Soğuk Buğday Çorbası Tarifi

Soğuk Buğday Çorbası Tarifi

Soğuk Buğday Çorbası Tarifi: Sıcak Yaz Aylarında Serinletici Bir Çorba

Merhabalar, sizlere bugün soğuk buğday çorbası yapacağız. Bu tarif çok pratik ve çok sağlıklı bir tarif gerçekten. Malum yaz ayları ve çok sıcak günler yaşıyoruz. Dolayısıyla çok fazla fresh, hem doyurucu hem de besleyici bir tarif olarak keyifle tüketebileceksiniz.

Soğuk Buğday Çorbası Malzemeleri:

  • Bir tutam dereotu (C vitamini kaynağı yeşil bir bitki)
  • Bir tutam taze nane (Hem ferahlık verir hem de C vitamini yüksektir)
  • 2 yemek kaşığı haşlanmış buğday (buğdayı düdüklü tencerede haşlamanızı tavsiye ederiz; hem daha kısa sürede haşlanıyor hem de daha yumuşak bir kıvamda oluyor)
  • 3 yemek kaşığı haşlanmış nohut
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • Su

Soğuk Buğday Çorbası Tarifi:

Suyumuzu geniş bir kasenin içerisine koyalım. Göz kararı bir su bardağını biraz geçebilir. Bu iki kişilik bir tarif olacak. Üzerine 3 yemek kaşığı kadar yoğurdumuzu ekliyoruz ve çırpıcı ile çırpıyoruz. Tarifimiz oldukça pratik hazırladıktan sonra bir süre buzdolabında beklettikten sonra daha keyifle tüketebileceğiniz bir tarif. 2 yemek kaşığı tepeleme buğday bir dilim ekmek yerine geçmekte. Bu şekilde buğdayımızı da ekliyoruz sonrasında 3 yemek kaşığı nohudumuzu ekliyoruz. Nohut da yine posa miktarı yüksek, bitkisel protein kaynağı olan besleyici bir ürün. Üzerine de yeşilliklerimizi bolca ekliyoruz. Dereotu ve naneyi isterseniz bıçakla da doğrayıp ekleyebilirsiniz. Fakat metal ile temas edince C vitamini değerini kaybetmemesi için elinizle de koparabilirsiniz. Çırpıcıyla tekrar karıştırıyoruz ve soğuk buğday çorbamız artık tüketmek için hazır.

soğuk buğday çorbası

Özellikle Soğuk Buğday Çorbası tarifini vejeteryanlar da çok keyifle tüketebilirler. Vejeteryanların beslenmesi için gereken vitaminleri içeren önemli bir tarif. Yemek öncesinde soğuk bir çorba olarak veya ikindi ara öğününde tok tutması için tüketebilirsiniz. 2 kepçe kadar aldığınızda bir porsiyon tüketmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla bir kase kadar soğuk buğday çorbası içtiğinizde ortalama 200 kalori enerji almış olacaksınız. Hem posa içeriği yüksek hem B vitamini ve C vitamini kaynağı, kalsiyum. mineral oldukça yüksek bir protein kaynağıdır.


Diyet Tatlı Tarifleri


Diyet Kek Tarifi


Zayıflama.NET afiyet olsun 🙂

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir