Tiroid Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır Kilo Verilir Mi ?

Tiroid Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır Kilo Verilir Mi ?

Tiroid diyetinin yapılması tiroid hastalığına sahip olan kişilerin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Çünkü tiroid hormonlarının yetersiz çalışma durumunda metabolizma daha yavaş çalışmaya başlayacaktır. Bu durumda vücutta enerji harcaması diğer insanlara göre daha az olur. Açık bir şekilde bu durum özellikle kilo artışına sebep olarak, bu hastaların şişko olmalarına sebep olur. Tiroid bezi olmayanlar nasıl beslenmeli konusunda yeterli araştırmalar yapılarak, düzenli beslenildiğinde ise kişiler sağlıklarına kavuşabilir ve ideal kilolarına ulaşabilirler.

Gürkan Kubilay tiroid diyeti bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin başvurduğu diyet planlarının başında gelir. Bu diyet planı harfiyen uygulandığında kilo kaybı hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Tiroid Diyetinde iken Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?

  • Yaban mersini, domates, karabiber, kabak, mandalina, portakal, soğan tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir.
  • Brezilya kestanesi, brokoli, mantar, yumurta, balık gibi gıdalar selenyum mineralini açısından zengin gıdalar olduklarından dolayı bu gıdalara beslenme düzeninde sıklıkla yer verilmesi mantıklı bir hareket olacaktır.
  • Tiroid hastaları için Karatay Diyeti’ne göre et, süt ve baklagiller tirozinden zengin olan besinler olduklarından dolayı bu gıdalara da diyette yer verilmelidir.

Tiroid Diyetinde iken Hangi Gıdalar Tüketilmemelidir?

Tiroid hastasıyım kilo veremiyorum diyenler tüketmemeleri gereken gıdalara dikkat ederek kilo verme süreçlerini hızlandırabilirler.

  1. Soya fasulyesi ve soya ürünlerinin hiç biri tüketilmesi bu hastalara önerilmez.
  2. İyot tüketimi hipotiroidizm hastaları için önemli rol oynar. Bu nedenle bu hastalar tuz tüketimini diğer kişilere göre daha az yapabilirler.
  3. Guatrojenik besinler olarak adlandırılan bazı besinler bu diyette kesinlikle tüketilmemelidir. Bu besinlerin yasak olmasının sebebi, bu besinlerin iyot emilimini engellemesidir. İyot emilimi engellendiği zaman tiroid bezleri büyür ve hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Gürkan Kubilay Yoğurt Diyeti ile Hızlıca Kilo Verebilirsiniz

Gürkan Kubilay Yoğurt Diyeti kilo vermek için acele içerisindeyseniz ve bir an önce istediğiniz forma girerek fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ideal bir diyettir.

Sabah kahvaltısı için 1 fincan papatya çayı ya da yeşil çay, 1 parça az yağlı peynir, 1 dilim kepek ya da tam buğday ekmeği ve 1 dilim domates.

Ara öğün için 1 dilim ananas ya da mango.

Öğle yemeği için 4 tane köfte. Yanında peynirli, maydanozlu ve havuçlu bol limonlu salata tüketilebilir. Salatanın sosuna yağ ilave edilmemelidir.

Ara öğün için 1 tane yeşil elma ya da mevsim meyvelerinden bir porsiyon tüketilebilir.

Akşam yemeği için ise 1 porsiyon taze fasulye yemeği ya da evde bulunan sebzeler ile hazırlanmış olan herhangi bir sebze yemeği yenebilir. Yemeğin yanına 1 kase cacık ya da ayran içilebilir. Kişi kendini çok aç hissediyor ise 1 porsiyon bulgur pilavı yiyebilir.

Etiketler

Emirhan Cavak