşil Elma Kaç Kalori Diyette Kilo Aldırır mı ?

Kırmızı Yeşil Elma Kaç Kalori Diyette Kilo Aldırır mı ?

Bir Elma Kaç Kaloridir ve Kilo Aldırır mı?

Bilenen bu yöntem eski çağlardan bu yana kullanılmaktadır.Şifalı bitkiler ve meyveler arasında yer alan elma aynı zamanda da hastalıkları tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır.Aynı zamanda yeşil ve kırmızı elma kalori değeri çok düşük olduğundan dolayı hem kilo verme hem de zayıflama diyetlerinin başında gelmektedir.Yeşil ve kırmızı elmaların içinde bulunan fenol adı verilen maddeden dolayı antioksidan özelliği yapmakta ve de  popüler detoks kürlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.1 adet elma ortalama 95 kaloridir. Kırmızı Yeşil Elma Kaç Kalori Diyette Kilo Aldırır mı ?

Elmadaki Besin Öğeleri:

1 adet elmada(ortalama 100 gram) yaklaşık 50 kalori ve de 13 gram kadar da karbonhidrat enzimi bulunmaktadır.1 orta boy elma 100 gram olduğunu ve de 50 kalori verdiğini düşünürsek bir tabak ya da porsiyonda yediğimiz  bize yaklaşık olarak 100 kalori vereceğini bilmeliyiz.Elimize aldığımız bir elmanın ortalama 90 grama yakını su,10 gramı meyve şekeri(früktoz),0.1 gramı protein,1.30 gram potasyum,3 gramı elma posası,7 miligramı kalsiyum,3 miligramı kükürt,9 miligramı kükürt,ortalama 3 miligramı ise sodyumdur.

Elmadaki Vitamin ve Mineraller:

Her ne kadar şeker oranı yüksek olsa da iyi bir C vitamini deposudur.Özellikle şeker hastalarının en çok sevdiği yiyeceklerden birisi olan yeşil ve kırmızı elmalar,yenilince vücuttaki şeker oranını dengelemektedir.Ayrıca vücudumuzun değişik vitamin ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.Günde 1 porsiyon elma yiyerek,A vitamini(görmemiz için bu vitamin çok önemli),B1 vitamini(bu vitamin çeşidi beyin fonksiyonları için önemlidir),B6 vitamini(bu vitamin türü kalp sağlığı için çok önemlidir.),E vitamini,çok az miktarda da olsa çinko,iyot gibi bünyemiz için gerekli olan mineraller içermektedir.

Diş Eti Sağlığı için Elma:

Elmadaki bazı enzimler ağızdaki tükürük akışına uyum sağlamakta ve buna bağlı olarak da ağızda bulunan asit seviyesini azaltarak diş temizliğine faydası bulunmaktadır.Ayrıca elma posası,diş etinin arasındaki kalan yemek atıklarını temizlemekte ve diş minesinin korunmasına da fayda sağlamaktadır.

Elmanın Faydaları:

Bir çok faydası olduğu dünyada tüm doktorlar tarafından kabul edilmekte kilo verme ve zayıflama yöntemleri arasında kullanılmaktadır.

Fransız bilim adamları yaptığı deneyler sonucunda elmadaki bazı enzimlerin kemikleri sıkılaştırdığı yaşlı insanlarda özellikle menopoz dönemindeki bayanların kemik erimlerini durduğunu bulmuştur.

Yapılan başka bir deneyde  astım hastalarına çok faydalı olduğu ispatlanmıştır.Her gün 1 ya da 2 elma suyu içen bir astım hastasının ayda 1 kez içen bir hastadan daha az ciğerlerinden hırıltı geldiği bulunmuştur.Ayrıca sürekli  elma suyu içen bir hamile bayanın doğum sonrası bebeğinde astım hastalığı görülme oranı hiç elma suyu içmeyen birine göre çok az görülmüştür.

Yine  bir üniversitede fareler üzerinde deneyde elmanın içinde bulunan quercetin maddesi gerekli miktarda alındığında beyin hücrelerini koruyarak Alzheimer hastalığını önleyici bir etkisi olduğu ispatlanmıştır.

Yine diyabet hastalığının tedavisinde öenmli rol oynamaktadır.İçinde buluna pektin maddesi sayesinde galacturonic asit maddesin temin ederek vücut için gerekli olan şeker miktarını karşılamaktadır.

Yine Brezilya ülkesinde bayanlar üzerinde bir deney yapıldı.İki grup bayanda diyet ve spor yaptı.Bir gruba elma verilirken diğer gruba ise verilmedi.Günde 3 tane elma yiyen grubun daha fazla kilo verdiği görülmüştür.

Ve ayrıca yapılan araştırmalara göre pek çok kanser tedavisinde ve kanserin oluşumunda elmanın önemli rol oynadığı görülmüştür.

 

 

2 YORUM

  1. Tesekkur ederim