Greyfurt Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Greyfurt Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Greyfurt diyeti son zamanlarda kadınlar arasında sıklıkla uygulanan bir diyet haline gelmiştir. Greyfurt diyeti ile zayıflayanların bu diyet hakkındaki olumlu yorumları, bu diyeti daha da popüler bir hale getirmiştir.

Greyfurt Diyetindeki Temel Amaç Nedir?

Greyfurt diyeti öncelikle ABD’ de 1930 yıllarında ortaya çıkmıştır. Bu diyet 10 günde 5 kilo verdirme vaadi ile adını duyuran bir diyet olmuştur. Günümüzde ise eski formunu biraz değiştirerek greyfurt soda diyeti şeklinde zenginleştirilmiştir. Greyfurt diyetinde temel amaç proteini düşük olan sebze ve meyve tüketimini azaltmaktır. Bu sayede kişilerin protein yönünden zengin gıdalarla beslenmesi sağlanmak istenmiştir.

Greyfurt Meyvesinin Özelliği Nedir?

Greyfurt diyeti ile kilo verenler bu başarılarını greyfurtun mucizevi özelliklerine borçlular.

Greyfurt yağ yakıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu özeliği sayesinde et ve protein oranı yüksek olan besinlerin vücutta yağ yapmadan anında dışarı atılmasını sağlar.

  • Greyfurt açlık hissini uzun süre bastıran bir meyvedir. Böylece greyfurt diyeti yapanlar uzun süre tokluk yaşarlar.
  • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller zayıflamayı kolaylaştıran içerikler olduğundan greyfurtun sağlıklı zayıflama üzerinde büyük etkisi vardır.
  • Greyfurt suyu içinde bazı yağ yakıcı enzimler barındırır. Bu sayede insanlar tarafından doğal bir şekilde zayıflarlar.

Örnek Greyfurt Diyeti Programı

Greyfurt kürü ile zayıflayanların yorumlarına bakıldığında en çok işe yarayan beslenme programlarından bir tanesi aşağıda yer almaktadır.

  • Sabah kahvaltısı için az haşlanmış 2 tane yumurta, az yağda kızartılabilen 2 dilim pastırma, istediğiniz kadar sade ve şekersiz kahve ya da çay bunun yanında isterseniz bütün halinde yiyeceğiniz yarım greyfurt ya da içmek isterseniz 1 su bardağı greyfurt suyu.
  • Öğle yemeği için ise az yağlı olmak koşulu ile sınırsız et yenebilir. Yanına bol yeşilliklerden oluşan bir çoban salata hazırlanmalıdır. Yemek yendikten hemen sonra yarım greyfurt ya da 1 su bardağı greyfurt suyu içilmelidir. Öğle vakti egzersiz yapılması kişilerin daha hızlı kilo kayıp etmelerine fayda sağlayacaktır.
  • Akşam yemeği ise sebze ağırlıklı olmalıdır. Sebze yemeği hazırlanırken yemeğin az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Nişasta barındırmayan her hangi bir sebzeden hazırlanan az yağlı bir sebze yemeği bu diyet için son derece uygun olacaktır.
  • Sebze yemeği tercih etmeyen kişiler sınırsız az yağlı eti tercih edebilirler. Et sevmeyenler yine sınırsız miktarda mevsim balıklarından tüketebilirler.
  • Et ya da balık hazırlanırken kişiler sağlıklı pişirme yöntemleri kullandıklarından emin olmalıdırlar. Bu yöntemler buharda pişirme ya da haşlama gibi önerilen yöntemler olabilir. Kızartmadan ve fazla yağdan ise kaçınmak gereklidir.
  • Akşam yemeğinin üzerine yarım ya da tam greyfurt yenebilir ya da 1 su bardağı soğuk greyfurt suyu içilmelidir. Greyfurtları sıktıktan sonra hiç beklemeden doğruca tüketmeniz gerekmektedir.
Etiketler

Emirhan Cavak