Tek Tip Beslenme Nedir Zararları Nelerdir?

Tek Tip Beslenme Nedir Zararları Nelerdir?

Tek tip beslenerek diyet yapmak, son zamanlarda sıkça tercih edilmeye başlandı. Bu diyet tercih edenlerin genel olarak tercih sebebi, hızlı kilo vermek. Diyet programları özenle hazırlanmazsa ve beraberinde spor yapılmazsa uzun süreçte etki ederler. Birçok insan, istediği fiziksel görünüme bir an önce ulaşabilmek için çeşitli yöntemler dener. Bu yöntemler arasında tek tip beslenme de son zamanlarda popüler olmuştur. Tek tip beslenmeyle kesinlikle en kısa zamanda sonuç alırsınız. Ancak bu tip diyetler çoğu zaman sağlığınızı tehlikeye düşürür. Üstelik bu tehlikeler, göz ardı edilebilir nitelikte de değildir.

Tek Tip Beslenme Nedir?

Tek besin diyeti, yalnızca bir besin tercih edilerek ya da belli besin türlerinden vazgeçilerek yapılan diyetlerdir. Örnek vermek gerekirse, bazı diyetlerde sadece protein kullanılırken bazı diyetlerde hiçbir şekilde karbonhidrat kullanılmadığını görürsünüz. Tek tip beslenme, özellikle kilo verme anlamında oldukça hızlı sonuçlar göstermektedir. Ancak bu sonuçları alırken, vücudunuz büyük tehlikelerle karşı karşıya kalır.

Tek Tip Beslenme Türleri Nelerdir?

Tek tip beslenme, son zamanlarda popüler bir diyet yöntemi haline geldiği için birçok şekilde karşınıza çıkabilir. Örnek olarak, dukan diyetinden patates diyetine kadar her türlü yöntemle karşılaşabilirsiniz. Bu diyet programlarında genellikle karbonhidrattan vazgeçerek proteine yöneliş gözlemlersiniz. Ancak bu klişelerden uzaklaşılarak, sadece karbonhidratla beslenilen diyetler de vardır. Bu diyet türlerinin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Dukan diyeti
  2. İsveç diyeti
  3. Patates diyeti
  4. Yoğurt diyeti
  5. Şok diyet

Tek Tip Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Tek tip beslenmenin zararları sürekli olarak vurgulanmaktadır. Ancak bu zararlar, her diyet tipinde değişiklik gösterir. En popüler olan diyet türlerinden çiğ vegan diyetinde, protein eksikliğinden kaynaklı olarak metabolizmada hasarlar gerçekleşebilir. Karbonhidratın tamamen tüketimden çıkarıldığı diyetlerde de çeşitli tiroit rahatsızlıkları gözlemlenmiştir.

Bu diyetlerde atlanılan en büyük nokta, tek tip beslenerek sadece kilo kaybı yaşanılacağının düşünülmesidir. Ancak bu diyetlerde sadece belirli besin gruplarından mahrum kalmazsınız, büyük bir hormonal denge kaybı da yaşarsınız.

Tek tip beslenmede en çok tercih edilen diyetlere göre bozulan sağlık şu şekilde ele alınabilir:

  1. Ketojenik diyetin zararları: Ketajonik diyet yapan kişiler, karbonhidratı günlük 50 gram olarak sınırlandırmaktadır. Karbonhidrat tüketiminin az olması kilo vermede kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Ancak ketajonik diyette de tiroit hormonuyla ilgili birçok sorunla karşılaşırsınız. Özellikle hipotiroidizm gibi hastalıkların önünü açan en büyük sebep ketajonik diyet yapmaktır.
  2. Çiğ vegan diyeti: Çiğ meyve ve sebze tüketmek her zaman için çok sağlıklı olmuştur. Lif değeri yüksek gıdalarla beslenmek, sizi tok tutar ve yemek yemenin en sağlıklı yoludur. Vegan diyetlerinde de her zaman meyve ve sebzeye ağırlık verildiği görülür. Özellikle yiyeceklerin ısıtılmasının ve pişirilmesinin büyük bir değer kaybı olduğunu düşünen veganlar, bu fikirlerinde haksız değildir. Ancak bu beslenme şekli tek yönlü beslenmeye döndüğünde ortaya büyük sıkıntılar çıkmaktadır. Tek tip beslenme diyetlerinin hemen hemen hepsinde görülen sağlık problemleri veganlarda da rastlanır. Üstelik bağırsak mikrobiyomu olan kişiler, sürekli çiğ gıdalar tüketirse büyük problemlerle karşılaşırlar. Sürekli çiğ besinler tüketmek zaten her normal insanda bazı sıkıntılar çıkarabilirken, bu beslenmeyi hayat düzenine çeviren kişilerde daha çok gözlemlenir. Bu yüzden aşırı kilo verme, kansızlık, besin yetersizliği gibi rahatsızlıklarla karşılaşmak mümkündür. Bu beslenme tipleri, sadece fiziksel hasarlar yaratmaz. Ruhsal bazı sıkıntılar da bu diyet tipleriyle beraberinde gelir. Bunun sebebi, hormonlarda yaşanan büyük rahatsızlıkların ruhsal hayata yansımasıdır.
Etiketler

Emirhan Cavak