Avokado Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Avokado Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Avokado diyetinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı son dönemlerde diyet yapmaya başlayan kişiler için oldukça önemli bir araştırma konusu olmakla beraber, avokadonun vücut için mucizevi etkilerinden de bahsetmek gerekmektedir. Avokado kişinin kendini tok tutarak uyguladığı önemli diyetlerden birini oluştururken, avokadonun başrolde olduğu diyet listelerinde hızla kalori yakma ve kilo verdirme etkilerinin çok güçlü olduğu da belirtilmelidir.

Avokado Meyvesinin Özellikleri

Avokado kilo vermeye ve kalori yakmaya yardımcı çok önemli bir meyve olarak ön plana çıkarken; özellikle avokado yemeyi sevenler için oldukça keyifli bir diyet periyodunun bu sayede geçirilmesi de mümkün olmaktadır. Avokadonun özelliklerine bakılacak olursa;

  • Avokado toplamda 322 kalori içeren bir meyvedir.
  • Avokado A, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olmakla beraber önemli demir ve kalsiyum elementlerine de sahiptir.
  • Avokado 13.5 gram life sahiptir.
  • Avokado içerisinde 29 gram sağlıklı yağ vardır.
  • Tüm bu özelliklerinin yanında avokado da bulunan yağ içeriği sayesinde cilt problemleri başta olmak üzere kalp ve damar hastalıkları ve artrit gibi hastalıklar konusunda mucizevi sonuçlar alındığı da görülmüştür.

Kilo Verdiren Nadide Meyvelerden Biri

Avokado diyeti özellikleri bakımından kişiyi tok tutan ve sağlıklı bir beslenme düzeni sağlayarak kilo verdiren bir diyet olarak bilinmektedir. Öncelikle kolestrolü düşürüp dengeleyen avokadonun sindirimi iyileştirme özelliklerinin yanında inflamasyonları azaltıcı, hücre bütünlüğünü koruyucu ve toksinleri atıcı etkileri de oldukça önemlidir.

  • Avokadonun en büyük özelliği olan tokluk hissi verme özeliği yanında, avokado meyvesinin kan şekerini düzenleme özelliği yeme ihtiyacının azalmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar avokado yiyen kişilerin yemeyenlere göre %23 oranında kendilerini daha tok hissettiklerini ortaya koymuştur.
  • Avokado diyetinin düzenli ve olması gerektiği gibi uygulanması avokado kilo aldırımı ile ilgili tüm şüpheleri ortadan kaldırmaktadır. Doygunluk hissinin yanında kolesterol ve trigliseritleri azaltan avokado diyabet problemini de ortadan kaldırır. Bu sayede iyi kolesterolün de arttığı görülmektedir.

Avokado Diyet Listesi

Avokado diyet listeleri genellikle üç günlük periyotlar halinde uygulanırken, bu periyotların 6 hafta boyunca devam ettirilmesi kilo ve yağ yakımı açısından oldukça değerli sonuçlar içerebilir. Avokado faydaları diyet listeleri için oldukça önemli olmakla beraber 3 günlük diyet listesinin ayrıntıları da aşağıdaki gibidir.

  • Gün:

Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su

Kahvaltı: 1 tabak yeşillik salatası ve yarım avokado

Ara Öğün: 1 bardak yeşil çay

Öğle Yemeği: 1 avokado, salatalık, domates, kırmızı lahana, marul ve ton balıklı salata ya da dürüm ( arzu edilirse limon suyu eklenebilir)

Ara Öğün: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi

Akşam Yemeği: Sebzeli tavuk sote yemeği (1 tabak)

  • 2 Gün:

Sabah uyanır uyanmaz bir bardak sirkeli su

Kahvaltı: Yağda iki adet yumurta, 4 dilim avokado, 2 adet badem, yarım elma

Ara Öğün: 1 bardak yeşil çay

Öğle Yemeği: Avokado salatası, 1 bardak hindistan cevizi suyu

Ara Öğün: 1 fincan şekersiz Türk kahvesi yanında yarım bardak az yağlı patlamış mısır

Akşam Yemeği: Avokado ve limonlu somon

Yatmadan Önce: 1 bardak az yağlı ılık süt

  • Gün:

Sabah uyanır uyanmaz içine çemen otu karıştırılmış bir bardak şekersiz süt

Kahvaltı: Pankek yanında iki dilim avokado

Ara Öğün: 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

Öğle Yemeği: Avokado salatası, 1 bardak hindistan cevizi suyu

Ara Öğün: 1 bardak yeşil çay ve diyet kraker

Akşam Yemeği: Avokado ve kuşkonmaz havuç eklenmiş ıspanaklı tavuk göğsü, bir top az yağlı vanilyalı dondurma

Avokado diyeti diğer günlere de yayılıp uygulanabileceği gibi, 6 hafta boyunca kesintisiz olarak devam edildiğinde önemli kazanımlar sağlanması kesindir.

Etiketler

Emirhan Cavak