Boy Kilo Endeksi Nedir Nasıl Hesaplanır?

Boy Kilo Endeksi Nedir Nasıl Hesaplanır?

Boy ve kilo endeksiniz vücudunuzun ağırlığının boy uzunluğunuza bölünmesi ile hesaplanan bir değerdir. Boy kilo endeksi hesaplama oldukça kolay bir işlemdir. Bu hesaplamalar ile vücudunuzun orantılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu hesaplama işlemleri ile kişiler ideal kilolarda olup olmadıklarını da anlayabilmektedirler. Aynı zamanda ideal kilo hesaplama olarak da geçmektedir. Şişmanlık ve zayıflık gibi problemlerde olan insanlar için harcadıkları enerji miktarlarını görebilme ve hesaplayabilme açısından gerekli olan hesaplamalardır.

Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Günlük kalori hesaplama için gerekli olan bu hesaplama çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Boy kilo endeksi hesaplamak için çok çeşitli yöntemler oluşturulmuş. Bu yöntemler içerisinde en çok geçerli olan yöntemler vardır. Beden kitle indeksi hesaplamaları çin kişiler mevcut olan kilolarını boy uzunluklarına metre cinsinden karesine bölerek bulabileceklerdir. Bu en yaygın olan hesaplama yöntemidir. Bu şekilde hesaplamalar yaparak kendi ideal kilonuzu öğrenebilir ve kilo problemlerinize çare bulma açısından daha fazla kolaylık yaşayabilirsiniz. Bu şekillerde pek çok doktorun ce kişilerin kilo problemlerine daha kolay çareler buldukları gözlemlenmiştir.

Yaşa Göre Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Hesaplama yapılırken kişilerin göz önünde bulundurması gerekli olan durumlardan bir tanesi de yaş oranlarıdır. Kişiler hesaplamalarını yaptıktan sonra yaşlarının olması gereken hesaplamalarına bakmalı ve kendilerini buna göre karşılaştırmalılar. Yaş faktörü bu hesaplamalar içerisinde en önemli sahiptir. Kilo problemlerini çözebilme açısından herkes kendi yaşlarının gerektirdiklerine göre farkları gözetmeli. Her yaşa göre boy ve kilo dengesi farklılar göstermektedir. Her yaşın gerektirdiği boy ve kilo değerleri farklıdır. Bu nedenle karşılaştırmalar buna göre yapılmalıdır. Boy kilo hesaplama işlemlerinde yaş önem taşır.

Yetişkinlerde Boy ve Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Standart boy kilo endeksi hesaplamalarına göre karşılaştırıldığında standarda yakın değerler genel olarak kabul görmektedir ve normal olarak karşılanmaktadır. Bu değerler herkesin bileceği üzere yaş, ırk, cinsiyet gibi dış etkenlerle doğrudan olarak bağlı olan değerlerdir. Her milletin standart değerleri farklıdır. Bu değerler cinsiyetler arasında da büyük değişiklikler göstermektedir. Yetişkinlerde de boy ve kilo endeksleri aynı şekillerde hesaplanmaktadır ve standart değerlere göre değerlendirilmektedir. Bu hesaplamalar ile kişilerde vücuttaki yağ oranı hesaplamaları farklıdır. Bu yöntem ile kişiler yağ oranlarını öğrenemezler.

Bebeklerde Boy ve Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Bebeklerde boy ve kilo hesaplamaları oldukça önem gösterilmesi gereken hesaplamalardır. Bireyler bebeklik dönemlerinde meydana gelen beslenme bozuklukları bu şekillerde fark edilebilmekte ve erkenden tedavi edilmektedir. Yeme bozuklukları olan bebeklerde durumun erken fark edilmesi ilerleyen zamanlarda problem çıkmaması açısından oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerin yaşadıkları sosyal ekonomik toplum değerleri içerisinde hesaplamaları yapılır ve bu değerler ile karşılaştırılır. Bebeklerde bu hesaplamalar ile kilo problemi olmayan ancak bu problemlere yatkın olanlar tespit edilir ve erkenden bu problemler oluşmadan çözülmeye yönelik işlemler yapılır. Ebeveynler bu gibi durumlarda büyük dikkat ve özen göstermeliler.

 Boy Kilo Endeksi Neden Hesaplanır?

Boy ve kilo endeksleri kişilerdeki yağ oranlarının tespit edilmesi ve vücuttan kolayca atılabilmesine yönelik çalışmalar için gereklidir. Kişilerin yağ oranları bu yöntemler ile hesaplanmakta ve günlük kalori hesaplamaları da bu şekillere göre hazırlanmaktadır. Kişilerin yağ oranların onların herhangi bir beslenme bozuklarının var olup olmadığını öğrenme açısından önemlidir. Kişiler bu yöntemler ile ne kadar yağ oranlarına sahip olduklarını görebilirler buna göre beslenme düzenlerini oluşturabilirler. Yakılan enerji miktarları ve diğer problemler bu hesaplamalar ile oraya çıkarılmaktadır.

Etiketler

Emirhan Cavak