Fıstık Ezmeli Hurma

Fıstık Ezmeli Hurma

Fıstık Ezmeli Hurma Tarifi

Merhabalar, sizlere bugün çok sağlıklı, tatlı krizleri için birebir ve çok pratik bir tarif vermek istiyoruz. Bu tarif fıstık ezmeli hurma tarifi.

Tarifimize geçmeden önce sizlere kuru hurmadan bahsetmekte fayda var. Kuru hurma tatlı yerine de geçebilen bir kuru meyve. Posa miktarı çok yüksek, kabızlığa iyi gelmekte aynı zamanda içerisindeki şeker miktarından dolayı tatlı krizine çok iyi gelmektedir. Çünkü kuru hurmanın içerisinde yüzde 60 oranında şeker bulunmakta.

Kuru hurmayı yediğinizde herhangi bir tatlı yemiş gibi tatlı ihtiyacınızı çok güzel bir şekilde karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda kuru hurmada potasyum, magnezyum oldukça yüksek birçok vitamin var. O yüzden de yorgunluk ve halsizliğe çok iyi gelmekte ve sağlıklı beslenme açısından gerçekten çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kuru hurmanın bir tanesi ortalama 20 kalori kadar enerji içermektedir. Bu yüzden 2 veya 3 tane kuru hurma bir porsiyon meyveye denk gelebilmektedir. Hurmalar büyük olduğu takdirde ise 2 tanesi bir porsiyon meyve oranında enerji içerebilmektedir.

Fıstık Ezmeli Hurma

Gelelim fıstık ezmesine. Özellikle sporcular fıstık ezmesini çok fazla kullanırlar ki bu doğru bir davranıştır. Çünkü fıstık ezmesinde bitkisel kaynaklı protein çok yüksektir aynı zamanda potasyum çok yüksektir. İçerisindeki protein kalitesi, yağ miktarı yüksektir ve çok faydalı yağ asitleri vardır.

Vitamin ve minerallerden çok yüksek olan fıstık ezmesini sporcuların dışında çocuklar, yetişkinler, yaşlılar yani yediden yetmişe herkes rahatlıkla tüketebilir. Tabii fıstık ezmesi sağlıklı olmakla birlikte içerisindeki yağ miktarı ve enerji miktarı yüksek olduğu için mutlaka tüketim miktarına dikkat etmekte fayda var. Ortalama bir yemek kaşığı fıstık ezmesi 90 kalori kadar enerji vermektedir.

Fıstık ezmeli hurma malzemeleri

  • 2 adet hurma
  • 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

Fıstık Ezmeli Hurma Yapılışı

Tarifimizde bir tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi kullanacağız. Ortalama 50 kalori enerji kullanmış olduk. iki hurma için de 50 kalori enerji kabul edersek; 100 kalorilik bir ara öğün elde etmiş oluruz ama gerçekten çok dengeli bir ara öğündür.

Kuru hurmaların ortasını açıyoruz. İçinden çekirdeğini çıkarıyoruz. Yarım tatlı kaşığını hurmaların birinin içine diğer yarım tatlı kaşığı fıstık ezmesini de diğer hurmanın içerisine koyduktan sonra servis edebilirsiniz. Kendinizde afiyetle tüketebilirsiniz, çocuklarınıza verebilirsiniz, habersiz gelen misafirleriniz için de pratik olarak hazırlayabilirsiniz.

Fıstık Ezmeli Hurma Faydaları

Gerçekten çok güzel bir ara öğündür; çünkü hem protein kalitesi çok yüksek hem şeker ihtiyacını güzel karşılıyor hem de çok faydalı yağ asitleri var. Vitamin ve mineral bakımından yüksek. Tadı da çok güzel. Aynı zamanda bu tarif hem kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellik içermekte hem de kansere karşı koruyucu özellik içermektedir. Çünkü E vitamini çok yüksektir. Şimdiden afiyet olsun. En yakın zamanda denemenizi tavsiye ederiz.

hurma diyeti