Diyet Yapmaya Nasıl Karar Verilir, Nasıl Diyet Yapmalıyım ?

Diyet Yapmaya Nasıl Karar Verilir, Nasıl Diyet Yapmalıyım ?

Diyete başlamadan önce “zayıflamaya karar vermek için ne yapmalıyım”, “zayıflamaya karar verdim ne yapmalıyım” gibi sorular ile kafamız karışır. Yazımızda nasıl diyet yapılır nasıl başlanır sizlere bunu anlatacağız.

Diyet yapmaya karar vermek aslında görünürde çok kolay bir davranış olabilir; ancak diyet sürecinde asıl zor olan tam da diyet yapmaya karar verme noktasıdır. Çünkü zayıflama yani fazla kilolarımızdan kurtulmak istediğimizde genellikle pazartesi diyet yapmaya karar verir, salı diyeti bozarken kendimizi buluruz 🙂 Dolayısıyla bir gram zayıflayamadan haftaya devam ederiz. Bunun en önemli sebebi diyet yapma kararımızı yeterince sorgulamayıp kendimizi diyet için ikna edemeyişimizdir.

Çoğumuz diyete başlarken üstünkörü bir şekilde başlarız. Oysa ki sabırla diyet listesi uygulayıp fazla kilolardan kurtulmak için; diyet yapmadaki amacımızı belirleyip kendimizi buna ikna etmiş olmamız, kafamızdaki bizi aldatan düşünce tuzaklarını fark edip doğru düşünceleri bulmamız gerek. Dilerseniz diyet yapmaya nasıl karar vereceğiz daha detaylı şekilde bir göz atalım

Diyet Yapmaya Karar Vermenin Adımları

1. Kilo verme isteğinizin nedenlerini alt alta yazın, amacınızı belirleyin:

Kilonuzu yönetirken ilk aşama olarak fazla kilolarınızı vermeniz gerekiyorsa öncelikle kendinize şu soruyu sorun: “Kilo vermeyi neden istiyorum?” Bu soru karşısında aklınıza gelen ilk yanıt büyük olasılıkla “Sağlık için ya da daha ince bir görüntü elde etmek için” olacaktır. Sağlıklı olmak için kilo vermeyi istemek şüphesiz çok değerli bir amaçtır ya da daha ince ve estetik bir görünüm elde etmeye kimse hayır demeyecektir.

diyet

Ancak kilo vermeyi gerçekten istiyorsanız bu genel nedenler yerine sizi amacınıza götürecek, sizin için anlamı olan başka daha ikna edici ve daha kalıcı nedenler bulmalısınız. Örneğin: “Kilo verdiğim zaman merdivenleri daha rahat çıkabileceğim.” “Kilo verdiğim zaman o çok sevdiğim model kot pantolonunu giyebileceğim.” gibi cümlelerden oluşan bir liste hazırlayarak hedefinize ilişkin çok daha net bir resim çizmiş olursunuz.

Kilo verme nedenler listenizi oluşturmaya şu soruların yanıtlarını vermekle başlayabilirsiniz:

  • Hedeflediğiniz kilo kaybı gerçekleşirse hayatınızda neler değişecek?

  • Neleri daha rahat yapabileceksiniz?

  • Hangi iyi ve güzel duyguları yaşayacaksınız?

  • Dış görünüşünüzde ve giyim tarzınızda bir değişiklik olacak mı?

Oluşturduğunuz listeyi her sabah bir kez okumanız, gün boyunca amacınızı size daha somut biçimde hatırlatacak ve diyet listenize sadık kalma olasılığını artıracaktır. Ek olarak bu listeyi yanınızda taşıyıp günlük diyet listenizde olmayan yiyecekleri yemek istediğinizde ya da sizi zorlayacağını düşündüğünüz sosyal ortamlarda bulunduğunuzda okumanız da çok şeyi değiştirecektir.

Unutmayın! Kilonuzu ancak yedikleriniz üzerinde kontrollü seçimler yapabilirseniz başarılı yönetebilirsiniz. Bu kontrollü gerçekleştirirken de nedenleriniz belirgin, net ve size özel olmalıdır.

2. Düşüncelerinizi gözden geçirin, düşünce tuzaklarına aldanmayın

Başarılı bir kilo yönetiminin ardında sabır, gayret ve destekleyici bir düşünce tarzını benimsemek yatar. Sizi normalin üstünde yemeye teşvik eden tüketim tuzaklarını hep çevrenizde aramanıza gerek yoktur. Hemen yani başınızda, beyninizde kendi kendinize ürettiğiniz düşünce tuzaklarını tanıyarak onlarla baş edebilirsiniz.
Gelin diyet yaparken yolunuza çıkan bu düşünce tuzaklarını inceleyelim ve her birine yönelik oluşturabileceğiniz alternatif düşünce içeriklerini görelim.

Düşünce tuzağı 1: Kendimi bazı şeylerden mahrum bırakmak istemiyorum.
Alternatif düşünce içeriği: önceden plan yaparak diyet listeme yemeği çok istediğim yiyecekleri de dahil edebilirim. Belki biraz mahrumiyet hissedeceğim ama bu şekilde daha ince biri olacağım. Bunu her şeyi istediği gibi sınırsızca yiyip kilolu biri olmaya tercih ederim.

