Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir Nasıl Yapılır Zararlı Mı ?

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir Nasıl Yapılır Zararlı Mı ?

Haşlanmış yumurta diyetinin yapılması kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenlerin son dönemdeki popüler tercihlerinden biri haline geldi. Gözde diyetlerden biri olarak öne çıkan yumurta diyeti uygulaması son derece kolay olan bir diyet. Bu kolaylık yumurtanın tok tutucu özelliğinden gelmektedir. Bu diyeti popüler yapan diğer bir etken ise uygulanmasının kolaylığından çok, içerdiği sağlıklı besin değerleriyle kişilerin sağlıklarını olumlu yönde etkilemesidir.

Yumurta Diyeti Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta diyeti, temel olarak besinlerin haşlanmış yumurta ile alınmasına dayalı bir diyet yöntemidir. Yumurta diyeti ile bir haftada 7 kilo vermek mümkündür. Bu diyet hem bütçelere uygun yani ekonomiktir hem de uygulanışı son derece kolaydır.

 • Yumurtanın 100 gramında 155 kcal bulunur. Düşük kalorilidir. Diyet için ideal bir besindir.
 • Yumurta besin değeri yüksek ve vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir gıdadır.
 • Yumurta, mükemmel bir protein kaynağıdır. %100 vücut proteinine dönüşebilen tek besin kaynağıdır.
 • Yumurta A, B, B16, B12, Folik asit, C, D vitaminleri açısından son derece zengindir.
 • Vitaminlere ilaveten yumurtanın, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, selenyum gibi minerallerinden de zengin olduğu bilinmektedir.

Tüm bu özellikleri sayesinde alanında uzman olan kişiler tarafından bu diyet tercih edilerek, Ender Saraç yumurta diyeti gibi diyetler halk arasında sıklıkla tercih edilmiştir.

Yumurta Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Yumurta diyeti zararları olan bir diyet değildir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bol bol haşlanmış yumurta tüketileceği için bu susuzluğa sebep olabilir. Bu nedenle yumurta yerken yanında günde en az 8-10 bardak su tüketilmelidir.
 • Bu diyeti iki haftadan daha uzun süre uygulanmamalıdır.
 • Sayılan maddelerin yanı sıra yumurta diyetini yaparken egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz. Bu egzersizler tempolu yürüyüş olabileceği gibi evde yapılabilen basit egzersizler de olabilir.
 • Şok yumurta diyeti yaparken bira, şarap, vodka gibi alkollü, kola, gazoz gibi gazlı ve şekerli içeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Örnek Yumurta Diyeti Beslenme Listesi

 • Kahvaltı için 2 tane tam haşlanmış yumurta yenmelidir. Yanında mevsim meyvelerinden ya da mandalina, portakal ya da greyfurt tüketilmelidir.
 • Öğle yemeği için meyvelere sınır koymaksızın istediğiniz kadar mevsim meyvelerinden yiyebilirsiniz. Meyvelerin yanında tam buğday olduğundan emin olduğunuz iki dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.
 • Akşam yemeği için ise şekerli hiçbir besin tüketmemelisiniz. Yalnızca sebze ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Büyük bir tabak mevsim sebzelerinden oluşan salata yanında protein içeriği yüksek olan tavuk, et ya da balık tüketilmelidir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususun başında, hangi diyeti uyguluyorsanız uygulayın, her diyette başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun onayı olmadan asla gördüğünüz diyetleri uygulamamalısınız. Özellikle tek besin ağırlıklı diyetlerde bu durum daha önemli bir etkendir. Doktorunuza danışmadan uyguladığınız diyetler ile sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Etiketler

Emirhan Cavak