Yoğurt Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Yoğurt Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Zayıflamak İstiyorum ve diyet listesi arıyorum diyorsanız size hem sağlıklı hemde doyurucu yoğurt diyeti hakkında bilgi vereceğiz. Yoğurt diyeti nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yoğurt Nedir?

Yoğurt, yararlı probiyotiklerle doludur; ayrıca dengeli bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağıdır. Otla beslenen inek sütünden yapıldığında; omega-3 yağ asidi, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini, K2 vitamini, enzimler ve probiyotik içeriği ile besin değerini en üst seviyeye çıkarır.

yoğurt diyeti

Yoğurt; keçi sütü ya da koyun sütünden de yapılabilir, ancak hala en popüler olanı, inek sütünden yapılan yoğurttur. Yoğurt, tüm dünyada en çok tüketilen fermente süt ürünüdür; ikinci sırada ise kefir geliyor. Yoğurt, günün her saati tüketmeye uygun, lezzetli ve doyurucu bir seçimdir. Çocuğunuz için atıştırmalık mı arıyorsunuz? Ona içine taze meyve doğranmış bir yoğurt hazırlayabilirsiniz. Ya da iş yerinde pratik ve doyurucu bir kahvaltıya mı ihtiyacınız var? Biraz yulaf ve biraz da kuru meyveler eklenmiş bir yoğurt kasesi sizi kurtaracak!

Hurma Yoğurt Diyeti

Besin Değeri Yüksek Olan Yoğurt Doyurucudur

Kalsiyum değeri yüksek gıdalar, özellikle de yoğurt; yağ yakımına yardımcı olabilir ve karın çevresindeki yağlanmayı azaltır. Protein değeri yüksek besinler de kilo vermenize yardımcı olur; çünkü daha uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Yoğurt, hem kalsiyum hem de protein değeri yüksek bir besindir. Bu konuda yapılan bir çalışma; günde 3 porsiyon yoğurt tüketen kişilerin, diyet yaparken kalori alımını kısıtlayanlara göre %22 oranında daha fazla kilo verdiğini ve %61 oranında daha fazla yağ kaybettiğini gösterdi.

Daha önce Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada; 120.000 kişinin beslenme alışkanlıkları, 20 yıl boyunca takip edildi ve araştırma sonucunda, yoğurdun kilo verme söz konusu olduğunda en iyi yiyecek olduğu belirtildi. Yapılan başka bir çalışma ise; yoğurt tüketiminin tokluğu arttırdığını, yiyecek alımını azalttığını ve kan şekeri seviyelerini koruduğunu ortaya koydu.

Yoğurt; Sindirime Yardımcı Olur ve Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt; porsiyon başına 5 ile 23 gr protein içerir. Kalsiyum ve potasyum gibi diğer önemli besin maddelerinin de iyi bir kaynağı olan yoğurt, lezzetli ve besleyici bir seçimdir. Yoğurttaki probiyotikler; bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek için gerekli olan bakteri dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Yoğurt, en besleyici gıdalardan biri olarak bilinir ve her gün milyarlarca insan, kalsiyum açısından zengin bir atıştırmalık olarak yoğurdu tabağına ekler. Yoğurt, kemiklerinizi güçlendirmekten daha fazlasını yapar; yoğurt ile ilgili yapılan çalışmalar, kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Yoğurt, sağlıklı bir diyetin bir parçası olduğunda; yağ yakımına, metabolizmanın korunmasına ve kas gücünün korunmasına yardımcı oluyor.

Her Gün Yoğurt Yemek Kilo Verdiriyor

Genel olarak süt ürünlerinin kilo kaybındaki rolleri incelenirken; özellikle yoğurdun yağ yakımına ve genel olarak kilo vermeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Yoğurt, beslenme rutininde yer alan yüksek kalorili yiyecekler ile yer değiştirdiğinde, kalori alımını azaltmanıza da yardımcı olur; ancak kilo kaybı söz konusu olduğunda; tüm yoğurtlar aynı değildir. Tam yağlı yoğurtlar, kalori ile dolu olabilir; bu nedenle tam yağlı olanlar kadar protein ve kalsiyum içeren yağsız ya da yağı azaltılmış yoğurtları tercih edin.

Meyveli yoğurtlar, genellikle normalden daha fazla kalori ve şeker içerir; bu nedenle, yoğurdunuzun lezzetini artırmak istediğinizde taze meyve ya da bal gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Yoğurt tüketirken aldığınız protein miktarını en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız; normal yoğurttan daha fazla proteine sahip olan süzme yoğurdu tercih edebilirsiniz.

Yoğurdun bir diğer özelliği de; günün her saati tüketilebilir bir gıda olmasıdır. Bu yönüyle, beslenme programına dahil edilmesi oldukça kolaydır. Uzmanlar, kilo vermek isteyenlerin, günde 3 porsiyon yoğurt tüketmelerini öneriyor. Bunu; öğle yemeğinde sebze yemeğinin, akşam yemeğinde ızgara köftenin yanında, bir de ara öğünlerde sade ya da taze meyve parçaları ile karıştırılmış bir şekilde tüketerek yapabilirsiniz.

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

1.Gün: 5 pişmiş patates ve 6 bardak sade yoğurt

2. Gün: 120 gram haşlanmış tavuk ve 6 bardak yoğurt

3. Gün: 120 gram dana eti ve 6 bardak yoğurt

4. Gün: 150 gram balık ve yoğurt

5. Gün: Meyve ve sebzeler (muz veya üzüm hariç) ve 6 bardak yoğurt

6. Gün: Yoğurt

7. Gün: Maden suyu ve yoğurt  [**  maden suyu zayıflatır mı **]

 

Etiketler

1 YORUM

  1. Balık ve yoğurt oluyrmu ya