Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Nasıl Uygulanır ?

Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Nasıl Uygulanır ?

Ketojenik diyet, vücuda alınan makro bileşenlerden karbonhidrat miktarını olabildiğince az tutup karbonhidrattan eksik kalan enerjinin büyük bir kısmını yağ ile tamamlayan bir diyet çeşididir. Son yıllarda özellikle epilepsi hastalarında oldukça faydalı olan bu diyet tipi artık kilo verme sürecini hızlandırmak isteyen kişiler içinde oldukça iyi bir alternatif kaynaktır. Özellikle duraksama dönemlerinde kilo verme oldukça zor olmaktadır. Bu dönemlerde ketojenik diyet uygulaması yapılarak bu eşik noktası kırılabilmektedir. Özellikle yüksek BKİ değerlerine sahip kişilerde uygulanması oldukça önemlidir. Az öncede bahsettiğim gibi epilepsi hastaları içinde bir umut vaat eden bir diyettir. Epilepsi hastalığı vücuda aşırı derecede elektriksel yük boşalması sonucu oluşan bir nöbet çeşididir. Epilepsi hastalarının sinir iletimlerinde sıkıntı olduğundan dolayı yüksek yağlı bir diyet uygulamaları onların sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Şimdi gelin hep beraber ketojenik bir diyet listesi nasıl oluşturulur bunu inceleyelim. Fakat burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Aşağıda vereceğimiz bilgiler ile kendi diyet listenizi kesinlikle kendiniz oluşturmaya kalkmayın. Mutlaka bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir. Aksi takdirde birçok komplikasyonlarla karşı karşıya kalarak sağlığınızı tehdit altına alabilirsiniz.

İlk olarak ketojenik diyet tipimizi seçmek ile işe başlıyoruz.

Ketojenik diyetin iki türü mevcuttur. Klasik ketojenik diyet daha çok epilepsi gibi beyin ve sinir hastalıkları için kullanılan türüdür. Eğer bu tarz bir hastalığınız varsa kesinlikle klasik ketojenik diyet uygulaması yapmanız gerekmektedir.

Diğer bir tür ise bu daha çok kilo verme problemi olan kişilerin uygulaması gereken yüksek proteinli düşük karbonhidratlı olan türüdür. Ketojenik diyet türünü doğru belirlemek önemlidir. Aksi halde vücudunuzda beklenmeyen etkiler görülebilir ve sağlığınız tehdit altına girebilir.

İlk adımı hallettiğimize göre artık ikinci adıma geçebiliriz. İkinci adımda diyette uygulamamız gereken makro bileşenleri hesaplamamız gerekmektedir.

İlk olarak makro bileşenleri hesaplayabilmemiz için kalori hedefimizi belirlememiz gerekmektedir. Kalori hesaplamak için belli bir takım bilimsel formüller mevcuttur. Bu yüzden en doğru hesaplamayı yapmak için bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir. Aynı zamanda internette mevcut olan kalori hesaplamalarının bazıları tamamen bilimsellikten uzak parametrelerle insanları yanıltmaktadır. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir. Kalori durumunu netleştirdikten sonra artık makro bileşenleri hesaplayabiliriz. Makro bileşenlerin hesaplaması oldukça karışık olmaktadır. Bu yüzden bu hesaplamaların normal bir kişinin yapması mümkün değildir. Bu yüzden sağlıklı sonuçlar elde etmek için bir diyetisyene gitmeniz gerekmektedir.

Bu aşamayı da hallettiğimize göre artık “öğün oluşturma” aşamasına geçebiliriz. Bu aşamada sizlere örnek olması açısından bir liste oluşturacağım. Fakat burada dikkat çekmek istediğim nokta bu liste kesinlikle kişiye özel bir listedir. Herkes tarafından kullanılamaz bu yüzden aşağıdaki listeyi kullanmamanız gerekmektedir.

Ketojenik Diyet Listesi

Şimdi oluşturacağımız liste ortalama olarak 1200 kalorilik bir ketojenik diyet listesidir. Bu diyet listesinde 39 g CHO, 63 g protein, 95 g yağ mevcuttur.

Sabah

 • Açık şekersiz çay
 • 2 yumurta ve 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ile yapılmış omlet içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağ ekli.
 • 5 adet zeytin (Zeytin tercihinizi istediğiniz renkten kullanabilirsiniz. Önemli olan boyutuna dikkat etmek.)

Kuşluk

Öğle

 • 4 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk
 • 1,5 su bardağı ayran (tuzsuz)
 • Yarım ince dilim kepek ekmeği

İkindi

 • 6 adet fındık içi
 • 2 avuç kadar tuzsuz ay çekirdeği

Akşam

 • Yarım kâse mercimek çorbası
 • 4 yemek kaşığı etli taze fasulye yemeği
 • 4 yemek kaşığı yoğurt

Gece

 • 1 avuç kadar tuzsuz ay çekirdeği
 • 3 adet badem veya 6 adet fındık

Ketojenik diyet listemiz bu şekildedir. Yine belirtmek istiyorum. Bu diyet listesi tamamen kişiye özel bir diyet listesidir. Bu yüzden bu diyet listenizi kendinize uygulamanız doğru değildir. Uygulandığı takdirde olumsuz sonuçlar alınabilmektedir. Bu yüzden kendinize özgü diyet listenizi oluşturmak için bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden daha önemli bu yüzden onu riske atmayın. Uzman görüşlerden yardım alın.

Diğer önemli diyet listelerimiz;

Kinoa Nedir, Nasıl Kullanılır, Diyeti ile Zayıflama, Kaç Kalori

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Dukan Diyet Listesi Ve Evreleri

Protein Diyeti İle Zayıflama Nasıl Yapılır?

Hollywood Diyeti Listesi, Yapanların Yorumları, Zararlı mı?

 

 

Etiketler

Emirhan Cavak