Okinawa Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Okinawa Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Okinawa diyetinin yapılması Japonya’daki insanların 100’lü yaşları oldukça kolay bir şekilde görmesi ile oldukça popüler bir hale gelmiş durumda. Çünkü Okinawa diyeti Japonya’da bulunan bir adada yaşayan insanların beslenme düzeninin baz alınması ile oluşturulmuş. Bu diyet popülerliğini Okinawa yemeklerinin lezzetinden ve o adada yaşayan insanların çok uzun süreler yaşamasından alıyor.

Okinawa Diyetinde Neler Tüketilir?

Okinawa diyetini yaparken istediğiniz kadar meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Bunun yanında yulaf ezmesi ve bulgur gibi tam tahıllar hem kahvaltınızda hem de öğlen ve akşam yemeklerinizde yer alabilir. Süt tüketimi sınırlı tutulmakla birlikte az yağlı olan süt ürünleri ile yemekler hazırlayabilir ya da ara öğünlerde tüketimini yapabilirsiniz. Protein olarak ise genellikle balık, kümes hayvanları tercih ediliyor. Bunlara ilaveten bu diyetin genel olarak baklagiller ve yağlı tohumlardan açısından zengin bir diyet olduğu biliniyor.

Okinawa Diyetinde Renkli Gıdaları Tüketmenin Mucizevi Etkisi

Bu diyeti yaparken tek türe bağımlı olmadan beslenmeniz önemli. Farklı renklerde ve özelliklerde olan çeşitli sebze ve meyveleri çok sık tüketmeniz gerekiyor. Bu besinler tabağınıza koyduğunuzda tabağınızı renklendiren gıdalar olmalıdır. Okinawa diyet yemekleri işte bu renkli gıdalardan oluşuyor. Renkli olan bu gıdalar, daha çok antioksidan anlamına gelmektedir. Bu da sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Okinawa diyet kitabına bakıldığında özellikle sarı ve turuncu olan besinlere ağırlık verildiği görülür. Bunun sebebi ise bu besinlerin içerisinde bulunan içeriklerdir. Sarı ve turuncuya çalan rengi olan besinler içerisinde yüksek miktarda karotenoid bulundururlar. Bu içerik ise insanların zayıflamasına yardımcı olan bir içeriktir. Yalnızca zayıflamaya yardımcı olmaz aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler ve daha az hastalıklara yakalanılmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına fayda sağlar.

Okinawa Diyetinde Et Kültürü

Bu diyeti yapan kişilerin kaliteli olan etleri ve deniz ürünlerini tüketmeleri yerinde olacaktır. Fakat bu besinlerin miktarlarına dikkat edilmelidir çünkü bu diyette et ve deniz ürünleri sınırlı miktarda tüketiliyor. Deniz ürünleri ve etler pişirilirken kızartma gibi son derece sağlıksız olan bazı pişirme yöntemleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu yöntem besinlerin faydaları özelliklerinin ölmesine sebep olmakta ve diyetinizi işe yaramaz bir hale getirmektedir. Bunun yerine sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.

Et yerken en fazla haftada birkaç gün yiyebiliyorsunuz. Yerken ise büyük porsiyonlarla ve yağlı bir şekilde değil küçük porsiyonlarla ve yağsız, sağlıklı şekilde pişirilmiş bir şekilde yemeniz gerekiyor. Bu şekilde yiyerek hem sağlıklı yağlardan yararlanabiliyor hem de fazla kalori almamış oluyorsunuz.

Et tüketiminin artırılması halinde hem kilo almaya başlarsınız hem de yüksek kolesterol oranına sahip olursunuz. Önerilen şekilde yemeniz ise verdiğiniz kilonun kalıcı olmasını sağlar ve sizleri bir şeyleri yemekten mahrum etmez.

Etiketler

Emirhan Cavak