Doğal Diyet Yolları İle Mide Nasıl Küçülür?

Doğal Diyet Yolları İle Mide Nasıl Küçülür?

Ameliyatsız Doğal Mideyi Küçültme Yöntemleri ile Mide Nasıl Küçülür?

Ülkemizde geçerli olduğu kadar global anlamda da her geçen gün daha yoğun kitlelerin risk taşımakta olduğu kilo problemlerinin temelinde yatan pek çok neden bulunmaktadır. Genetik kodlanışınız, hormonel yapınız, metabolizma performansınız, yaşamakta olduğunuz bölgenin yemek kültürü, yeme alışkanlıklarınız ve psikolojik reaksiyonlar şişmanlığa yol açarak pek çok sağlık problemini de beraberinde getirebilmektedir. Görüldüğü gibi kilo alımına neden olan tek bir etken bulunmadığından bu durumun önüne geçilebilecek herhangi bir çözüm de geliştirilememiştir. Doğal Diyet Yolları İle Mide Nasıl Küçülür?

Fakat son günlerde tıp dünyasında olduğu kadar medyatik araçlarında da sık sık gündeme getirilen mide küçültme yolları; şok diyetler ve kimyasal kapsüller ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek ölçütlerde umut vaat ediyor.

Mide Küçültme Yöntemleri;

  • Ameliyatsız Mide Küçültme Diyeti.
  • Ameliyat Olmadan Doğal Mide Küçültme Egzersizleri.
  • Cerrahi Mide Küçültme Operasyonu (Gastrik Plikasyon).

Doğal Yollarla Mide Küçültmek İçin Diyet Nasıl Yapılır?

Cerrahi bir operasyon kaçınıyor ve yeme alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyerek mideyi küçültmek istiyorsanız; temel prensibiniz mide şişkinliği yapmayan düşük kalorili gıdalar ile tokluk hissine ulaşabilmek olmalıdır. Çevremizde sık sık duymakta olduğumuz inanış; metabolizması hızlı olan insanların kilo almadıkları ve hızlı zayıflama süreci geçirdikleri yönündedir. Bu inanımın tam anlamıyla olmasa da; temel olarak doğru bir kapıya çıktığını ifade edebiliriz. Bu sebeple amacımız metabolizma hızımızı düşürmemek olmalıdır. Tüm gün aç kalmak ise tam anlamıyla bu hızın düşmesine sebep olacaktır. Uygulamanız gereken az kalorili kolay hazmedilebilir yiyecekler tüketerek gün boyu metabolizmanızın işlevsel kalmasını sağlamaktır.

Yemek öncesi bir bardak ılık su tüketimi alışkanlık haline getirildiğinde; midenin yemekten önce su ile dolmasına neden olarak daha az yemek tüketimine olanak verecektir. Ayrıca lokmalarınızı mümkün olduğunca küçük tutun ve iyice çiğnemeye özen gösterin.

Mide Küçültme Diyeti: Şu noktanın altı çizilmeli ki; mide küçültme diyeti bir liste değil beslenme alışkanlıkları için bir düzenlemedir. Size hangi gıdadan kaç porsiyon tüketmeniz gerektiği öğütlenmez. Bu noktada amaç metabolizma hızını muhafaza ederken porsiyonları azaltmakla yapılır. Küçük porsiyonlara ulaşmak için ise; ana öğünlerden önce kendinizi tıkayın. Bunu bir bardak su ile de yapabilirsiniz, yeşil sebzeleri bol salatalarla da. Ayrıca yumurta da güçlü bir protein olması nedeniyle bir iştah frenleyici olarak kullanılabilir. Fakat umarım bol tereyağında pişirip ekmeği banarak tüketmeyi düşünmüyorsunuzdur. İştah kesici bir yumurta tüketmek istiyorsanız; katı olarak haşlanmış şekilde tüketmelisiniz.

Mideyi Küçültme Egzersizleri İle Mide Küçülür mü?

Yeme alışkanlıklarında uygulanan ufak değişikliklere ek olarak fazla yorucu olmayan bir egzersiz programı uygulayarak; mide küçültme sürecini hızlandırabilmeniz mümkün. Eet egzersiz yöntemleri ile mide küçülür diyebiliriz fakat yanında bir diyet listesi şart. Uygulayabileceğiniz bu egzersizlerde odak noktası; Periton bölgesindeki kas dokuları. Egzersiz deyince hemen gözünüzü korkutmayın! Yalnızca 20 dakikanızı ayıracaksınız. İlk günler elbette ki zor gelecek. Tüm vücudunuzu ağrı hissi kaplayacak ama kısa süre sonra alışacak ve faydasını gözleyeceksiniz.

Periton bölgesi için uygulanabilecek egzersiz hareketleri ise;

  • Mekik.
  • Ters Mekik.
  • Çapraz Mekik hareketleri.
  • Esneme egzersizleri.

Cerrahi Mide Küçültme Operasyonu (Gastrik Plikasyon) İle Mide Nasıl Küçülür:

Cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilen mide küçülme operasyonunda; kelepçe ya da mide dokusunun bir kısmının kesilip alınması gibi uygulamalar yer almamaktadır. Gastrik Plikasyon’un uygulanım prensibi; mide dokusun herhangi bir kesi atılmaksızın daraltılması amaçları doğrultusunda uygulanmaktadır.  Bu operasyonda mide kendi içine katlanılarak dikiş atılır. Böylece kelepçe gibi vücut için yabancı maddelerin kullanımına ve geri dönüşü olmayan işlemlere gerek duyulmadan mide külümü sağlanır.

Ayrıca mide kelepçesi ile mide nasıl küçülür buradaki yazımıza bakınız. Mide kelepçesi ile mideyi küçültme ameliyatı hakkında yazıdır.

Hastalara lakaroskobi ile uygulanmakta olan operasyonunun olumsuz durumlar gözlendiğinde geri dönüşü mümkündür. Bağırsaklara ve mide dokusuna herhangi bir kesi uygulanmadığından mide üzerindeki dikiş kaldırılarak; yeniden eski hacmine geri döndürülebilinir. Kelepçe gibi maddelerin kullanılmamış olması; enfeksiyon riskinin en minimal düzeyde seyretmesini sağlar. Böylelikle kişinin hastanede gözlem altında tutulma süresi de en aza indirilir. Ortalama olarak 1 gece yoğun bakım servisinde 2 ila 3 gün arası kadar da genel serviste hasta gözlem altında tutulur.

Ameliyatlı mide küçültme operasyonu ardından kişi 1.5 hafta kadar sulu gıdalar ile beslenir. Bu sürecin sonunda katı gıdaların tüketimine başlanabilinmektedir. İşlem süresi yaklaşık 1 saat kadar süren operasyonun toplam maliyeti ise; 15.000 ila 20.000 TL arasında değişiyor. Devletin bu ameliyatların ücretini karşılayıp karşılamayacağı ile ilgi henüz kesinleşmiş bir karar yok. Genel olarak kabul edilmiş kanı ise riskli hastalıklara neden olduğu düşünülen vakalarda ücretin karşılanmakta olduğu. Ayrıntılı bilgi için sigorta kurumunuzla ya da hastanelerle görüşebilirsiniz. Bu ameliyatla mide kaç günde küçülür diyorsanız yazıda belirttik ayrıca yukarıda verdiğimiz ameliyatsız doğal yollar ile mide küçültme yöntemleri ile mideyi küçültmek mümkün. Midemi nasıl küçültürüm diyorsanız yukarıdaki teknikleri yapmalı.

Etiketler