Bilinçsiz Diyet Yapmanın Zararları

Bilinçsiz Diyet Yapmanın Zararları

Bilinçsiz Diyet Yapmanın Zararları

Günümüzün en yaygın hastalığı şüphesiz obezitedir. Obezite olarak tanımlanan hastalığın çeşitli ölçüleri vardır. Özellikle seri şekilde tüketilen fast food türü yiyecekler, kişilerin orantısız şekilde kilo almasına ve buna bağlı olarak birçok hastalığa yakalanmasına sebep olmaktadır. Gün aşırı sağlıklı beslenmemek, akşamları yemeğe bir anda yüklenmek, yemeklerden sonra hareketsiz kalmak, yemeklerden hemen sonra yatmaktır. Obezitenin en çok oluşma sebepleri olarak sıralanabilir.

Hal böyle olunca kişiler arasında en çok rastlanan uygulamanın diyet olduğunu görüyoruz. Günümüzde onlarca diyet listeleri, bu sektörde görev yapan birçok uzman bulunmaktadır. Lakin bireyler genellikle, sağdan soldan okudukları yazılardan etkilenerek, zayıflamayı başarmış kişilerin yaptıkları diyet listelerini kopya ederek kısa yoldan zayıflamanın yollarını aramaktadır. Bu bilinçsiz zayıflama çabaları da maalesef çoğu kez bireylerde kalıcı hasarlara, ağır hastalıklara ve hatta ölümlere sebebiyet vermektedir.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de görev yapan bir çok işinin ehli uzmanlar bulunmaktadır. Bu uzmanların dikkat ettikleri en önemli şey ise, farklı vücut yapısında ki hastalarına farklı çözüm önerileri sunmaktır. Kişilerin en çok yanılgıya düştükleri yerde burasıdır. Bir kişinin uyguladığı ve güzel sonuçlar aldığı diyet listesi, size uygun olacak diye bir kural yok ve bu çoğu zaman sizin vücut yapınıza uygun bulunmaz..

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile zayıflama telaşı içerisinde olan bireylerin, spor salonlarına koşması, çeşitli diyet listelerinden destek almaya çalışması, az yeme gibi eğilimleri bulunur. Fakat aşırı yemek ve kilo almak kadar tehlikeli olan başka bir davranışta kesinlikle bilinçsiz bir diyet girişimidir. Bilinçsiz yapılan diyetin zararları geniş kapsamlı bir konudur ve oldukça maddesi vardır. Kişinin bir anda zayıflamaya çalışması, zayıflama ihtiyacının kısa dönemde hemen gerçekleşmesi gerektiğine kendisini inandırması, yanlış yollara başvurmasına neden olur. Buda kişinin sağlığının bozulmasına, yaşamsal faaliyetlerinin zarar görmesine sebep verir.

Yapılacak en iyi diyet, kesinlikle uzman eşliğinde spor destekli, yiyerek yapılan diyettir. Diyet listelerinde bulunan yiyeceklere itimat gösterilmesi, uzmanın söylediklerine riayet gösterilmesi, kişinin uzun vadede sağlık bir yaşam geçirmesini sağlayacaktır. Kısa vadede insanların hemen zayıflamak istemesi, bilinçsizce diyet programlarına başlaması, iç hastalıklarına, ruh bozukluklarına neden olacaktır. Açlık çekerek zayıflanamayacağını kişinin öğrenmesi gerekir. Altı öğünden oluşan sağlıklı besinlerle takviye edilmiş diyet listeleri her zaman için vücudumuz için en iyidir. Suyun önemini es geçmemekte de fayda var.. Bilinçsiz yapılan diyetin hayatımıza dahi mal olabileceği ortadayken, uzmanlardan destek alarak yola çıkılmasının her zaman faydası olacağı şüphesizdir.

2 YORUM

  1. Çok güzel bilgiler var