Alkali Diyet Listesi Nedir Nasıl Yapılır ?

Alkali Diyet Listesi Nedir Nasıl Yapılır ?

Hastalıkların temelini vücudun asitlenmesinin oluşturduğunu biliyor muydunuz? Evet gerçekten de öyle vücudumuz asitlenince hastalıkların oluşması için uygun ortamlar oluşturuluyor. Asitlenme hücre içerisinde olarak hücrenin fonksiyonlarının bozulmasına sebebiyet vererek yanlış işleyişler meydana getiriyor. Bu durum sonrasında hastalıklar meydana geliyor. Peki, asitlenmeyi nasıl önleyebiliriz? Neler yapabiliriz? Hepsinin cevabı yazımızın devamında Türkiye’ de Dr. Ayşegül ÇORUHLU’ alkali beslenme üzerine oldukça iyi kaynaklar oluşturmuştur. Şimdi bu yazımızda Dr. Ayşegül ÇORUHLU’ nun yazmış olduğu ALKALİ DİYET isimli kitabından alkali beslenmek için izlememiz gereken 5 yolu inceleyeceğiz.

  1. 1.Yol

İlk olarak idrarımızı takip ederek vücudumuzun asit ve alkali durumunu öğrenmemiz gerekiyor. Ev şartlarında idrarın pH ölçümü yapılması zordur. Ama basit yöntemlerle idrarımızın asidik olması durumunu gözlemleyebiliriz. İdrarımızın renk ve kokusu bize yol gösterici olmaktadır. Koyu renkte ve ağır bir kokuda idrar çıkışı varsa vücudunuz asitlenmiştir.

  1. 2.Yol

Diğer bir yolumuz ise bol bol su içmektir. Su pH bakımından incelendiğinde hafif baziktir. İçtiğimiz suyun alkali olması oldukça önemlidir. Bu yüzden içeceğimiz suya limon, misket limon veya elma sirkesi ekleyerek suyun alkalisini arttırabiliriz. Veya eczanelerde hazır olarak satılan pH damlaları mevcuttur. Bunları da alıp suyunuza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda içmiş olduğunuz suyunuzun içerisine karbonat katarakta suyunuzun alkali seviyesini yükseltmiş olursunuz. Günlük içeceğiniz su miktarını kilonuza göre belirleyebilirsiniz. 20 kg başına 1 litre su tüketmeniz yeterli olacaktır. Asitli yiyeceklerin fazla tüketilmesi durumunda içeceğiniz su miktarı da bununla birlikte doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce muhakkak alkali su tüketimini sağlamanız gerekmektedir. Su içerken mümkünse azar azar tüketmeye özen gösterin. Bir seferde fazla miktarda su içmeyiniz. Su miktarını sebze suları ile de tamamlayabilirsiniz.

  1. 3.Yol

Sebze suyu içmeyi kendinize alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Sevdiğiniz sebzelerin suyunu sıkarak sebze suyunu tüketebilirsiniz. Sebze suyu ile meyve suyunu kesinlikle karıştırmayın. Meyve suyu içerisinde barındırdığı yüksek fruktoz sayesinde hücrelerin yaşlanmasını artırır. Bu yüzden mümkün olduğunca meyve suyundan uzak durmanız gerekmektedir. Meyve suyu yerine sebze suyu tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Sebzeler vücudumuzun temizlenmesine ve asitli yiyeceklerin oluşturduğu asidi tamponlamayı sağlar. Asit alkali ile tamponlanabilir. Bu yüzden kaçamak yaptığımızda ve vücudumuzun asitlenmesi arttığında sebze suyu tüketimini arttırmamız gerekmektedir.

  1. 4.Yol

Kullanmış olduğunuz tuzunuzu değiştirmeniz gerekmektedir. Deniz ve himalaya tuzu kullanmaya özen gösteriniz. Bu tuzlar ödem çözülmesine katkı sağlarken aynı zamanda hızlı kilo vermenize de yardımcı olurlar. Kullanacağınız tuzunuzu yanınızda götürmeye çalışın.

  1. 5.Yol

Balık ve sağlıklı yağ tüketimini arttırın. Hamsi, somon, uskumru gibi balıkları tüketmeye özen gösteriniz. Özellikle gün içerisinde omega-3 tabletleri almaya özen gösteriniz. Yemeklerinizi hazırlarken zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih edin. Avokado ve Hindistan cevizi yağı tüketmeye özen gösteriniz.

Alkali beslenme oldukça geniş bir konu olmasından ötürü hepsini bu yazımızda ele almamız mümkün değildir. Özellikle bu diyetin uygulanması konusunda detaylı bilgilere erişebilmek için mutlaka bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir. Çünkü alkali diyette birçok püf nokta vardır ve insanlar tarafından anlaşılmamaktadır. Örneğin suya limon eklenme konusu normalde limon asidik bir yapıdır. Ama suya eklediğimizde suyun alkalisini arttırdığını söyledik. Bunun açıklaması limon vücut içerisinde alkali etki göstermektedir. Bunun normal kişiler tarafından bilinmesi zordur. Bu yüzden uzman bir kişiden yani diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir. Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir. Sağlığınızı riske atmayın ve uzmanından yardım alın.

Etiketler

Emirhan Cavak