Çikolata Zayıflatır Mı, Bitter Çikolata Zayıflatır Mı ?

Çikolata Zayıflatır Mı, Bitter Çikolata Zayıflatır Mı ?

Çikolata Zayıflatır mı

Çikolatanın etken maddesi kakaodur. Kakao çekirdeği ile ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. Zayıflattığına ve damar açıcı etkisi olduğuna yönelik birtakım iddialar bulunmaktadır. Ayrıca bu araştırma sonuçlarını destekleyen daha çok sayıda araştırma yapılmaktadır yakında sonuçlarını sitemizden duyuracağız..

Tabi ki söz konusu zayıflama olduğunda yediğimiz herşeyin dozunu fazla kaçırmamak gerekiyor. Çikolatayı ne kadar çok yersek o kadar zayıflarız anlamına gelmiyor elbette ki bu zayıflamaya etken maddeleri başka besinlerden de alabilir. Çikolatanın yoğun kakou içerenlerini tercih etmekte yarar vardır.

Bitter dediğimiz çikolata grupta şeker oranı düşük kakao oranı yüksektir. Kakaonun diğer önemli etkisi ise seratonin dediğimiz mutluluk hormonunun salgılanmasını destekliyor olmasıdır ve antioksidan yani kanser önleyici özelliği de bulunmasıdır. Tabi ki bunlar birçok bilimsel araştırma ile desteklenmiş sonuçlardır.

Ancak zayıflattığına ve damar açıcı etkisi olduğuna yönelik araştırmalar yeterli miktarda değildir ve tabiki şeker içeriyor olması zayıflatma etkisinin önüne mutlaka geçecektir. Özellikle fazla tüketildiğinde şeker çok miktarda alındığından bağımlılık yapabilme özelliğine sahiptir..

çikolata zayıflatır mı

Kakaonunda yine tüketiminde dozunun arttığı takdirde bağımlılık oluşturacak özelliği bulunmaktadır. Kakao, çikolata bağımlılığı ve şeker bağımlılığını birlikte üslenmektedir.

Aslında çikolata ve kakaoyu evde bulundurmak bizim için şu şekilde sağlıklı olabilir. Örneğin kakao, güvenlik tadlandırıcılar, su ve sütü birlikte kullanarak evimizde veya işyerimizde sıcak çikolata yapabiliriz.

En az %70 kakao içeren bitter çikolatalardan günce 1 veya 2 küp tüketilmesi yeterli olacaktır..

Son olarakta sitemizde çikolata kaç kalori yazımızı okuyup detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.