Sağlıklı Beslenme Piramidi Nedir?

Sağlıklı Beslenme Piramidi Nedir?

Bu tip besin piramitleri kişilerin dengeli beslenmesi ve alması gerektiği besinler öğrenebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Kişiler bu sayede neleri tüketmeleri gerektiğini öğreniyor ve buna yönelik çalışmalar yaparak kilo oranlarını hesaplamaktadırlar. Kişiler vücutlarının gereksinim duyduğu vitamin mineral gibi değerleri besinlerden almaktadırlar. Sağlıklı beslenme düzeni içerisinde kişiler bu değerlerden gerektirdiği kadar alabiliyor olmaları gerekmektedir. Bu tip besin piramitleri kişilere neyi ne kadar almaları gerektiği ile ilgili gereken cevapları vermektedir. Vücut gereksinimleri gerektiği kadar alınmalı ve sağlıklı bir şekilde beslenme rutinleri oluşturulmalı.

Beslenme Piramidi İçerisinde Hangi Besinler Yer Alır?

Kişilerin alması gereken besinlere göre  sıralanmış olan beslenme kılavuzu bu piramitlerdir. Bu piramitler genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır. Et ve kuru baklagiller, süt ve türevleri, sebze ve meyveler, tahıllar ve son olarak da tatlılar ve yağlar olarak gruplanmaktadır. Kişilerin alması gerektiği besinlere göre sıralanmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları içerisinde bu tip beslenmelerin yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Ekmek ve Tahıl Grubu

Sağlıklı beslenme süreci içerisinde herkesin ihtiyaç duyduğu bu piramidin en altında yer alan grup bu gruptur. Ve kişilerin en çok tüketmesi gerektiği gruptur. Tahıllar insan sağlığı açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu besinlerin büyük kısmı karbonhidratlardır. Kepeği alınmamış bulgurlar ve diğer tahıllar bu noktada önemlidir. Vitamin açısından da oldukça zengindir. Beslenme piramidi içerisinde mümkün olduğunda az işlenmiş yiyeceklere önem verilmelidir. Doğal olan ürünler tercih etmeli ve rafine olan ürünlerden mümkün olduğunda uzak durulmalıdır.

Sebze ve Meyve Grubu

Sebze ve meyveler vitamin ve mineraller açısından kişilere ihtiyaç duydukları kadarı verme konusunda oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Türkiye’ye özgü olan besin piramidi içerisinde ikinci sırada bu grup yer almaktadır. Diğer gruplardan alınamayan değerler en çok grupta alınmaktadır kişiler hayatları boyunca en çok bu grupta yer alan ürünleri tüketmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, meyve çeşitleri, domates, kivi, çilek gibi çok çeşitli sebze ve meyvelerden gerekli olan besin değerleri alınmalıdır.

Et ve Süt Ürünleri Grubu

Beslenme piramidinin bu grubunda ağırlık olarak protein içerikli gıdalar yer almaktadır. İnsanlar ihtiyaç duydukları protein miktarlarını bu gruptan karşılamaktadırlar. Fıstık, ceviz, kırmızı et, balıklar, kuru baklagiller, yumurta, fındık, yoğurt, süt gibi çok çeşitli olan yiyecekler ile kişiler günlük olarak ihtiyaç duydukları protein ihtiyaçlarını karşılamış olmaktadırlar. Protein sağlıklı ve dengeli beslenme açısından oldukça önemlidir. Besin piramidi içerisinde yer alan besin grupları sağlıklı beslenmek için önem taşımaktadır. Et ürünleri demir, çinko, ve B grubu vitaminleri gibi ihtiyaçları karşılamaları açısından gereklidir. B grubu vitaminlerinin eksikleri diğer vitaminlerin eksiklikleri kadar yüksek etkilere sahiptir. Etler içerisinden en az yağa sahip olan etler balık ve beyaz etlerdir.

Etiketler

Emirhan Cavak