AIP Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

AIP Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

AIP diyetini kimler yapabilir sorusu, diyetin adını duyurmasıyla beraber merak konusu olmuştur. Bu diyet bağışıklık sistemi hastalıklarıyla uğraşan kişilerin uygulaması gereken bir diyettir. Paleo Otoimmün Protokol adıyla da bilenen diye, bağışıklığa dair problemlerin geçmesi için yapılır. Bu diyet mutlaka uzman kontrolünde yapılır. Aksi takdirde bazı sıkıntılarla karşılaşılabilir. Bunun sebebi diyetin zorlu ve yasaklarının çok olmasındandır. AIP diyeti yapılırken, hayatınızdan birçok gıdayı çıkarmak zorunda kalırsınız. Ancak bu diyeti, hastalığın geçmesiyle bırakmanız mümkündür. AIP diyeti sayesinde bağışıklık sistemi problemlerine çözüm bulan birçok insan vardır.

AIP Diyetinde Tüketilmesi Yasak Olan Besinler:

AIP diyeti yasakların çok olduğu bir diyettir. Bu diyetin sonucunda hastalığınız geçmesini bekliyorsanız, mutlaka yasaklardan kaçınmanız gerekmektedir. AIP diyetinde tüketmemeniz gereken besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Bakliyat: Bakliyat tüketimi tamamen yasaktır. Bazı maddelere esneklik getirilebilirken, bakliyata dair kesinlikle bir tolerans yoktur. Soya fasulyesi ya da yer fıstığı gibi alternatifler de tüketilmemelidir.
 2. Süt ürünleri: Peynir, süt, yoğurt, kefir gibi herhangi bir süt ürünün tüketilmesi yasaktır.
 3. Şeker ve türevleri: Agave, Hindistan cevizi şekeri, Stevia da dahil olmak üzere tüm şekerler yasaktır.
 4. Sebze: Patlıcan, domates, beyaz patates, altın çilek, pepino, goji berry, biber, biberi içeren baharatlar yasaktır.
 5. Tahıllar: Yulaf, pirinç, arpa, buğday ve benzeri tüm tahıllar yasatır. Bu maddeye de kinoa ya da karabuğday gibi istisnalar getirilemez, yasaktır.
 6. Yumurta: Yumurtanın herhangi bir türü bu diyette tamamen yasaklanmıştır.
 7. Kuruyemiş ve tohumlar: Kuruyemiş ve yenebilir tohumlar da bu diyette yasaktır.
 8. Katkı maddeleri ve paketli ürünler
 9. Alkol
 10. NSAIDS (Non steroidal antienflamatuar ilaçlar)

AIP Diyetinde Tüketimine İzin Verilen Şeyler:

AIP diyeti yapanlar, bu diyetle beraber birçok besinin tüketiminden mahrum kalırlar. Bambaşka bir beslenme alışkanlığı getiren bu diyet, oldukça zordur ancak yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar elde edilir. Bu diyette sadece yasaklar yoktur. Tüketilmesine izin verilen gıdalar da vardır. Bu gıdalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Organik ve serbest gezen tavukların eti
 2. Sakatat
 3. Balık (Çiftlik üretimi olmayacak)
 4. Ev yapımı Hindistan cevizi sürü, yoğurt, kefir
 5. Kuşkonmaz, brüksel lahanası, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar, salatalık, pancar, balkabağı, havuç, tatlı patates..
 6. Avokado, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, kuyruk yağı, iç yağı, zeytinyağı.
 7. Bal, akçaağaç şurubu (Nadiren ve en fazla 20 gram)
 8. Tüm taze ve kuru meyveler ancak 20 gram früktozla sınırlandırılmıştır.

AIP Diyetini Kimler Yapmalıdır?

Bu diyet genel olarak bağırsak ve bağışıklık sistemi sorunlarını çözmeye yöneliktir. Özellikle şekerli ve işlenmiş gıdalar bağırsaktan emilerek kana girmiştir ve bağışıklık sistemini etkilemiştir. Aynı zamanda tiroit bezlerini ve diğer sistemleri de etkileyen bu maddeler vücutta bir saldırı olarak algılanır ve antikorlar vücudumuzu bir tehdit olarak görerek vücuda saldırır. Bağışıklık sistemi çökerek farklı hastalıklar ortaya çıkar. Bu sebeple bu diyetin herkes tarafından uygulanması doğru değildir. Öncelikle doktor kontrolünden geçilmelidir ve diyete profesyonel bir şekilde karar verilmelidir. Otoimmün Protokol diyeti olarak da bilinen bu diyet doktor kontörlünde yapılmalıdır.

AIP Diyetinde Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Otoimmün diyeti sırasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunur. Bu hususlara özen göstermeniz halinde diyetiniz çok daha kolay geçecektir ve olumsuzluklarla karşılaşmanız en aza inecektir. Bu diyete ortalama olarak 1 ay devam etmek en idealidir ancak hastalığınızın seyrine göre süreyi değiştirmek de mümkündür. Diyet en önemli özelliği birçok gıdanın yasak olmasıdır. Bu yönüyle en zor diyetlerden biri olarak bilinen AIP diyeti, sabır ve emek isteyecektir. Gıdaların çoğunun yasak olması özellikle et ve sebze tüketiminin artmasına sebebiyet vermelidir. Balık tüketmek istiyorsanız balığın çiftlik balığı olmadığından da emin olmanız gerekmektedir. Bu diyette herhangi bir hazır gıdaya yer yoktur. İşlenmiş et de, paketlenmiş gıda da bu hastalığın en büyük besleyicisidir. Bu yönüyle diyetiniz boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli şey yasaklardan kaçmak olacaktır. Yasaklardan kaçarken, serbest olan şeyleri de çokça tüketmelisiniz. Hazırlayabileceğiniz besinler evde kendiniz hazırlamalısınız ve organik beslenmelisiniz.

Etiketler

Emirhan Cavak