Emziren Anne Diyeti ile Kilo Verme

Emziren Anne Diyeti ile Kilo Verme

Emziren Anne Diyeti

Merhabalar, bugünkü yazımızda sizlere emziren bir anne nasıl diyet yapmalı, bundan bahsetmek istiyoruz. İlk altı ay annelerin hem bebeklerini çok güzel emzirmek istedikleri hem de bir an önce doğum kilolarından kurtulmak istedikleri bir dönem.

Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ilk altı ay bebeğinize sadece anne sütü vermenizdir. Bu nedenden dolayı da süt kaliteniz azalmadan, sağlıklı beslenerek bu işi başarmanız gerekiyor. Bu süreçte annelerin sadece ayda 2 kilo vermesini öneriyoruz. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi sadece ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerde ilerleyen yaşlarda hem bağışıklık sistemi çok daha güçlü oluyor hem de obezite riski çok daha düşük oluyor. Bu nedenden dolayı ilk altı ay bebeklerinize lütfen sadece anne sütü verin.

Gebelik dönemindeki beslenmenizi emzirme döneminde de sürdürebilirsiniz. Sadece emzirme döneminde bebeğe çok fazla süt verdiğiniz için anne çok güzel kalori harcıyor. O nedenle de yeterli enerjiyi sağlayabilmeniz için günlük kalori alımınıza artı 300 ile 500 kalori arasında muhakkak ek yapmalısınız.

 • Bu süreçte protein bizim için çok önemli; çünkü süt kalitenizi artıracak en önemli şeylerden biri proteindir.
 • Protein kaynağı olarak her gün kahvaltıda bir yumurta tercih edebilirsiniz.
 • Muhakkak ara öğün yapmaya özen gösterin. Ara öğünlerde süt, yoğurt gibi protein kaynaklarını tercih edebilirsiniz.
 • Haftada iki gün muhakkak balık tüketmeye çalışın. Çünkü balık hem iyi bir Omega 3 kaynağı, bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli hem de size enerji verecektir.

Emzirme dönemi kilo vermenizi kolaylaştıracaktır bu yüzden kilo vermek için acele etmeyin. Çünkü zaten siz bebeğinizi emzirdiğiniz sürece ilk altı ay içerisinde hamilelik sürecinde aldığınız kiloların birçoğunu vermiş olacaksınız. O nedenden dolayı şu an hiç panik yapmadan bu kiloları vermeye çalışın.

emziren anne diyeti

Çok çok önemli bir nokta da bol su tüketimi. Çünkü anne sütünü arttıran en güzel şey aslında sudur. Günde lütfen 3,5-4 litreye kadar su içmeye çalışın. Bu süreçte bizim Türk toplumunun emziren annelere sürekli “onu ye süt olur, bunu iç süt olur” bu gibi telkinlerde bulunmaları tabii ki kilo almanıza neden oluyor. Lütfen birazcık bu dönemde kulaklarınızı tıkamaya çalışın. Çünkü çok fazla şerbetli tatlılar, çok fazla şekerli içecekler hızlı kilo almanıza neden olur.

Kan şekeri dengeniz için düzenli beslenmek ve ara öğün yapmak çok önemli. Bizim sizlere tavsiyemiz muhakkak kan şekerinizin iyi dengelenmesi için ara öğünlerde meyve tercih etmeye çalışın. Kuru meyve de tercih edebilirsiniz, taze meyve de tercih edebilirsiniz. Çünkü bu süreçte vitamin takviyesi de çok fazla önem arz ediyor.

Emziren anne diyeti hızlı kilo verme

Hurma çok güzel, kan şekerini dengeleyen bir meyve; ara öğün olarak 2 hurma tercih edebilirsiniz.

İncir süt kalitenizi arttırır ve kan şekerini dengeler. Şerbetli bir tatlı yerine ara öğünde iki üç tane incir, yanında 6-7 tane çiğ badem, küçük bir bardak süt; hem sütün kalitesini arttıracaktır hem de kilo almanızı engelleyecektir.

Onun haricinde muhakkak gün içerisinde bir öğününüze et, tavuk ya da balık yerleştirin. Çünkü protein kaynakları tokluk hissi arttıracaktır. Dolayısıyla tok kaldığınız için de vücudunuz daha iyi yağ yakacaktır.

