Zone Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Zone Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Zone diyetinin yapılması yaklaşık 30 yıl önceye kadar uzanıyor. Zone diyeti olarak bilinen bu diyet 30 yıl önce Amerikalı adında Dr.Barry Sears biyokimya uzmanı tarafından geliştirilmiştir. Bu diyetin amacı zayıflamanın yanı sıra şişkinliği önlemektir. Dr.Sears inancına göre kilolu olmaktan tutun her türlü metabolik hastalıkların temelinde şişkinlik yatıyor. Bu nedenle öncelikle şişkinlik sorununun ortadan kalkması gerektiğine inanıyor. Önce şişkinlik sorunu ortadan kaldırılarak bu diyet sağlıklı yağ yakan diyet haline geliyor.

Zone Diyeti Beslenmesi İçeriği Nedir?

Zone diyeti kitaplarına baktığımızda Zone diyetinin %40 karbonhidrat,  %30 protein, %30 yağ içeriğinden oluşması gerektiğini görüyoruz.

Protein ihtiyacının karşılanması için; derisiz tavuk veya hindi eti, dana ya da tavuk eti, yumurta beyazı, süt ve süt ürünleri tüketilebilir.

Yağ ihtiyacının karşılanması için; avakado, ceviz, kaju, yer fıstığı, antep fıstığı, badem gibi kuruyemişler, tahin ve zeytinyağı tüketilebilir.

Son olarak karbonhidrat ihtiyacı için;  böğürtlen, yaban mersini gibi kırmızı meyveler, sebzeler ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllı gıdalar tüketilebilir.

Yukarıda yer alan besinlerden kendinize Zone diyeti listesi oluşturarak beslenmenizi Zone diyetine göre düzenleyebilirsiniz.

Zone Diyetinde Yenilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

  • Kurabiye, pasta ve benzeri şekerli gıdalar zone diyetinde tüketilmemesi gereken gıdaların başında gelir.
  • Makarna, noodle ve benzeri unlu mamüller tüketilmemelidir.
  • Bezelye gibi şeker oranı yüksek nişastalı sebzeler tüketilmemelidir.
  • Muz, şeftali, kuru meyveler gibi şeker ve kalori oranı yüksek olan meyveler tüketilmemelidir.

Zone Diyetinde El ve Göz Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Zone diyeti, el ve göz yöntemi ya da besin kalıbı yöntemi olarak bilinen, uygulaması oldukça kolay olan 2 yöntem ile uygulanmaktadır.

İlk yöntem olan Zone diyetinde el ve göz yöntemi en çok uygulanan yöntemdir. Bu yöntemi uygularken Eller porsiyon boyutunu belirlemek için kullanılır. Gözler ise porsiyon boyunu belirlemek için önemlidir. Yani yemek yerken insan vücudundaki uzuvlardan referans alınarak bir beslenme planı oluşturulmuş olunur. Örneğin; Zone diyeti listesi hazırlanırken ve  bu diyet yapılırken avuç içi genişliğinde ve kalınlığında et gibi söylemler kullanılır.

Zone Diyetinde Besin Kalıbı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

İkinci yöntem olan Zone diyetinde besin kalıbı yöntemi uygulanırken kişinin kilosuna bakılır, boyu ölçülür ve bel çevresi kalınlığına bakılır. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak ayrılan ana öğünler 5 zone besin kalıbına denk düşer. Ara öğün ise tek bir besin kalıbıdır. Bu besin kalıpları baz alınarak kişi gün içerisinde ne kadar yemesi gerektiğine bir sınır koymuş olur. Bu sınırlar kişiden kişiye değişebilmekle birlikte Zone diyeti pdf göre ortalama olarak bir kadın günde 11 besin kalıbı ve bir erkek ise 14 besin kalıbı tüketmelidir. Bu kalıplar yukarıda bahsedilen protein, karbonhidrat ve yağ dengesine uygun oluşturulmalıdır.

Etiketler

Emirhan Cavak