Böbrek Hastaları İçin Diyet Örnekleri

Böbrek Hastaları İçin Diyet Örnekleri

Doktor tarafından teşhisi konulan böbrek hastalarının öncelikli olarak yeme alışkanlıklarında düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Böbrek hastalarında dengeli beslenme durumları oldukça önem taşır. Bu nedenle doktorlar tarafından bu tip sağlık sorunlarına çözümler getirilir. Uzmanlar tarafından yasaklanan yiyeceklerden kişiler kesinlikle uzak durmalıdır. Az miktar tüketim bile ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle hastalar yasaklı olan yiyecekleri kesinlikle tüketmemelidirler. Tüketimi sonucunda kişilerin hastalığı ilerleyebilir ve kronik böbrek yetmezliği durumlara neden olabilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar İçin Diyet Menüsü

Sabah kahvaltısı içerisinde bir adet haşlanmış yumurta, bal, reçel, süt ve iki dilim ekmek yeterli olacaktır. Ara öğünlerde bir porsiyon meyve tüketimi en uygun olanıdır. Öğlen yemeğinde, et, tavuk ya da balık yenilmesi gerekmektedir. Sebze yemeği ile birlikte tüketilmelidir. Akşam yemeği daima hafif olmalıdır ve bir porsiyon sebze yemeği ile bir küçük kase yoğurt tüketilmelidir. İsteğe göre de kişiler bir dilim ekmek tüketebilirler. Kronik böbrek yetmezliği diyeti bu şekildedir.

Proteinli Diyet Listesi

Sabah kahvaltısında kişiler bir adet yumurta ya da bunun yerine kibrit kutusu büyüklüğünde tuzsuz peynir tüketebilirler. 2 çay kaşığı kadar reçel ya da bal, tuzsuz bir çay kaşığı yağ tüketebilirler. Öğle yemeğinde ızgara et yada tavuk, bitkisel yağlı sebze yemeği ve ince bir dilim ekmek yiyebilirler. Ara öğünlerde yine bir porsiyon meyve tüketilmelidir. Böbrek yetmezliği diyet listeleri uygulanmadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Listelerin uygunluğu her hasta için aynı olmayabilir. Bu nedenle uygulamadan önce bir doktora danışın.

Hemodiyaliz Hastalarına Uygulanan Diyetler

Bu diyetler arasında çokça fark bulunmamaktadır. Genel olarak aynı besin ögeleri ile kişiler beslenmektedir. Böbrek hastalarının tüketmesi gereken yiyecekler içerisinde yer alan meyvenin tüketimine dikkat etmeliler, ara öğünlerde mutlaka tüketmeliler. Sabah kahvaltısında bir adet yumurta, peynir, iki dilin ince ekmek, çay bardağı süt, bal ya da reçel tüketmeleri gerekmektedir. Ara öğünlerinde bir porsiyon meyve tüketmeliler. Öğlen yemeklerinde ise, bir porsiyon sebze, iki dilin ince ekmek, dört adet köfte, 100 gram yoğurt tüketebilirler. Akşam yemeklerinde bir porsiyon sebze ve iki dilim ince ekmek tüketebilirler. Ara öğünlerinde bir çay bardağı süt de kullanabilirler.

Böbrek Hastaları Diyet Boyunca Nelere Dikkat Etmeliler?

Böbrek yetmezliği olan kişilere doktorları tarafından belli başlı yiyecekler yasaklanmaktadır. Bu yiyeceklerden hastalar diyetleri boyunca uzak durmaları gerekmektedir. Diyet listesi içerisinde yazdığı kadarıyla tüketim sağlamaları ve aşırıya kaçmamaları gerekmektedir. Bu süreç içerisinde ek olarak takviye gıdalar almamalı ve kullandıkları ilaçlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Alınacak protein miktarı ilk olarak dikkat edilmesi gerekendir. Böbrek hastalarının günlük protein ihtiyaçları bellidir. Kişiler doktor tavsiyesi dışında yer alan besinleri tüketmemeli ve günlük gereksinimlerine göre beslenmelidir. Yüksek tansiyon hastalığı gibi hastalıklara da ek olarak sahip olanlar bu konuda çok daha fazla özen göstermelilerdir.

Etiketler

Emirhan Cavak