Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir, Yapılacak Egzersizler

Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir, Yapılacak Egzersizler

Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir

Hamilelik sürecini kazasız belasız atlatıp nur topu gibi bir çocuğa sahip olduktan sonra 🙂 Alınan kiloları verme derdine düşmenize gerek yok, yazımızı okuyun ve gerisi gelecektir.. 6 ay boyunca düzgün bir beslenme ile verilen kiloların hiçbir sakıncası yoktur. Anne ne aç kalmalı ne de çok yemelidir, ne gaz yapıcı besinler yemeli ne de çok şekerli besinler.

dogum sonrası egzersiz

Özellikle de sütüm olsun diye çok fazla şekerli besinler yememeli, 6 ay boyunca zaten bir kilo verimi gerçekleşecektir. 6 ayın sonunda da devam edecek ama altıncı aydan sonra anne düzenli bir diyet programı ile dikkatli bir şekilde kilo vermeye başlarsa çok rahat bir şekilde. Örneğin ortalama 20 kilo alan bir anne 4 veya 6 aydan sonra eski ideal ağırlığına geri dönebilir.

Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir

Doğumdan sonra doğum öncesi ideal kiloya dönebilmek için örneğin 12 kilo alan bir annenin 3 ayda eski kilosuna dönmesi gerekiyor. Yani ortalama ayda 4 kilo vererek 3 ayda eski haline dönmesi gerekiyor. Bu tabii ki 12 kilonun ilk altı ayda sadece emzirme ile birlikte belki de 6-7 kilosu gidecektir.

Zaten doğumda da anneler 3-4 kilo kaybetmektedir ve sonrasında da vücuttaki şişlik inerek 3-4 kiloya yakın kilo kaybetmektedirler. O yüzden 12 kilo almış bir annenin 3-4 kilosu doğumda gittiğini düşünürsek geriye kalan 8 kilo civarındaki kiloda en fazla üç ayda ve de altıncı ayın sonunda özel bir zayıflama diyeti ile üç ayda verilebilir.

Hamilelik döneminde alınan kilolar için ne tür egzersizler yapılabilir

Öncelikle eğer anne sezeryan veya epidural sezeryan gibi cerrahi işlemle bir doğum yaptıysa ki bunlar da özellikle dikiş problemi olduğu için annelerin çok vücutlarını zorlayacak kaslarını zorlayacak sporları hemen yönelmemeleri gerekiyor ama 6 ay boyunca özellikle yürüyüş çok olumlu etki oluşturacaktır.

Karın toparlanması için 6 ay boyunca annenin bir cihaza veya başka bir spor aleti ne başvurması doğru değildir. Annenin vücudu toparlandıktan sonra ve hamileliğin izleri yok olduktan sonra anne vakumlu cihazlar gibi vücudu toparlamaya yardımcı olan cihazlara girebilirler. Bu gibi cihazlar vücudun toparlanmasını sağlayacaktır.

Bunun dışında bir spor merkezine giderek genel bir yürüyüş ve ağırlık çalışarak vücutlarını toparlayabilirler. Bu egzersizleri normal bir insan gibi haftada üç gün yapmaları yeterlidir.

Daha fazlası hem anneyi çok olacaktır zaten anne olduğu için fazla ekstra bir zaman harcamaktadır. Ayriyetten spora hergün zaman ayırması hem beden açısından hem de annenin zamanı açısından doğru değil.