Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 9 Altın Kural

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 9 Altın Kural

Kilo Vermek İçin 9 Kural

Hayatınızı zorlaştırmadan sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak 9 sihirli kuraldan söz edeceğiz. Sihirli olarak nitelendiriyorum çünkü bu kuralları hayata geçirdiğinizde yaşamınızın, alışkanlıklarınızın birden bire nasıl değiştiğini, kilo verme hızınızın arttığını kısa sürede fark edeceksiniz.
Söz konusu bu 9 altın kural evde, işte, okulda, aile ve arkadaş toplantılarında, tatilde kısacası nerede olursanız olun zorlanmadan, uyum problemi yaşamadan rahatlıkla uygulayabileceğiniz niteliktedir. Gelin neler olduğuna bir göz atalım…

zayıflama yöntemleri

  1. Kilo vermenize yardımcı olacak ve hayatınızı kolaylaştıracak altın kurallardan ilki ve en önemlisi yaşam kaynağımız olan SU dur. Su içme kuralı yalnızca kilo vermek için değil aynı zamanda vücudumuzun zinde kalması ve sağlıklı olabilmesi açısından fazlasıyla önem taşımaktadır. Uzmanların belirttiği gibi ve hepimizin de bildiği üzere günde yaklaşık 3 Litre Su içmek vücut ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir. Aranızda ne yaparsam yapayım su içemiyorum yada günde birkaç bardaktan öteye gidemiyorum diyenleriniz vardır. Sizlere tavsiyem yanınızda her zaman cam şişeniz ve haliyle de suyunuzu bulundurun. Hatta bunu alışkanlık haline getirin. Böylelikle su içmek için hep bir bahaneniz olacaktır. Bir başka tavsiyem ise özellikle diyette olan bayanlar günün büyük bölümünde açlık hissediyorsanız suyunuza birkaç dilim limon, taze nane veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bu karışımla birlikte suyunuzda ki limonun mayhoşluğu tarçının kokusu ve nanenin ferahlığı sayesinde daha fazla ve kolaylıkla su içebileceksiniz. Aynı zamanda kabuk tarçın kan şekerinizi dengeleyecek böylelikle tokluk hissi oluşturacaktır.
  2. İkinci altın kuralımız hareket etmektir. Hareketten kastımız sadece spor yapmaktan ibaret değil; bir yerde bir yere giderken özellikle yakın mesafelerde yürüyerek gitmek, boş zamanlarda bisiklet sürmek, mecbur kalmadıkça asansör yerine merdiven kullanmak, mümkünse haftada en az 3-4 gün 40 – 50 dk kadar yürüyüş yapmaktır. Özellikle masa başında bütün gün sabit kaldığından metabolizmaları yavaşlar. Ancak ara sıra kalkıp ofis içinde dolaşarak veya oturduğunuz yerde kol ve bacaklarınız hareket ettirerek kısmen de olsa metabolizmanızın yavaşlamasına engel olur ve kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.
  3. Kilo vermeniz yardımcı bir diğer kural alışverişe çıkacaksanız eğer ihtiyaç listeniz hazır olsun. Hazır liste ile çıkmak alışverişinizin daha kontrollü olmasını sağlayacaktır. İhtiyaçlarınız dışında herhangi Bir şey almanızı engeller. Böylece fazla kalori almadan alışverişinizi tamamlamış olursunuz.
  4. Alışverişe çıkarken bir diğer altın kural ise tok karnına çıkmaktır. Biz bayanlar alışverişi çok sevdiğimiz için sık çıkarız. Bu nedenle bu kural büyük önem taşır. Çünkü aç çıkarsanız tatlı ve karbonhidrat ihtiyacınız fazla olacağı için kendinizi pasta, çikolata veya mis gibi kokan ekmek reyonlarında bulabilirsiniz. Bunlara neden olan şey açlık ve kan şekerinizin dengesizleşmesidir. Bu duruma dolayısıyla da fazla kilolara engel olabilmek için mutlaka ama mutlaka alışverişe tok çıkmaya özen gösteriniz.diyet listesi
  5. Gelelim yeme işlemine.. En sevdiğimiz ve keyifle yaptığımız işe 🙂 Eğer kilo almak istemiyorsanız dengeli tabak modelini uygulayınız.Peki nedir dengeli tabak modeli ? Tabağınızın ½ si sebze, ¼ protein, ¼ karbonhidrattan oluşmalı. Böyle bir tabakla dengeli bir kalori alımı, yağ yakımı ve metabolizma hızı sağlanmış olur.
  6. Bir diğer yeme kuralımız ise porsiyon kontrolünü sağlamaktır. Kendinize küçük kaseler, tabaklar alıp en azından evinizdeyken yemeğinizi bu tabaklarda tüketirseniz porsiyon miktarınızı azaltmış olacak isteseniz bile fazla yiyemeyeceğiniz için kilo verme işiniz daha da kolaylaşacaktır.
  7. Şimdiki altın kuralımız, diyet yaparken sevdiğiniz besinleri hayatınızdan tamamen çıkarmamanız yönündedir. Özellikle tatlı ve çikolata sevenleriniz için tatlıları birden hayatınızdan çıkartmak ilk günler diyet kararlılığı ile sizi fazla etkilemeyebilir. Ancak kısa süre sonra tatlı krizi yaşayabilir ve tek seferde yememeniz gerekenden fazlaca miktarda tatlı yemenize sebep olabilir. Bunu yerine çok sevdiğiniz o tatlıları kendinize belli gün ve aralıklarla az miktarlarda ödül verin.
  8. Diyet listesi yaparken listenize farklı alternatifler ekleyin. Tekdüze, sürekli aynı şeyleri tüketmek hem o yiyeceklere karşı bıkkınlık, tiksinti hissi oluşturabilir hemde metabolizmanızı yavaşlatabilir. Her günün her öğününde farklı besinler tüketmenizi öneririm böylelikle kilo verme işiniz eğlenceli ve sağlıklı hale gelmiş olacaktır.
  9. Son ve çoğalan altın kuralımız paylaşma eylemidir. Özellikle çikolata ve tatlı türlerini çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız hepsini tüketmek yerine kardeşinizle, sevgilinizle, eşinizle kısacası sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Böylelikle fazla kalorileri engellemiş olursunuz. Tabi unutmamak gerekir ki hayat paylaştıkça güzeldir..

Bu Güzel Makalemizde Arkadaşlarınızla Paylaşarak Daha Çok İnsanı Bilinçlendirerek Bizleri Memnun Edebilirsiniz 🙂

Diyetisyen Tuğçe SERT