En Çok Yapılan Diyet Hataları 2

En Çok Yapılan Diyet Hataları 2

Diyette Karbonhidratlar ve Proteinler Ayrı mı Tüketilmeli?

Merhabalar, sizlere bugün diyet hatalarının bir diğerinden bahsetmek istiyoruz. Diyetlerde özellikle “protein ve karbonhidratlı besinleri ayırın bu şekilde kilo verirsiniz.” bilgisinin doğruluğunu veya yanlışlığını irdeleyeceğiz.

Diyet Hataları

Diyet yaparken karbonhidrat ve protein kaynağı besinleri ayrı ayrı tüketmek gerektiği bilgisinin doğru olmadığını belirterek başlamak istiyorum. Şöyle aslında sağlıklı ve kalıcı kilo vermek istiyorsak, diyetlerimizde hem karbonhidrat kaynağı besinlerimiz hem protein kaynağı besinlerimiz birlikte tüketilmesi gerekir.

Örneğin öğlen yemeği veya akşam yemeğini düşünelim: pilav gibi, makarna gibi karbonhidratlı bir besinle birlikte biz eğer tavuk gibi, köfte gibi protein kaynağı besinler ile beraber tüketirsek; bu bizim kan şekerimizi daha iyi yükseltir ve bizi daha çok tok tutar.

Ayrıca farklı besin gruplarını bir arada tüketmiş olmak bizim sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmemizi sağlayacağı için sağlığımıza sağlık katar. Bu yüzden protein ve karbonhidratlı besinleri aynı öğünde tüketmeye özen gösterin. Ayırmak yerine tam tersi birlikte tüketmek gerekir.

Proteinler bizim hücrelerimizin yani vücudumuzun yapı taşları, karbonhidratlar da ilk kullandığımız enerji kaynağıdır. Dolayısıyla bizim için ikisi de çok değerlidir. Birlikte tüketmiş olmak da dengeli beslenmeyi sağlamaktadır. Öğünlerde bu iki grubu beraber tüketirken ek olarak da mutlaka süt veya yoğurt grubumuz olmalı. Yani ayran cacık veya yoğurtlu bir salata olmalı ki hem kalsiyum hem protein almak için bize yardımcı olsun ve ekstra mutlaka bol miktarda salata olmalı öğünlerde.

Bu şekilde beslendiğimizde çok daha sağlıklı beslenmiş oluruz ve kilo vermemiz de mümkün olmuş olur.

DİYET HATALARI 1