Ramazanda Diyet Yapılır mı, Diyete Devam Edilir mi?

Ramazanda Diyet Yapılır mı, Diyete Devam Edilir mi?

Diyet yapıyorsanız ve diyet süreciniz Ramazan ayına denk geldiyse haliyle “Ramazan Ayında diyete ara vermeden nasıl devam edilir?” sorusu da beraberinde gelmekte. Çünkü diyet programınıza azim, istek ve sabırla başladınız bu yüzden de devam edip fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz. Bu sizin en doğal hakkınız. Peki hem orucunuzu tutup hem de diyetinize ara vermeden nasıl devam edeceksiniz?

Ramazanda diyetinize ara vermek istemiyor aynı zamanda da orucunuzu tutmak istiyorsanız öncelikle öğün sayınız düşecek; bunun bilincinde olmalı ve beslenme düzeninizi ona göre ayarlamanız gerekecek. Bu yüzden Ramazan ayında beslenme gün boyu aç kalındığından ve beslenme düzenini ani değişmesinden dolayı insan metabolizmasının uyumu açısından çok önemlidir.

Ramazan Diyeti Listesi

İnsan metabolizması kişiden kişiye yaradılış olarak farklılık göstermekle birlikte kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre de tarz alır. Örneğin bazı kişiler sabah kahvaltısı yapmazlar, bazıları öğle yemeği yemezler, bazıları da akşam yemeğini yemezler; hatta gece atıştırmadan yatamayanlar da vardır. Diğer taraftan bazıları da sürekli atıştırır dururlar.

ramazanda diyet yapılır mı

Ramazan ayında diyete ara vermeden beslenme kişilerin gelenek, görenek, kişisel beslenme alışkanlıklarına, beslenme kültürlerine ve aile bütçesine göre yapılır. Her koşulda da amaç uzun süre açlık duygusunu geciktirmek, diyeti aksatmayan ve rahatsız etmeyen besinleri yemek, midede yanma ve ağrılara neden olmayan susatmayan ve az da olsa insanların günlük faaliyetlerini karşılayacak şekilde bir beslenmenin gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla ilk tercih edeceğimiz besinler sahur ve iftarda da sindirimi kolay, hazımsızlık yaratmayan, ağır ve aşırı tuzlu olmayan gıdalar ile besin değeri yüksek gıdalardır.

Sağlık açısından ve özellikle kilo almamak için en ideal beslenme şekli az az sık sık ve karışık beslenmedir. Yani günde en az 5-6 (3 ana 3 ara) öğün şeklinde ve öğünlerde özellikle ana öğünlerde sebzenin, meyvenin, etin, sütün, ekmeğin ve yağın olduğu bir beslenme şeklidir. Bunun aksi bir beslenme şekli mutlaka bir komplikasyon yani yan etki oluşturur. Ancak Ramazanda öğün sayısı düşmekte doğru beslenilmediği takdirde de kilo alımına sebebiyet verebilmektedir.

Hazımsızlık, halsizlik, susama, baş dönmesi, mide bulantısı, midede yanma, tatlıya karşı isteğin artması, tansiyon ve şekerin düşmesi veya yükselmesi ve en bariz olan da kilo alımıdır. Kilo alma nedeni öğün birleştirmeye bağlı bazal metabolizmanın azalması, uykuya meilin artması, aktivitede azalma, tatlıya karşı isteğin artması, kısa sürede özellikle iftarda hiç doymayacakmış gibi aşırı yemek yemektir.

Ramazan beslenmeleri zayıflama ilkelere terstir. Kişi ya bu aylarda diyeti bırakacak ya da alması gereken kaloriyi 4 ana öğüne bölerek diyete devam edecektir. Unutmayın ki uzun süre aç kalınarak beslenmeler de mutlaka kilo alınır. Çevremize şöyle bir baktığımız zaman az az sık sık yiyenlerin çoğunluğu zayıftır ve uzun süre zayıf kalabilirler. Diğer taraftan öğün birleştirenler ise genelde kiloludur.

Ramazanda Diyet Yapılır Mı

Uzun lafın kısası Ramazanda da diyetinize ara vermeden devam etmek tamamen sizin elinizde. Diyet programınız sırasında belki 3 ana 2 ara öğün şeklinde besleniyordunuz. Tek yapmanız gereken sahur, iftar, iftardan sonra da iki ara öğün şeklinde diyete uygun besinlerle beslenerek diyete devam etmek ve bu süreci kilo almadan hatta kilo vererek sağlıklı tamamlamaktır.

Hayırlı Ramazanlar…

Kaynak: Beslenme ve Diyet Uzmanı Bayram UÇKAÇ
Etiketler