Vegan Beslenme Nedir Nasıl Yapılır Zararlı Mıdır ?

Vegan Beslenme Nedir Nasıl Yapılır Zararlı Mıdır ?

Vegan beslenmesi  en katı vejetaryen olarak da anılıyor. Bu beslenme tipini seçmiş olan bireyler hayvansal ürünlerin hiç birine beslenmelerinde yer vermiyorlar. Bu nedenle hayvansal  olduğu için bal dahi yemiyorlar. Vücutlarının ihtiyaç duydukları besinleri almak için ise tamamen bitkisel kaynaklara doğru yöneliyorlar.

Vegan Tarzı Beslenme Neden Ortaya Çıktı?

Vegan beslenme nedir diye merak edenler için öncelikle neden bu beslenme tipinin ortaya çıktığından başlamak yerinde olacaktır. Günümüzde et endüstrisinin yarattığı korkunç görüntülere hepimiz maruz kalmaktayız. Hayvanların yaşadığı işkenceler bu gün herkes tarafından bilinmektedir. Et sektöründeki çalışma şekillerine bakıldığında midenin kaldırması güç olan görüntülere şahit olmaktayız. Bizlere yararlı diyerek satılan aslında yerlerinden dahi  hareket edemeyen hayvanlar antibiyotiklerle ve zararlı ilaçlarla şişirilmektedir. İşte vegan tarzı beslenme bu ve daha nice yaşanan olumsuz olayların reddi için ortaya çıkan bir beslenme biçimidir.

Vejeteryan Beslenme Nedir?

Vejeteryan beslenme İngilizcede “Vegetable” yani sebze kelimesinden türemiştir. Bir diğer teoriye göre ise canlı ve sağlıklı anlamındaki “vegetus” kelimesinden türediği söylenmiştir. 1842 yılında ortaya çıkan bu beslenme tarzı yani vejetaryenlik, temel olarak et tüketmeme ve bazı alt çeşitlerinde tercihe bağlı olarak hiçbir hayvan ürünlerini de tüketmeme durumuna verilen isimdir. Bu duruma da veganlık denmektedir.

Vegan Beslenme Zararlı Mıdır?

Vegan beslenme zararları bir efsanedir. Beslenmesine dikkat eden, dengeli bir biçimde beslenen kişiler vegan beslendikleri zaman daha sağlıklı bireyler olurlar. Zararın en çok protein açısından olduğu düşünülmektedir halbuki vegan beslenme protein açısından sanılanın aksine zengindir.

Örnek vermek gerekirse bir bardak baklagil yaklaşık 16 g. protein içeriğine sahiptir. Bir porsiyon esmer pirinç yaklaşık 5 gr. Protein içeriğine sahiptir. Uzmanlara kulak verdiğimiz zaman, kişiden kişiye değişse bile, ortalama olarak günlük protein ihtiyacının yetişkin kadınlarda 47 ile 59 gr. Arasında olduğu yetişkin erkeklerde ise 58 ile 72 gr arasında olduğu biliniyor.

Vegan Beslenmede Yenilen Gıdalar Nelerdir?

  • Doğal zeytin ve zeytinyağı, keten tohumundan elde edilen yağ, soya yağı, avakado yağı, fındık yağı gibi bitkiler kaynaklı olan yağlar tüketilebilir.
  • Esmer pirinç, yulaf ezmesi, kuskus, bulgur gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan baklagiller tercih edilebilir.
  • Nohut, mercimek, kinoa ve barbunya bu beslenme tarzında sıklıkla tüketilen bakliyatlar arasında yer almaktadır.

Vegan Beslemede Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

Bu beslenme tarzında dikkat edilmesi gereken nokta yalnızca hayvansal gıdalarda bulunan vitaminlerdir. Örneğin yalnızca hayvansal gıdalardan elde edilen B12 ve D vitaminleri mutlak suretle takviye olarak dışarıdan alınmalıdır. Eczanenizden bu takviyeleri uygun fiyatlı bir şekilde satın almanız da mümkün.

Aynı zamanda bu beslenme tarzına geçmeyi düşünüyorsanız kan değerlerinizi ölçtürmenizde ve bu beslenme için uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

Etiketler

Emirhan Cavak