Düşük Kalorili Patates Diyeti Yapanlar İle Kilo Verme

Düşük Kalorili Patates Diyeti Yapanlar İle Kilo Verme

Zayıflatan Patates Diyet Listesi Faydaları İle Kilo Verme

Patates bitkisi ilk olarak yedi bin yıl önce Peru’da ortaya çıkmıştır. Yetiştiği iklime bakıldığında belli bir sınırlama yoktur. Bu bitkinin büyük miktarı sudan oluşmaktadır, bu oran ortalama yüzde yetmiş civarındadır. Geri kalan kısmı ise karbonhidratlardan meydana gelmektedir. 100 gram patateste 2,6 gram protein vardır ayrıca İngiltere’de yapılan araştırmalara göre tok tutucu özelliğe sahip besinler arasında ilk sırada haşlanmış patates vardır. Düşük Kalorili Patates Diyeti Yapanlar İle Kilo Verme

Patates Kaç Kalori: Merak edenler için sevindirici bir haber vermekte fayda var. Çünkü patates kalorisi yüksek bir sebze değildir. Ortalama 100 gram 76,7 kaloridir. Kızartma yerine haşlama olarak yenildiği takdirde diyet için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Önerilen yeme şekli haşlandıktan sonra ezmeden direkt olarak soğutup ve kabuklu yemektir.

Patates Diyetinin Besin Değeri: Patates antioksidan yönünden oldukça zengin olan bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre en yararlı 100 besin listesinde üst sıralarda yer almayı başarmıştır. Besin değerleri açısından yüz gram haşlanmış patatesin içinde; 2,6 gram protein, 21,2 gram karbonhidrat, 0,6 gram lif, 0,1 gram yağ, 65 miligram fosfor, 6 miligram kalsiyum, 0,7 miligram demir, 4 miligram sodyum, 503 miligram potasyum, 23 miligram, magnezyum ve pek çok vitamin bulunmaktadır. En fazla bulunan vitamin ise C vitaminidir.

Kalorisi Düşük Zayıflatan Patates Diyet Listesi Yapılışı

Patates Diyeti Nasıl Yapılır: Patates diyeti tarifi düşük kaloriye sahip olan bir diyet türüdür. Patates haricinde pek fazla besin çeşidine sahip olmadığından dolayı diyetisyenler tarafından pek fazla önerilmemektedir ancak patates diyeti kilo verme üzerinde etkili olduğu edinilen tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır.

İlk 3 Gün: Diyete Başlarken ilk üç gün tüm öğünlerde sadece patates yenilerek yapılır. Sonraki günlerde dilenirse bu öğün sıklığı azaltarak patates diyeti yapılır. Yani örneğin sabah kahvaltıda haşlanmış patates yenildiyse öğle yemeği ya da akşam yemeğinde farklı yiyecekler tercih edilebilir. Ancak ilk üç günden sonra haşlanmış tüketimi birden bırakılmamalı yavaş yavaş azaltılmalıdır.

Akşam Yemeği: Mutlaka ana yemek yanında taze sebzelerle hazırlanmış kalorisi düşük salata tüketilmelidir.

Ana yemek olarak beyaz et ve ızgara tercih edilebilir. Değişik besinler tüketildiği günlerde öğün aralarında ya da öğle yemeği yerine meyve de yenilebilir. Sadece patates yenilen günlerde isteğe göre ek olarak yoğurt da programa eklenebilir. Çünkü yoğurdun hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır ve diyet listelerinde önerilmektedir.

Patates Diyeti Zayıflatır mı, Kaç Kilo Verdirir: Patates diyeti ile 1 haftada 5 kilo vermek mümkündür. Düşük kaloriye sahip olan diyet programıdır. Zayıflamak için bu diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri haşlanmış patates sayısının yeterli miktarda olmasıdır. Yani sabah ve öğle öğünleri için iki tane, akşam yemeği için ise en fazla üç tane haşlanmış patates yeterli gelmektedir. Bu sayılarda tüketilen patates diyet yaparken yeterince tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Patates Diyetini Yapanlar Herkes mi: Patates diyeti yapanlar kimler sorusu diyetle ilgili merak edilen sorular arasındadır. Ciddi sağlık problemi olan bireylerin bilinçli bir yardım almadan bu diyeti uygulamaları doğru değildir. Diyeti yapmadan önce bir uzmana danışmaları faydalı olacaktır. Aksi takdirde kilo vermek isterken daha ciddi bir hastalığa sebep olunabilir. Ancak sağlık için kim tarafından yapılırsa yapılsın patates diyetinin uzun süreli olarak yapılması önerilmemektedir. Aşağıdan yorum yazabilir veya yorumları okuyabilirsiniz.

