Hurma Zayıflatır mı, Faydaları Nelerdir?

Hurma Zayıflatır mı, Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere çok sevdiğimiz bir meyve olan hurmadan bahsetmek istiyoruz. Kuru hurma özellikle Ramazan’da oruç tutarken iftarda hurma tüketiriz ve hurma tüketmekten de çok büyük zevk alırız.

Peki kuru hurma gerçekten çok mu sağlıklı bir meyvedir?

Evet gerçekten çok sağlıklı, içerisinde

  • potasyum
  • demir
  • çok güçlü antioksidanlar
  • posa içeriği oldukça yüksektir
  • folik asit

içermektedir.

Hurma Kaç Kalori

Bu yüzden gerçekten kuru vurmayı sağlığımız için severek ve miktarına dikkat ederek tüketebiliriz genellikle 3 tane kuru hurma bir porsiyon meyveye denk gelmektedir. Ortalama 50 – 60 kadar kalori verebilir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır ?

Bunun miktarına dikkat edersek gerçekten çok faydalı bir şey yapmış oluruz. Çünkü hurma çok lezzetli olduğu için ve tatlı ihtiyacımızı çok güzel giderdiği için bazen 7 – 8 tane Hatta 10 – 15 tane yeğenleri bu yüzden miktarı biraz fazla kaçabilmektedir.

hurmanın faydaları

Miktarına dikkat ederek tüketirseniz daha yararlı olur. Gerçekten üç tane hurma bizim tatlı ihtiyacımızı çok güzel karşılar ve Ramazan’da da yine kan şekerimizi yükseltme de bize çok yardımcı olur. Daha çok tatlı ihtiyacımızı hurmadan karşılamak gerçekten de kilo kontrolü açısından da çok çok güzel olur fazla miktarı yüksek olduğu için özellikle Ramazan’da bizi kabızlığa karşı koruyacak bir meyve olacaktır.

hurma-zayiflatirmi

Bu yüzden hurmayı orucumuzu açarken veya sonrasında veya da ara öğünde aatta sahurda tercih etmeniz mümkün tabii ki miktarına dikkat ederek hurma meyvesi hem yetişkinler için çok sağlıklı hem de çocuklar için çok fazla sağlıklıdır.

hurmanın faydaları

İçerisinde potasyum Demir a ve c vitamini olduğu için çocuklarda beslenmesinde gerçekten çok değerli bir meyve çocuklarımız da keyifle tüketebilirler. Hatta gofret veya çikolata yerine tatlı ihtiyaçlarını gidermek için onlara hurma yedirmek çok daha doğru bir davranış olacaktır.  Ve onlar da sağlıklı beslenmiş olacaklardır.

Emziren Anneler Hurma Yemeli mi?

Özellikle emziren annelere de kurmayı çok fazla tavsiye ediyoruz ara öğünlerde kuru hurma tüketerek de anne sütünün artırılması mümkün. Hem lif oranı çok yüksek olduğu için hem kan şekerini düz dengelediği için kuru hurma gerçekten bu açıdan da anne sütünü artıran bir meyve bizi hem kabızlık şikayetlerine karşı korurken aynı zamanda da yorgunluk yaşamımızı da engeller.

Sadece ramazan aylarında değil diğer günlerde de hurma tüketimini öneririz. Zayıflama.NET sağlıklı günler diler 🙂