Basit Diyet Listesi ile Zayıflama

Basit Diyet Listesi ile Zayıflama

Basit Diyet Listesi ile Zayıflama

Fazla kilolardan kurtulmak gerek.Tüm dünya hızla yayılmaya devam eden, modern dönemin en büyük problemlerinden biri olan obezite ile ilgili çeşitli önlemler ve bilinçlendirme çalışmalarıyla problemin üstesinden gelme hedefinde.

Avrupa ülkelerinde obeziteye nedeniyle sağlık harcamalarının ve beslenme bozukluğundan kaynaklı bazı hastalıkların gözle görülür artışları ülkelere bazı yaptırımlar uygulanmasını da zorunlu kıldı.

Çeşitli ülkelerde kamuoyunun da yoğun bir desteği alınarak yapılan bu uygulamalarda; Doymuş yağ içeren tüm gıdalara, tatlandırıcı içerikli meyve sularına, şeker içeren bütün gazlı içeceklere ekstra vergi uygulanması ve bu tarz zararlı yiyeceklerin ithalatının azaltılması konusunda yapılan çalışmaların olduğu bilinmekte.

Sağlıklı yaşamak için gerekli olan en önemli şey bilinçli ve doğru yeme alışkanlığına sahip bir vücut olduğunu söyleyebiliriz. Doğru bir yemek alışkanlığının fazla kilolardan kurtulmanın anahtarı olduğunu da vurgulayabiliriz.

Aslında uygulaması çok zor olmayacak şekilde de sağlık beslenmek mümkündür.

  • Mevsiminde sebze ve meyve tüketimi özellikle de doğalsa tüketebileceğiniz en doğru yiyeceklerin başında gelmektedir.
  • Gün içerisinde az da olsa tüketilecek olan meyve, hem mevsimsel hastalıkların korunması açısından, hem de doğal şeker ihtiyacınızı karşılaması açısından önemlidir.
  • Gün içerisinde kilonuzla da bağlantılı olarak su tüketiminiz metabolizmanızın çalışması ve gerekli enerji yakılması açısından önemli bir yer tutmaktadır.
  • Tükettiğiniz besinleri kızartmak yerine haşlamayı tercih etmeniz yağ oranını düşürecek ve besin kalitesini artıracaktır.
  • Kullanılması zorunlu durumlarda zeytin yağı, tereyağı kullanımı diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı tercihler olacaktır.
  • Ülkemizde çok yaygın olan ekmek ve hamur grubu tüketimi minimize edilmeli ve günlük sınırlamalar (3-4 dilim gibi) koyularak kullanılmalıdır.
  • Geç saatlerde tüketilen besinlerin metabolizma saatine göre yakılmasının zor olmasından dolayı kesinlikle bu durumdan kaçınmak en doğru tercih olacaktır.

Ülkemizde de son 20 yıl içerisinde çok büyük bir artış gösteren obeziteye karşı bu ve benzeri besin alışkanlıklarıyla kilo kontrolünü sağlamak ve çok daha sağlıklı bir yaşam ve vücut kalitesine ulaşmak mümkün.

1 YORUM

  1. liste olarak olsa olmaz mı lütfen öyle yapın