17 Gün Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

17 Gün Diyeti Listesi Nedir, Nasıl Yapılır?

17 günde 5 kilo olarak da bilinen bu diyet, tüm dünyada hızlıca yayıldı. Bu diyetin çok tercih edilme sebebi, diyetin yiyecekleri en az kısıtlayan tipte olması. Günümüzde birçok kişi kilo vermek için şok diyetleri tercih ediyor. Şok diyetler her ne kadar hızlı sonuç verse de, bu diyeti uygulayan kişiler bir süre sonra verdiği kiloları geri alıyor. Bu durumun yaşanmaması için dengeli ve sağlıklı beslenmek önem arz eder. 17 günde 5 kilo diyeti, uzmanlar tarafından da sakıncalı bulunmayan bir diyet türüdür. Bu diyetin içerisinde hemen hemen tüm gıdalar bulunduğu için dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz mümkün olacaktır.

Aç Kalmadan Kilo Vermek:

17 gün diyeti yapanlar bu diyetle beraber 4 aşamaya tabi tutulurlar. Bu 4 aşamanın hepsini yapmak zorunlu değildir. Diyetinizin ilk aşamasında 5 kilo verebildiyseniz ve daha fazla kilo vermek istemiyorsanız, son aşamaya geçmeniz mümkündür. Ancak daha fazla kilo vermek niyetindeyseniz, her aşama 17 gün daha sürecektir. Bu diyetin yaratıcısı Doktor Mike Moreno’dur. Bu diyete özel bir kitap da çıkaran Moreno, aylarca çok satanlar listesinde yer almıştır.

17 Günde Diyet Nasıl yapılır?

Bu diyeti uygulamak oldukça kolaydır. 4 aşamadan oluşan diyet sadece kararlı olmanızı ister. Diyetin içeriğinde birden çok besin olduğu için de herhangi bir maddenin eksikliğini yaşamazsınız. Bu sayede çok daha dengeli beslenirsiniz ve buna rağmen kilo vermeniz de mümkündür. Kitabın öğütlediği bazı temel cümleler vardır. Bu cümleler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yüksek şekerli meyveler tüketmekten uzak durun
 2. Yağ yakan yağ tiplerini seçin (zeytinyağı, ketentohumu, balık yağı)
 3. Karbonhidratın her şeklinden uzak durun

Diyet listesi bakımından da en zengin menüye sahip olan 17 Günde Diyet, size hemen hemen her şeyi yeme imkanı veriyor. Elbette bu yiyecekleri yemenin ölçüsü ve bir düzeni var. Örnek vermek gerekirse, size kitapta yağ yakan yağların ve probiyotiklerin neler olduğu verilmişti. Bu listedeki maddeler içerisinden size en uygun olanı tercih ederek kendi diyet listenizi oluşturabilirsiniz. Doktor Moreno listede yağa ve şekere de yer vermiştir. Bunun sebebi diyetinizdeki besinlerin daha lezzetli hale gelmesi içindir.

17 Günde Diyet Döngüsü:

Moreno diyeti yapanlar genel olarak ilk döngüde 5 kilo vermeyi başarmış kişilerdir. Elbette diyetinizle beraber bol su uçmak ve egzersiz yapmak da kilo vermeye yardımcı olacaktır. Amacınız verdiğiniz kiloları tekrar almadan, kalıcı bir şekilde kilo vermekse bu diyeti uygularken beraberinde egzersiz yapmanız da önem arz edecektir. 17 günlük diyetinizin ilk döngüsünde tüketmeniz gereken yiyecekler şu şekilde sıralanmıştır:

 1. Yağsız proteinler
 2. Arındırıcı sebzeler
 3. Probiyotik besinler
 4. Kefir
 5. Faydalı yağlar
 6. Uyanma içeceği

Bu listede sayılan besinlere örnekler de verilmiştir. Yağsız proteinlere somon, dil balığı, tavuk göğsü, hindi göğsü gibi örnekler verilirken, arındırıcı sebzelere ise kuşkonmaz, havuç, patlıcan, brokoli, salatalık ve kereviz örnek verilebilir. Bunun yanı sıra probiyotik besinlere yoğurt ve kefir örnek verilmiştir. Her sabah uyanmak için 240 ml ölçeğinde bir bardağa sıcak su koyup içerisine limonata sıkarak tüketmek gerektiği söylenmiştir.

Bağlı Kalınması Gereken Liste:

17 gün diyeti nasıl yapılır sorusuna cevap verilirken, bağlı kalınması gereken listeye her zaman yer verilir. Bu diyet listesinde bağlı kalınması gereken besinler vardır. Bu besinlerin tercihini kategoriden seçerek düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak kahvaltıda probiyotik alınması gerekiyorsa ister kefir ister yoğurt tüketebilirsiniz. Bağlı kalınması gereken liste şu şekilde düzenlenmiştir:

 1. Kahvaltı: 2 yumurta veya 1 porsiyon yoğurt, 1 meyve servisi, 1 fincan yeşil çay
 2. Öğle yemeği: Balık, kümes hayvanları veya yumurta ya da protein kaynağı bir sebze, 1 fincan yeşil çay
 3. Akşam yemeği: Balık veya tavuk, arındırıcı sebzelerden istediğiniz kadar, 1 fincan yeşil çay
 4. Atıştırmalık: 1 porsiyon meyve, 2 porsiyon probiyotik
 5. Ekler: Salatalarda kullanmak için veya yemeğinizi pişirmek için faydalı yağlardan biri

Bu listeye bağlı kaldığınız sürece ilk 17 günlük döngüde kolayca 5 kilo vermeniz mümkün hale gelecektir.

 

Etiketler

Emirhan Cavak