Diyet Yaparken Bunlara Aman Dikkat..!

Diyet Yaparken Bunlara Aman Dikkat..!

Diyet yapmaya, zayıflamaya karar verdikten sonra diyet listesi çıkarıp diyete başlıyoruz. Ama diyete başlamadan önce sağlıklı bir diyet için Diyet Kuralları bilinmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

Diyet Kurallarının ilki diyet kelimesi hepimizi rahatsız etmektedir. Bunu kaldırabilir buna diyet yerine beslenme programı diyebiliriz.

Beslenmemizde eğer kilo vermek istiyorsak mutlaka sabah saatlerinde erken kalkmamız ve en geç saat 09.00’da kahvaltı yapmış olmamız gerekiyor. Öğle 12.00 ile 13.30 gibi öğle yemeğini yemeli, akşam yemeği için de 19.30’u geçmemeliyiz. Eğer geçersek ne yersek yiyelim kilo alırız.

Sabah, öğle, akşam üç ana öğün saatlerine dikkat etmemizin yanında eğer acıkırsak ara öğünde tüketebiliriz. 4 saat ara ile ana öğün tüketmemiz şart. Ara öğünü de şekersiz meyve yanında bir avuç leblebi tüketmeniz yeterli olacaktır.

diyet kuralları

Gün içinde yediğimiz miktarlardan ziyade mutlaka neyi, ne zaman, ne ile birlikte yediğimiz çok önemlidir. Buna 5N kuralı diyoruz. Bu 5N kuralında eğer siz bir etin yanında ekmek, makarna veya pilav yerseniz veya da çok fazla şekerli gıda tüketirseniz; bunu da özellikle zamansız tüketirseniz kilo alırsınız.

Diyet kuralları içerisinde en önemli konu su içmeyi unutmamaktır. Peki bu suyu ne zaman içelim?

Su içmenin en doğru zamanı öğün sırasında değil öğün aralıklarıdır ve bu suyu içebileceğimiz kadar ılık ve sıcak tüketmemiz gerekiyor. Eğer su içemiyorsanız her öğün arasında 3 fincan bitki çayı içebilirsiniz. Böylelikle 9 fincan içmiş olacaksınız Bu bitki çayı da yaklaşık 30 ile 60 dereceye kadar içebileceğimiz sıcaklıkta açık bir bitki çayı olmalı. Bu da yaklaşık 2.5-3 litreye tekabül etmektedir. Dolayısıyla gün içinde tükettiğimiz en az 2.5 litre sıvıyı bitki çayı veya su olarak tüketebiliriz. Ancak çok soğuk su, siyah çay ve kahve bunun dışındadır unutmayalım.

Diyet Kuralları içinde Uykuyu da unutmayalım. Uykusuzluk ve stres vücutta kortizon hormonunun salgılanmasına neden olarak bizim kilo almamıza sebep olur. Bu nedenle özellikle gece nöbeti olan işlerde çalışanlar, gece geç saatlerinde uyuyanlar kilo almaya meyillidir. Hem hormonal dengesi değişir hem de kişi daha erken yaşlanır. Uyku saati ise uygun olan en geç gece 23.00-00.00’da yatmış olmaktır. Uyku kalitesi açısından da 6 saatlik uyku hepimize yeterlidir.

Diyet Kurallarına göre beslenirken neye dikkat edelim, ne zaman, ne yiyelim?

Özellikle diyetin ilk 3 haftasında genellikle protein ağırlıklı ve glutenden eksik beslenmenizi öneriyoruz. Yani tam buğday unu, işlenmiş yada işlenmemiş hiçbir ekmeği, makarna, pilav veya pirinci hiçbir şekilde önermiyoruz. Sabah kahvaltısında yulaf veya süt tüketebilirsiniz. Eğer istemiyorsa kişi yumurta tüketebilir. Öğlen ise mutlaka beyaz et tüketmeli; yanında yoğurt ve yeşil salata öneriliyor. Akşam da aynısını tüketilebilir.

2-3 hafta boyunca bol protein ağırlıklı ve glutenden eksik beslenildiği zaman hızlıca kilo verilir. Vücuttaki karbonhidrat açlığını da yulafla ve taze meyve ile özellikle şekersiz taze meyvelerle giderebiliriz. sağlıklı beslenme programları şeklinde veya diyetler şeklinde beslenmemize dikkat edersek 1 ayda yaklaşık kişinin kilosuna göre değişmekle birlikte en az 4 kilo verip bunun da 2 kilosunu yağdan verebiliyorsak bu sağlıklı demektir ya da beden ölçüsüne göre bir beden küçülmesi önemlidir. Kişinin ayda bir beden küçülmesi sağlıklıdır.

Herkesin yaklaşık bir 45 gün diyet sabrı vardır. Bunun için ilk başlarda hızlı ve yağdan kilo vermek her zaman yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Demek ki sağlığımızı ancak kendimiz koruyabiliriz. Bunu da doğru saatlerde, doğru gıdalarla beslenerek yapabiliriz. Su içmeyi de unutmayın ama öğün aralarında, ılık ve sıcak olarak lütfen.

Diyet Kuralları ile daha sağlıklı ve daha hızlı kilo verebileceksiniz.


Hurma Diyeti Yazımız ile Zayıflayan onlarca kişiden biride sen olmak istermisin ? Cevabın evetse Linke tıkla ve hurma diyeti ile sende kilo ver

—> Hurma Diyeti  <—

Etiketler