Bu süreçte kilo vermek amacıyla çok yoğun egzersizler, çok yoğun yürüyüşler yapmayın.

Çünkü özellikle ilk 6 ay anne zaten yorgun oluyor, zaten bebekle beraber uykusuz geceler çok fazla olduğu için bir de üzerine ekstra spor; siz yorulduğunuzda sütünüzün azalmasına neden olacaktır. O nedenden dolayı emzirmenin çok iyi kalori harcadığını unutmayın. Siz sağlıklı beslendiğiniz sürece ve bebeğinize sadece anne sütü verdiğiniz sürece çok rahatlıkla bu süreçte kilo verebilirsiniz.

İlk 6 aydan sonra da yine 2 yaşına kadar emzirmeye devam ediyoruz; ama bebeğe ek gıda başladığımız için anne sütü ister istemez birazcık daha verme oranı azalıyor. Anne sütünün verme oranı azaldıkça yapacağınız diyetlerdeki kalori miktarı da ona göre değişecektir. Dolayısıyla ilk altı aydan sonra daha kontrollü diyetlerle zayıflama hızınızı arttırabilirsiniz. Ama ilk 6 ay sadece 2 kilo 2 kilo gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Canınız çok fazla tatlı çektiğinde sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz. Haftada 2-3 gün ara öğününüze sütlü tatlı ya da bitter çikolata ekleyebilirsiniz.

Emziren Anne Diyeti

 • Kahvaltı Bizim için en önemli öğünlerden biri. Muhakkak her gün kahvaltıda yumurta eklemeye çalışan. Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli proteinlerdendir. O nedenle lütfen her gün kahvaltınızda bir yumurta, bir dilim peynir, iki dilim kadar tam buğday ekmeği, bol yeşillik tüketmeye çalışın.
 • Kahvaltıdan 2-2,5 saat sonra ara öğün yaparak bir kuru meyve ya da çiğ badem olabilir tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünden 2-3 saat sonra ise bir öğlen yemeği… Öğlen yemeğinde ızgara bir köfte ya da ızgara bir tavuk, ızgara bir balık, yanında bol salata, yine bir iki dilim tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz.
 • Öğleden sonra da muhakkak bir ara öğün daha ekleyin. Peynir, galeta gibi bir besin tokluk hissiniz arttıracaktır ya da ayran, form bisküvi gibi bir ara öğün de tercih edebilirsiniz.
 • Öğlen protein ağırlıklı beslendiyseniz akşam biraz daha sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz. Sebze yemeğinizin yanında yine küçük bir kase yoğurt, 1-2 dilim ekmek muhakkak koymaya çalışın.
 • Gece boyunca bebeğinize süt verdiğiniz için gece öğünleri çok çok önemli. Akşam yemeğinden 2 saat sonra muhakkak bir bardak süt yanında bir meyve tüketmeye özen gösterin.

Özellikle bu süreçte bulgur süt kalitenizi artıracaktır. İncir yine süt yapımınızı artıracaktır, dereotu sütünüzü artıracaktır. Bu besinleri muhakkak beslenmenize ekleyin.

Emziren anne diyeti zayıflama çayı

Rezene çayı ve ısırgan otu çayı yine sütü arttıran diğer çaylardan. Muhakkak ara öğünlerde 1-2 fincan rezene çayı ya da ısırgan otu çayı içmeye özen gösterin. Bu süreçte stres yapmadan daha sakin bir şekilde sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermenizi sağlamaya çalışın. Bunları yaptığın sürece zaten sağlıklı, sütünüz azalmadan kilo vermeye başlayacaksınız.

Tüm emziren annelerimize “Emziren anne diyeti” ile sağlıklı ve fit günler dileriz. Diğer yazılarımızı da inceleyebilirisniz. ⇓


Doğum Sonrası Kilo Verme


Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir


Yaşına Göre Bebeklerin Su İhtiyaçları


 

1 YORUM

 1. Merhaba Ben diyet yapıyorum ama,Hem de oğlum var 13 aylık emziriyorum . Maydonoz ve limonu kaynatıp içebilir miyim?Zayıflamama yardımcı olur mu?