Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir?

Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir?

Sürekli ve aşırı miktarda yemek yeme isteği, sanılanın aksine yalnızca kilo alma gibi durumları meydana getirmemektedir. Günümüzde pek çok insan, oldukça zayıf olmasına rağmen düzenli ve olması gerektiği gibi beslenmediği için sağlıksız bir yaşam sürmektedir. Bu nedenle kiloyla sağlıksız bir yaşam arasında kaçınılmaz bir bağ olsa da, bu iki olgu arasında doğrudan bir bağlantı kurmak olanaksızdır.

Aşırı yemek yeme isteği, temelde hızlı bir şekilde kilo almaya neden olan alışkanlıkların başında gelmektedir. Ancak bu sonucu sağlayan tek neden de aşırı yemek yemek değildir. Bireylerin, öncelikle bu ayrımı bilmesi ve daha sonra bu alışkanlığı önlemek için neler yapabileceğini düşünmesi gerekmektedir.

Aşırı Yeme İsteği Nelere Yol Açabilir?

Aşırı yeme isteği, uzun bir süre devam ettiğinde yalnızca kilo alımına sebep olmaz. Kilo almak, çoğu insan tarafından yalnızca görsel bir kusur olarak addedilse de beraberinde pek çok sağlık sorununu da getirmektedir. Bu nedenle aşırı yeme isteği, kısa sürede kontrol altına alınması gereken bir konudur.

Müdahale edilmeyen aşırı yeme isteği, özellikle küçük yaştaki çocuklarda hızlı bir şekilde obeziteye dönüşebilmektedir. Bu nedenle gerek profesyonel yardımlarla gerek ilaç tedavisiyle kısa sürede bu durum engellenmelidir.

Aşırı yeme isteğini meydana getiren sebep olabilmektedir. Bu nedenle vatandaşların, bu yeme isteğini meydana getiren sebebi iyi bir şekilde tahlil etmesi ve buna uygun bir çözüm yolu oluşturması gerekmektedir.

Aşırı Yeme İsteğini Engellemek İçin Uygulanabilen Yöntemler

Aşırı yeme isteğine, iki farklı durum neden olabilmektedir. Bunlar, fiziksel açlık ve duygusal açlıktır. Fiziksel açlık:

  • Kan şekerinin düşmesi
  • Gözün kararması

Gibi etkileri de beraberinde getirir. Ancak bu açlık türü, kolayca durdurulabilir ve midede doygunluk hissi yaşanması uzun sürmez, ancak duygusal açlık türü, çok ani bir şekilde vuku bulduğu için genellikle çok daha tehlikelidir. Duygusal açlığın daha tehlikeli olmasını sağlayan diğer konu ise, tokluk hissinin yaşanmamasıdır.

Bu nedenle fiziksel açlık kaynaklı aşırı yeme isteği, minimal tıbbi müdahaleler ile kısa sürede çözülebilirken duygusal açlık kaynaklı aşırı yeme isteği uzun süreli bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Kilo Vermenin Önündeki Engeller Nelerdir?

Kilo vermek isteyen bir kişinin, bunu başaramamasının birden çok nedeni olabilir. Kilo vermek isteyen bireyler, öncelikle içinde bulunduğu durumu her yönden analiz etmeli ve daha sonra bu duruma uygun yöntemler geliştirerek aşırı yeme isteğini kontrol altına almalıdır.

Kilo vermek isteyen bireylerin, bu amacında başarılı olamamasının en büyük nedeni insülin direnci de denilen leptin direncinin yaşanmasıdır. leptin direnci, kişinin tokluk hissi yaşamasını engelleyerek sürekli bir açlık hali meydana getirir. bu nedenle vatandaşlar, bu istek doğrultusunda sürekli bir şeyler yer ve kısa sürede kilo almaya başlar.

Kilo Vermek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Aşırı yeme isteği nasıl engellenir sorusundan önce, vatandaşların bu gibi durumlarda emin olması gereken ilk konu, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığıdır. Sürekli yeme isteği meydana getiren bir hastalığa sahip olmayan bireyler, bu konuyu kısa zamanda çözerek sağlıklı bir yeme düzenine sahip olabilir.

Ancak aşırı yeme isteği doğuran bir sağlık problemi olan bireyler, öncelikle bu hastalığın tedavisiyle ilgili bir yol izlemelidir. Bu hastalığın ortadan kaldırılmasıyla birlikte bireyler bu aşırı yemek yeme isteğini yok etme ve kilo verme aşamalarını sağlamış olur.

Etiketler

Emirhan Cavak