Karbonhidrat Diyeti Listesi İle Zayıflama

Karbonhidrat Diyeti Listesi İle Zayıflama

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler ve Diyeti Listesi İle Zayıflama Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat Diyeti Nedir: Ağırlıklı olarak karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi ile yapılan bir beslenme programıdır ve bu sayede vücut yağa dönüştürmek üzere farklı bileşenlerden yağ molekülleri oluşturamaz ve karbonhidrat diyet listesi tek düze bir beslenme programı olduğu için yağa dönüşmeden kolaylıkla vücuttan atılabilir. Karbonhidrat Diyeti Listesi İle Zayıflama

Bu diyet programı ile kilo aldıracağını düşündüğünüz bazı besinleri bile belirli bir kararda tüketerek diyete devam edebilecek ve fazla kilodan kurtulabileceksiniz. Zayıflamak için yiyecekler ve kalori değerleri yazının devamında verilmiştir.

Karbonhidrat Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Karbonhidrat içeren besinler vücudumuzun enerji kaynağını oluşturan besinlerdir ve gün içerisinde harcamış olduğumuz enerjiden daha fazla karbonhidrat tüketecek olursak kilo almaya neden olabilir. Bu nedenle karbonhidrat diyeti uygularken içeriğinde karbonhidrat bulunan besinlerin ne oranda karbonhidrat içerdiklerini çok iyi bilmeli ve ölçülü şekilde tüketmelisiniz.

Bir yetişkin birey günlük ortalama 65 – 70 ünite civarında karbonhidrata ihtiyaç duymaktadır. Bu oranın üzerinde alınan karbonhidrat kilo aldırır, altında alınan karbonhidrat ise kilo vermenizi sağlar. Karbonhidrat diyeti listesi sayesinde vücudunuz için en uygun olan karbonhidrat miktarı alınıyor ve programlı bir şekilde zorlanmadan ve aç kalmadan dilediğiniz besinleri belirli oranlarda tüketerek uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca bu rejim listesinin bir diğer özelliği ise diyeti uygularken spor yapacak olursanız sporda harcadığınız kadar karbonhidratı tüketerek, alma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Karbonhidrat Diyeti Yaparken Hangi Besinler Tüketilmeli?

Kardonhidrat diyetinde tüketilen besinler kesinlikle halsiz kalmanıza ve kaslarınızın yok olmasına neden olmaz. Bunun yanı sıra asla halsizlik ve acıkma gibi diyetin olumsuz yönleri ile karşı karşıya kalmazsınız. Vücudunuzun ihtiyacı kadar ve enerji olarak harcayabileceği kadar besin tükettiğiniz için hazımsızlık ve şişkinlik gibi istenmeyen durumları da yaşamamış olursunuz.

Karbonhidrat Diyeti uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi günlük tükettiğiniz şeker miktarına dikkat etmek olacaktır. 1 Küp şeker içerisinde yaklaşık olarak 12 oranında karbonhidrat bulunmaktadır.

Karbonhidrat İçeren Besinler ve İçinde Bulunan Değerleri

Karbonhidrat diyet programı uygularken aşağıda belirtmiş olduğumuz besinleri karbonhidrat oranı günlük 70 ünite oluncaya kadar düzenleyebilir ve kendi diyet programınızı oluşturabilirsiniz.

Karbonhidrat İçeren Besinler ve Karbonhidrat Değerleri

Tam Buğday Ekmeği: Diyetisyen ve sağlıklı beslenme uzmanlarının sıkça vurguladığı tam buğday ekmeğinin içinde sağlıklı kompleks karbonhidrat oranı oldukça fazladır ve bir çok faydası vardır.

Fasulye: 100 Gram Haşlanmış taze fasulyenin içerisinde 125 kalori bulunur ve bunun % 90’ı karbonhidrattır.

Mercimek: 100 Gram kadar haşlanmış mercimeğin içerisinde 115 kalori bulunmaktadır ve bu oranın % 80’i karbonhidrattır.

Bezelye: 100 Gram kadar haşlanmış bezelye içerisinde 120 kalori bulunur ve bu miktarın % 85’i karbonhidrattır.

Patates: 1 Adet patatesin içerisinde ortalama olarak 30 gram kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

Kayısı: 1 Adet kayısının içerisinde günlük karbonhidrat ihtiyacının yaklaşık olarak % 1.5’luk kısmını karşılayacak oranda karbonhidrat bulunmaktadır.

Elma: Elma kabuğuyla birlikte tüketildiğinde karbonhidrat açısından çok daha zengindir ve 1 elmanın içerisinde 25 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Portakal: 1 Adet büyük portakalın % 7’si karbonhidratlardan meydana gelmektedir.

Böğürtlen: 1 Avuç içi kadar böğürtlen tüketildiğinde günlük karbonhidrat ihtiyacının yaklaşık olarak % 1.2’lik kısmı karşılanmış olur.

Greyfurt: 1 Adet greyfurt ile günlük karbonhidrat ihtiyacınızın yaklaşık olarak % 6’sını karşılayabilirsiniz.

Üzüm: 1 Çorba tabağı kadar üzümün içerisinde yaklaşık olarak 25 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Muz: 1 Adet orta boy muzun yaklaşık olarak % 10’luk kısmı karbonhidrattır ve bu oran ortalama 26 gram civarındadır. Meveler arasında yüksek kalorili olarak bilinir.

Esmer Pirinç: 1 Porsiyon kadar esmer pirincin içerisinde 40 ile 50 gram kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

Soğan: 1 Adet soğanın içerisinde 15 gram karbonhidrat yer almaktadır. Ayrıca içeriğinde C, B6, potasyum ve fosfat gibi mineraller bol miktarda bulunmaktadır.

Mısır: 1 Adet haşlanmış mısırın içerisinde 28 gram vardır, karbonhidrat içeren besinler arasındadır.

Kepek Ekmeği: 1 İnce dilim kepek ekmeği içerisinde 16 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Tam Tahıllı Ekmek: 1 Dilim kadar tam tahıllı ekmek günlük karbonhidrat ihtiyacınızın yaklaşık olarak % 3.5’luk bir oranını karşılamaktadır. Bunun yanında havuç sebzesinde bol miktarda bulunur.

Karbonhidrat diyet listesini uygularken günlük karbonhidrat oranınızın 70 ünite olduğunu unutmayın ve bu doğrultuda besin programınızı düzenleyin.