Su Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Su Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

İnsan metabolizmasının %75’inden fazlasının su olmasından dolayı insanlar arasında, su diyeti ile kilo vermenin mümkün olacağı şeklinde bazı yorumlar ortaya çıkıyor. Temelde bu bilginin doğru olmasından hareket edildiğinden dolayı da deneyenlerin sayısının fazla olduğu biliniyor. Su diyeti olarak adlandırılan bu diyetin nasıl yapılacağı ve nasıl bir felsefe ile kilo verildiğine dair bazı detaylar da bulunuyor. Bu detaylara uygun olarak kıs süre içerisinde fazla kiloların sağlıklı şekilde verileceği de ekleniyor. Bunun için diyetisyenden destek almayı ve diyetin size uygun olup olmadığını öğrenmeyi unutmamalısınız.

Diyetin Çıkış Noktası

Vücudunuzun büyük kısmını su oluşturduğundan dolayı su diyetinin amacı su ve sıvı tüketimini artırarak kilo verilmesine katkı sağlamak olarak açıklanıyor. Çünkü az sıvı tüketilmesi hem bedenin sağlığını olumsuz etkileyeceğinden dolayı hem de kilo vermeye engel olacağından bu durumu ortadan kaldırarak kilo verilmesine katkı sağlamak için su diyetinin önerildiği düşünülüyor.

Nasıl Kilo Verdirir?

Su diyeti uygulamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de kilo vermenin mümkün olup olmadığı oluyor. Ana felsefesi su ve sıvı tüketmek olan bu diyet hem sıvı tüketiminden dolayı bedenin bir anlamda detoks yapmasına da imkan sağlıyor. Suyun fazla alınması da böbreklerin daha fazla çalışmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde vücudun daha dinç, sağlıklı ve nemli olmasına da katkı sağlandığından dolayı sağlıklı bir yol olduğu da düşünülüyor.

Nasıl Uygulanır?

Diyetin uygulanması için günde 2 litre su veya sıvı alınması gerekiyor. Çünkü soğuk su içildiğinde metabolizmanın uygun sıcaklığa gelmesi için hızlı çalışmak zorunda kalmasından dolayı fazla kalori yakıldığı ifade ediliyor. Sadece su içmek ise önerilen bir durum değildir. Suyun yanına gereken vitamin ve desteğin sağlanması için destekleyecek ürünlerin de uygulanması öneriliyor. Çünkü sadece su almak ve devamında spor yapmak vücudunuzun gerekenden daha fazla zayıf düşmesine neden olabilir. Böbrekleriniz daha hızlı çalışacağından ve hafif malzemeler ile besleneceğinizden dolayı kendinizi daha iyi hissetmeniz de kolaylaşacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su diyeti uygulamanın avantajları yanında dikkat edilmesi gereken bazı yönleri de bulunuyor. Temelde sadece sıvı ve su tüketilmesine dayandığından dolayı gut, böbrek veya şeker hastalarının dikkatli şekilde hareket etmesi öneriliyor. Diyeti yapacak kişilerin doktor kontrolünden geçmesi ve herhangi bir rahatsızlığının olmaması gerekiyor. Ayrıca yapılan diyetin süreci 3 veya 5 gün ile sınırlı tutulmalıdır. Çünkü sadece sıvı alınacağından dolayı bedenin bazı yoklukları göstermesi söz konusu olabilir. Bundan dolayı dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunda doktor kontrolünde ve onayında su diyeti yapılması öneriliyor. Diyetten sonra normal şekilde yemeye devam ederek bedeninize aniden yüklenmek de bir başka sorun olabileceğinden bu konuda da bilinçli olunması tavsiye ediliyor.

Etiketler

Emirhan Cavak