Tok Tutan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Tok Tutan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir vücut açısından beslenme kurallarına dikkat etmek gereklidir. Tok tutan yiyecekler arasında ön planda olan ve C vitamini içeren kivi, vitamin deposu özelliği ve hızlı yağ yakması sebebiyle insan metabolizmasını çalıştırdığı akademik araştırmalarla kanıtlanmış bir besindir.

Günümüzde birçok hayvan ve bitki kendi C vitaminlerini kendileri üretebilirken, insanlar bu vitamini mecburen dışarıdan almak zorunda kalırlar. Bir miktar para verilerek eczanelerden ya da aktarlardan besin desteği olan ilaçların alınmasına gerek kalmadan C vitamini besinlerden alınması daha doğru bir karar olur.

Vitaminli Meyve

Kivi meyvesi, C vitamini bakımından en zengin gıda türüdür. 100 gram kivi yaklaşık olarak 400 miligrama kadar C vitamini içeriyor. Hem sağlık hem de vücut açısından değerli bir besin olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Kivi, turunçgil meyve çeşitlerinden 4-6 kat, kırmızı ve yeşil elmadan ise 40-50 kat daha fazla C vitaminine sahip bir gıdadır. Günde 1 adet orta boy kivi tüketilmesi yetişkin insanlar tarafından tok tutucu özellikleri nedeniyle tercih ediliyor.

Vazgeçilemeyen Yağsız Yoğurt

Her öğünde yenilmesi gereken yağsız yoğurt, vücudun sağlıklı ve hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı oluyor. İçeriğinde yer alan yüksek derecede kalsiyum ve protein sayesinde özellikle bel ve göbek yağlarının erimesinde sıklıkla tüketildiğinde ciddi avantajlar sunuyor.

İnanılmaz bir seviyede tok tutucu özelliği olan ve protein kaynağı içeren yağsız yoğurt, küçük büyük herkes tarafından tercih edilmesi gereken bir besindir. Ayrıca yoğurdun içeriğinde yer alan yüksek kalsiyum ve protein, kilo problemi yaşayanların sağlıklı bir hale gelmesini sağlıyor.

Kırmızı Gıdalar

Kırmızıbiberin içeriğindeki antioksidan maddesi metabolizmayı çok hızlı bir şekilde çalıştırıyor ve vücut ısısını bir üst seviyeye yükselterek enerji kaybetmeye neden oluyor.

Kırmızıbiber tüketiminde midede herhangi bir sorun yoksa yemeklere mümkün olduğu kadar bu gıdanın eklenmesinde birçok faydası olduğu biliniyor.

Tok Tutan İçecekler

Yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığında düzenli olarak yeşil çay tüketen kişiler, tüketmeyenlere göre daha yavaş kilo alıyor. Yeşil çay tüketimi, kişinin iştahını önemli ölçüde azaltıyor. Yetişkin bireylerin günde 1 fincan yeşil çay tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Su Hayattır

Hayat kaynağı olan su, oksijen ihtiyacından sonra en temel ihtiyaçlarımızın başında yer alıyor. İnsanlar yemek yemeden hayatlarını devam ettirebilirler, ancak su olmadan yaşamak biraz zordur.

Vücuttaki hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için su olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kan dolaşımı hızlandıran su, yağ yakımını da kolaylaştırmayı sağlıyor. Günde yaklaşık olarak 2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki besinlerin dışında yer alan ve tok tutan besinlerden biri olan çorba, başlangıç yemeği olarak tercih ediliyor. Doğal yollarla hazırlanan çorba çeşitleri, içeriğinde hayat kaynağı olan su ile hazırlandığı için tokluk hissi veriyor.

Etiketler

Emirhan Cavak