Patates Diyetinin Zararı Var Mı: Bu diyet sürekli aynı besin tüketildiğinden dolayı en başta sağlıksız gibi görünmektedir. Bu nedenle insanlarda diyetle alakalı ön yargı oluşmaktadır. Ancak verilen diyet listesine uygun davranıldığı takdirde diyet herhangi bir olumsuz sonuç doğurmamaktadır. Tek tipte beslenmeye neden olduğu için diyeti uygulayan bazı insanlarda halsizlik ve yorgunluk gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin oluşmasını önlemek amacıyla meyve tüketerek diyeti desteklemek gerekmektedir. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, çeşitli vitamin ve mineralleri sağlamalısınız.

Patates İle Zayıflama Mümkün Mü: Günümüzde halk arasında patatesin kilo aldırdığına dair bir düşünce vardır. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Bilinçli bir şekilde tüketildiğinde kilo aldırma ihtimali ortadan kalkmaktadır. İnsanlarda oluşan yanlış düşüncenin sebebi ise içinde fazla oranda karbonhidrat bulunmasıdır. Bunun yanı sıra diyet için faydalı olan liflere sahiptir ve sindirim sistemini hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kilo almak yerine kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kabuğu ile beraber yenildiğinde zayıflatıcı etkisi ve faydaları iki katına çıkmaktadır. Çünkü mide patates kabuğunu zor sindirmektedir. Bunun için fazla enerji harcar ve bu da vücuttan kalori yakılmasına fayda sağlar. Yanında ekstra sağlığa zararlı bir besin ile tüketilmediği takdirde kalıcı zayıflama imkanı sunar. Böylelikle patates ile zayıflama mümkündür diyebiliriz.

Patates Diyeti Ne Kadar Yapılmalı: Patates diyet listesi diğer diyet programlarına göre biraz daha farklıdır. Çünkü diyet yapan kişiye hızlı kilo verme avantajı sağlamaktadır. Diyetin ortalama süresi bir hafta olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü uzun süreli yapıldığında vücut o beslenme şekline alışmakta ve artık detoks etkisi yapmamakta, o beslenmeye tepki vermemektedir. En sağlıklı olan şekli istenilen kiloya ulaşana kadar belirli dönemler halinde diyeti uygulamaktır. Örneğin patates diyeti bir haftalık süre ile yapıldıysa ondan sonra bir süre ara verilmelidir. Zaten vücut bir hafta içerinde ortalama dört kilo kayba uğrayacaktır. Yapılan diyetin en sağlıklısı birden fazla kilo vermek değil, yavaş yavaş kilo vermektir. Aksi takdirde sağlıkla ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Diyet İçin Her Patates Kullanılır mı: Ülkemizde yetişen patatesler tür olarak incelendiğinde pek çok çeşit olduğu bilinmektedir. Yorumlara ve yapılan araştırmalar sonucu yaklaşık yüzün üzerinde patates çeşidine rastlanmıştır. En çok tüketilen türleri ise Granula, Esmeralda, Selma, Elizabeth gibi türlerdir. Ancak temel olarak çoğu aynı özelliğe sahip olduğundan dolayı diyet için genelde ayırt edilmemektedir. Diyette önemli olan iki unsur patateslerin orta boy olması ve sayısının fazla olmamasıdır. Büyük boy patateslerin diyet açısından ters etki yapabilme ihtimali vardır.

Patatesin Faydaları: En bilinen özelliği vücuda enerji verici olmasıdır. İçerisinde bulunan bol miktarda potasyum sayesinde kan basıncını düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle şeker hastaları için faydalı olduğu ileri sürülmektedir. Bağırsaklar için yararlıdır, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. Güzellik ve cilt bakımı açısından da faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ellerde ve ayaklarda oluşan çatlakların görünümünü en aza indirir ve cilt bakımı için uygun sebzelerden biridir. Kırışmaya elverişli ciltlerin gerginlik kazanmasına yararlı olur. Patatesin en önemli faydası ise kanser karşıtı olmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda bünyesinde barındırdığı lif, karbonhidrat, elementler ve benzeri maddeler sayesinde kanser tedavisinde olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir.

Yapanlar çeşitli yorumları esirgemez ise patates rejimi ile zayıflamak isteyen kişiler için yardımcı olacaktır. Yorumlara bakıldığında kalorisi az 1 haftada 5 kilo verdiren diyet olarak bilinmekte.

Etiketler