Diyet Yaparken Psikoloji ve Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Diyet Yaparken Psikoloji ve Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Diyet Yaparken Motivasyon, Psikolojinin Zayıflamaya Etkisi

Bir çoğumuz ardı arkası kesilmeyen amansız diyetler yapıyoruz. Ve hatta bu yazıyı okuyanlar arasında hala diyet yapanları vardır. Ancak hala diyet yaptığı halde ” Zayıflamak istiyorum, ama bir türlü olmuyor, başarı elde edemiyorum” diyenleriniz de mutlaka vardır. Diyet Yaparken Psikoloji ve Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Diyet, zayıflamada en etkili yöntemlerden birisi olsa da, hayatta yapılan her işte olduğu gibi kilo verme konusunda da kesinlikle motivasyon ve psikolojinin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Diyet yapan kişi, işi önce beyninde bitirmelidir.

Diyet Yaparken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Zayıflamak isteyen kişi, yapacağı diyetin sonunu getirebileceğine inanmalı ve sonucunda fazla kilolardan kurtulacağına dair kendini zihinsel motivasyon etmelidir. Psikolojik olarak kendisini buna hazırlayamayan kişiler, başladıkları diyeti tam olarak bitirmiş olsalar bile, nihayetinde ilerleyen zaman zarfı içerisinde stresle mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Özellikle kadınlarda görülen stresli anlarda çok yemek yeme, tatlılara sarılma gibi alışkanlıklar yeniden baş göstereceği için ise, tekrardan hızlı bir şekilde kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden diyet uygulamaları öncesinde, devamında ve sonrasında ki süreçte son derece rahat olunmalıdır.

Diyet Yaparken Psikoloji;

Diyetlerin uygulanma sürecinde kişi tamamen sağlıklı bir şekilde zayıflayacağına, vereceği fazla kiloları bir daha almayacak bir form grafiği yakalayacağına ve tüm bu süreci başından sonuna kadar başarıyla tamamlayacağına inanmalıdır. Hayattaki her başarı ve başarısızlığın arkasında kesinlikle ama kesinlikle, psikolojik etkenler yer almaktadır. İyi hazırlanmış psikoloji ile başarı, oturtulmamış bir psikolojiyle de eninde sonunda başarısızlık gelecektir.

Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, kendinizi buna hazırlayın. Başarabileceğinize inandığınız taktirde, hem kalıcı bir şekilde zayıflayacaksınız, hem de kısa süre içerisinde bunu başaracaksınız.

 Diyette arada sırada motivasyon düşüklüğü olabilir, bazı zamanlar istikrarı kaybetmek olabilir fakat kararlı olmalısınız, diyet psikolojinizi bozmasın. Diyet yaparken eşinizden veya çevrenizden destek alabilirsiniz. Bu şekilde depresyona girmemiş olursunuz.

Etiketler