Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır ?

Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır ?

Ramazan Diyeti Listesine geçmeden önce, Mübarek Ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da kapımızı çaldı. Bedenimizin açlıkla terbiye edildiği aynı zamanda oruç tuttuğumuz süre içerisinde dinlendiği bir ay… Ramazan ayı tüm maneviyatıyla, geleneksel sahur ve iftar sofralarıyla, şenlikleriyle, içerisinde Kadir gecesini de barındırmasıyla birlikte baştan sona tüm ibadetleri ve her yönüyle oldukça bereketli bir ay diyebiliriz.

Ramazan ayında tutulan oruçlarla vücudumuz hem dinlenme ve kendini yenileme fırsatı bulurken hem de toksinlerden arınarak sağlığımıza büyük katkı sağlamakta. Ancak sahur ve iftarlarda yanlış beslenme şekilleri ile ne yazık ki sağlığımızın bozulmasına ve kilo alımına sebebiyet verebilmekteyiz. Dolayısıyla bu ayda sağlıklı ve dengeli beslenme her zaman olduğundan daha fazla önem taşımakta.

Değerli okurlarımız hem oruç tutup Ramazan aynın maneviyatından mahrum kalmadan hem de sahur ve iftarlarda dengeli ve sağlıklı beslenerek kilo vermeniz Ramazan diyeti ile mümkün. Ramazan diyetini uygulamak oldukça basit. Sadece yapmanız gereken şey sahur ve iftarda ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat etmek.

Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

Ramazan’da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan’da nelere dikkat etmeliyiz konusunda özellikle en çok merak edilen konu “kilo alır mıyız veya kilo verir miyiz?” yönünde. Çoğu kişi aslında genellikle bu sorunun yanıtını kilo aldığından yakınarak cevaplıyor.

Dolayısıyla Ramazan ayında kilo almamak hatta aksine kilo vermek için neler yapmamız gerek, sahurda nasıl beslenmeliyiz ki gün içinde acıkmayalım ve iftarda nasıl beslenmeliyiz? Bu gibi soruların cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

ramazan diyeti

Sahurda Beslenme Önerileri

 

Sahur genelde bizim yapmakta zorlandığımız bir öğün. Çünkü çoğumuza uykudan uyanmak oldukça zor gelmekte hele de uyku düşkünlüğümüz varsa 😊 Bu yüzden çoğu kişi sahura kalkmadan oruç tutmayı tercih ediyor. Ancak bu davranış oldukça yanlış. Çünkü zaten Ramazan ayında beslenme öğünümüz zorunlu olarak ikiye düşmekte. Siz bu iki öğünü de sahur yapmayıp bire düşürdüğünüzde kendinize zarar vermiş olursunuz. Mutlaka ve mutlaka sahur yapmalısınız.

Sahurda beslenme önerileri olarak da kalktığınız zaman sizi susatmayacak veya glisemik indeksi yüksek besinler olup sizi bir anda acıktırmayacak besinler tüketmelisiniz. Özellikle sahurda uzak durmanız gereken besinler tuzlu ve yağlı besinler, salamura ürünler ve şarküteri ürünleridir. Bu ürünler sizi ertesi gün çok fazla acıktırabilir ve süreci zorlaştırabilir. Çünkü tuzlu ve baharatlı ürünler vücudunuzda çok fazla su tutacaktır ve dolayısıyla ertesi gün ekstra susamanıza sebep olacaktır.

Sahurda daha çok protein bakımından zengin ve tok tutacak olan yumurta, yoğurt, peynir, yeşillikler, domates, salatalık tüketmeye ağırlık vermeniz yararlı olacaktır. Bunun yanında kilo almak istemiyorsanız ekmek olarak sadece esmer ekmek tüketmeli ve her türlü hamur işinden uzak durmalısınız.


İftarda Beslenme Önerileri

 

İftar saatinde uzun süren bir açlık sonucu genelde çoğumuz hızlı yeme refleksi gösteririz. Ancak bu davranış oldukça yanlış. Hatta üstüne bir de hazırlanmış yemekler ağır yemeklerden oluşuyorsa gelsin mide rahatsızlıkları ☹ Bu yüzden iftarda oldukça yavaş ve dinlenme molası vererek yemekleri tüketmeliyiz ve iftarın olmazsa olmazlarından biri midemizi rahatlatmak adına çorba ile başlamaktır.

Kısaca iftarda beslenme önerileri olarak birkaç yudum su ile başladıktan sonra 1 kepçe kadar ve yağlı olmayan bir çorba tüketebilirsiniz. Sonrasında 15-10 dakika kadar ara ile vücudumuzu ve midemizi dinlendirebilirsiniz. İftarda çok fazla yağlı ve baharatlı yemekler tercih etmemelisiniz. Çünkü gün içinde uzun süre aç kaldıktan sonra midenize baharatlı ve yağlı yemekler girdiği zaman bir kusma refleksi gelebilir. Bunun yanında porsiyonlarda oldukça önemli tıka basa dolu tabaklardan her zaman için uzak durmalısınız.

Ramazan Diyeti Listesi

Ramazan Diyeti Sahur

– 1 adet haşlanmış yumurta (yüksek protein içeriği ile bizi uzun süre tutar)
– 1-2 dilim az yağlı beyaz peynir
– 1-2 dilim esmer ekmek (Kilonuz 60-70 lerde ise 1 dilim; 80 ve üzeri ise 2 dilim yeterli olacaktır)
– 1 kase yoğurt (kan şekerinizi dengeler, vücut suyunuzu karşılar ve uzun süre tok tutar)
– 2 adet ceviz (hem besin değeri yüksek hem de tokluk süresini uzatır)
– Domates ve salatalık
– Yeşillikler

Not: Sahurda mümkün olduğunca zeytin tüketmemeye çalışın. Çünkü zeytin tuzlu olması sebebi ile gün içerisinde sizi olduğundan fazla susatabilir.

Ramazanda Susuzluğu Gideren Sağlık İçecek –> Yeşil Ayran


Ramazan Diyeti İftar

– 2 bardak su veya 1 adet hurma veya 2 adet zeytin
– 1 kase çorba (Daha çok unsuz çorbaları tercih etmelisiniz. Hata çoğunluk sebze çorbası olabilir)
– 3-4 köfte, tavuk, et, balık herhangi birini tercih edebilirsiniz.
– 3 kaşık kadar yoğurt veya 1 büyük bardak ayran
– 3 kaşık sebze yemeği
– 25 gram Ramazan pidesi (1 ince dilim ekmeğin yarısına tekabül eder)
– Salata


Ramazan Diyeti Ara Öğün

Ramazan ayında mecburi 2 öğün tüketmek zorunda kalıyoruz. Ancak bu durum midemize zarar verebilir ve kilo aldırabilir; bu yüzden iftar ve sahur arasına bir de meyve ara öğünü sıkıştırmalısınız.

1 porsiyon meyve yanında bitki çayı veya su tüketebilirsiniz


Ramazan’da tatlı tüketimi

Ramazan’da tatlı tüketimi çok dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri. Mümkün olduğunca tatlı tüketmemeye özen gösterin. Çünkü zaten metabolizma yavaşladı bir de üstüne her gün tatlı tüketirseniz bu tatlılar yavaşlayan metabolizma ile vücudunuzda yağa dönüşecektir ve kilo aldıracaktır. Haftada bir kez tatlı tüketebilirsiniz ama her gün tüketmek yok!

Baklava Kilo Aldırır mı, Kaç Kalori?

Ramazan Diyeti yapsan yapmayan herkese hayırlı sağlıklı Ramazanlar dileriz 😊

Etiketler