Akdeniz Diyeti Nedir, Akdeniz Diyeti Listesi, Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Akdeniz Diyeti Nedir, Akdeniz Diyeti Listesi, Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Akdeniz Diyeti Nedir

Akdeniz diyetinde sebze ve meyve ön planda ancak bunların da mutlaka bir miktarının olması gerekiyor Eğer bir beslenme planından söz ediyorsanız zaten mutlaka besinlerin miktarı kişinin ihtiyacına göre belirlenmelidir. Çünkü meyvenin de fazlası kilo yapabilmektedir.

Akdeniz diyeti deyince sadece yeşilliklerin olduğu bir diyet aklınız gelmesin. Sizlere düzenli ve güzel bir akdeniz diyet listesi sunuyoruz.

Akdeniz diyetinin bir günlük beslenme programı

 –> Sabahleyin tam tahıllı bir ekmek olabilir bir veya iki dilim tam buğdaylı çavdar ekmeği de olabilir kişinin gereksinim ve tercihine göre değişebilir. Yine bir veya iki dilim az yağlı peynir zeytin veya zeytinyağı ile az yağlı süt alınabilir yanında bolca söğüş domates ve salatalık tercih edilebilir.

 –> Kahvaltıdan sonra Ara öğünde meyve olabilir. Öğlen yemeği herhangi bir sebze yemeği bu yemek az miktarda et kullanılarak yapılabilir. Yanında yine az yağlı yoğurt ve bol miktarda salatayı tüketmelisiniz. Ekmek,  pilav veya makarnayı da bu yönde tüketebilirsiniz. Fakat az miktarda yemelisiniz.

 –> Öğlen yemeğinden sonra akşam yemeği ne kadar geçecek zamanda ara öğün olarak meyve tüketebilirsiniz. Veya az yağlı süt ile birlikte bir veya iki dilim ekmek muadilleri yani grissini dediğimiz besinlerden tüketebilirsiniz.

 –> Akşam yemeği de balık olabilir, balık ızgara veya tavuk olabilir, kırmızı et kullanılmaz. Fakat bunun yanında tamamlayıcı bir zeytinyağlı sebze yemeği ile bol salata ve bir veya iki dilim ekmek olacaktır. Sonrasında ise meyve ile akşam yemeği öğünü tamamlanabilir.

Akdeniz Diyeti Yapanlar

 • canım ben yapmıştım bu diyeti 2 hafta ama kilom 56 falan olduğu için 2 kilo faalan verdim anca 🙂 artı tek bu diyetle kilo verilmesi mümkün değil Sporda şart..
 • yengemle yapmıştık bunu, ben 4 kilo verdim yengem 2
 • vazgeçtim lahana çorbasını yapıcam.. onu bir hafta yapıp 6 kilo vermiştim zamanında.. geri aldım hepsini yalan değil ama bu sefer dikkatli olucam.. (Lahana Çorbası Suyu Diyet Kürü)
 • ben bu diyeti 1 hafta uyguladım spor yaptım günde 45 50 dakika yürüyüşle 2 kg verdim

Bu fazlalık vücutta yağ olarak depolanabiliyor. Mutlak olarak porsiyonlanması lazım. Ekmek olarak tam tahıllı ekmekler veya tam buğday çavdar ekmeği gibi genelde koyu renkli ekmekler tercih edilmeli.

Tabii ki bunların da miktarı önemli sınırsız tüketim yanlış bir tüketimdir. Yağ olarak da sıvıyağı tercih ediliyor zeytinyağı veya mısırözü ya da fındık yağı olabilir. Bunları da akdeniz diyetinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Akdeniz diyeti derken eğer kişiye özgü hazırlanan bir beslenme planında söz ediyorsak bu kişinin kilo vermesini yardımcı veya mevcut kilosunu koruyucu şekilde düzenlenen bir plansa mutlaka kilo vermesine yardımcı olacaktır.

akdeniz-diyeti-yapanlar

Akdeniz diyetinin kilit noktaları;

 • bol bol su için
 • şeker kullanmayın
 • çikolata ve tatlı bir süre yok 🙂
 • beyaz ekmek yerine kızarmıs yada denge light ekmek
 • kızartma çeşitleri ve yağ yok
 • et yemeği ızgara ve yağsız
 • 3 ana 3 ara öğün beslenme şart