Düşünce tuzağı 2: Aç kalmaya ve canımın çektiği şeyleri yememeye dayanacak gücüm yok.
Alternatif düşünce içeriği: Sağlıklı diyet programlarında aç kalmam mümkün değil. Gün boyunca aralıklı olarak doyurucu yemekler yiyip atıştıracağım. Kontrollü ve besleyici bir diyet listesi ile ani açlık krizlerim de büyük oranda önlenecek.

Düşünce tuzağı 3: Diğer insanlardan farklı bir biçimde yemek istemiyorum.
Alternatif düşünce içeriği: Eğer daha ince biri olmak istiyorsam bunun bazen bir bedeli olacaktır. Kilo vermek ve kilomu korumak için buna değer.

Düşünce tuzağı 4: Yiyeceklerimi önceden planlamak istemiyorum. Yiyeceğim an karar vermek istiyorum.
Alternatif düşünce içeriği: Böyle yaparak kilo veremem, sonrasında da koruyamam. Bir sonraki günü planlamak her şeyin başında gelir.

Düşünce tuzağı 5: Diyet yapmaya zaman ve enerji harcamak için gündelik programımı değiştirmek istemiyorum.
Alternatif düşünce içeriği: Bunu yapmazsam başarısız olacağım gerçeğiyle yüzleşmek zorundayım.

Düşünce tuzağı 6: Kendime özgü uyguladığım diyet listesi başkalarına huzursuzluk verebilir ve ben bunu istemiyorum.
Alternatif düşünce içeriği: Kilo vermek için ne yapmam gerekiyorsa yaparım. Bu benim hakkım! Hem daha sağlıklı ve formunu koruyan biri olmayı istemek kötü bir şey değil.

3. Yeme fazla yemenize sebep olan tetikleyicileri tanıyın:

Yaşanılan çevre, biyolojik faktörler, öğrenilmiş davranışlar hepsi yeme tarzınız üzerinde büyük etkiye sahiptir. Yoğun gündelik tempo, hazır tüketilen yiyecekler ve büyük porsiyonlar halinde servis edilen yemeklerin hepsi sağlıklı beslenmenizi güçleştirir. Reklam ve pazarlama yoluyla da çeşitli görsel ve sözel mesajlara maruz kalıp kendinizi aniden belli yiyecekleri satın alırken bulabilirsiniz. Yiyecek reklamları, gözünüzü alan ambalajlar; markette alışveriş yaparken ağzınızı sulandıran kokuların hepsi birer yeme tetikleyicileridir.

Belli durumlar, ortamlar yeme tercihleriniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Kimileri gündüz iş yerinde çalışırken kimileri de akşam eve geldiklerinde kendilerini aşırı yerken ya da sağlıksız yiyecekler tercih ederken bulur. Kimileri ise yoğun trafikte araba kullanırken kendilerine oyalamak için atıştırmalık yiyecekler stok yapıp farkına varmadan ihtiyaçlarının çok üzerinde yerler. Kimileri de sosyal yiyicilerdir. Yemekli toplantılarda, partilerde atıştırmalık ve alkol tüketiminde sınır tanımazlar.

Duygular da kuvvetli bir yeme isteği doğurabilmektedir. Sıkıntılı duyguların sonrasında üzüntülü, stresli ya da öfkeli iken kendinizi sürekli olarak buzdolabının önünde; özellikle hemen tüketebileceğiniz şekerli, yağlı, unlu yiyeceklere elini uzatırken buluyorsanız duygusal yeme atakları yaşıyor olabilirsiniz. Duygusal yeme atağında sizi yemeye yönlendiren şey,”açlık” değil “çözümleyemediğiniz duygular”dır. Açlık yavaş yavaş gelişir ve midede hissedilir. Buna karşılık duygusal yeme atağı aniden meydana gelir ve özellikle ağızda bir şeyler yeme isteği ile kendini gösterir.

Duygusal yeme ataklarınız olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak kendi kendinize yardım etmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü duygularınız ve yeme tercihleriniz üzerinde farkındalık geliştirmedikçe duygularınız arka planda ama güçlü bir şekilde kendini gösterecek ve ihtiyacınız olmadığı halde sizi çeşitli yiyeceklerle buluşturmaya devam edecektir.

Yedikleriniz üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorsanız bu konuda ilk adımı sizi yemeğe yönlendiren duyguları ve durumları tespit ederek atabilirsiniz. Hangi durumlarda ve hangi duyguların etkisiyle daha çok yiyorsunuz?

Bu sorunun en sağlıklı yanıtını siz verebilirsiniz. Hatta bunu yapmanın en kolay yolu yanınızda ufak bir not defteri bulundurun ve yeme saatinizi durumu ve duyguları kısaca not edin. Böylece belli bir süre sonra yeme kalıplarını tanımaya başlayacaksınız. Bu şekilde yeme davranışınızın neden ve sonuçlarını görerek kontrol etmeyi başarabilirsiniz.