A Kan Grubuna Göre Beslenme ve Diyet Nasıl Yapılır?

A Kan Grubuna Göre Beslenme ve Diyet Nasıl Yapılır?

Kan grubu A olana beslenme şekli hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Kan grubuna uygun beslenme alışkanlığı uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Kan grubuna göre beslenme şekli kişilerin kan gruplarının besinlere verdiği tepkimeler kontrol edilmektedir. Bu tepkilerin olumlu ya da olumsuz olmasına göre o besinin zararlı veya zararsız olduğu belirlenir. Belirlenen bu besinler ile kişinin kan gruplarına ait bir beslenme planı veya diyet oluşturulur. Kişiler bu diyetlere uyduğu sürece kilo verebilir ve kilosunu koruyabilir. Sadece kilo için değil, hastalıklar ile savaşmak için de bu beslenme yöntemi kullanılabilir.

 

 

A Grubuyum Nasıl Kilo Veririm?

 

A kan grubuna göre beslenme şeklinde dikkat edilmesi gereken ilk şey hazır yiyecekler ile ayaküstü atıştırmalardan uzak durmaktır. Kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken sebze ağırlıklı beslenmektir. A grubu kana sahip olanların sindirim sistemleri duyarlıdır. Bu yüzden tükettikleri besinlere dikkat etmelidir. Bağışıklık sistemleri dayanıklıdır. Bu dayanıklılığı devam ettirmek için aşağıda belirtilen besinlere dikkat etmelidir. Ayrıca B ve C vitamini tüketilmelidir. A kan grubuna sahip kişilerde bu iki vitamin türü daha az görülmektedir.

 

 

A Kan Grubuna Sahip Kişiler Hangi Besinleri Tüketebilir?

 

A grubuna ait kişilerin yemesi gereken ve yememesi gereken besinler bulunmaktadır. İşte A kan grubu beslenme listesi:

 

  • Deniz Ürünleri: Haftada iki veya üç kere tüketilebilir. Balık etlerini fırında, haşlanmış veya ızgara pişmiş şekilde olarak tüketebilirsiniz.
  • Sebzeler: Özellikle brokoli ve sarımsak sık tüketilmelidir. Antioksidan etkilerinden dolayı bu sebzeleri tüketebilirsiniz. Ayrıca havuç, ıspanak, balkabağı gibi sebzeleri tüketebilirsiniz.
  • Meyveler: A grubuna sahip kişiler günde üç öğün meyve tüketmelidir. Özellikle erik ve vişne gibi meyveler tercih edilmelidir.

 

 

A Kan Grubuna Sahip Kişiler Hangi Besinleri Tüketemez?

 

A kan grubunda bulunan kişiler aşağıdaki besinleri tüketirken dikkatli olmalıdır.

 

  • Et: A grubundaki kişiler et tüketmemelidir. Et tüketen A kan grubundakiler sindirim sisteminde zorluk yaşamaktadır. Özellikle kırmızı ette bu sorun yaşanmaktadır. Bununla beraber et vücudunuzda yağ olarak birikebilmektedir.
  • Salam, sosis, sucuk, kavurma vb. gıdaların tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Süt Ürünleri: A grubunda bulunan kişiler için süt ürünlerinin sindirimi zordur. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Biber, domates, patates ve lahana gibi sebzelerin tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Tropikal meyvelerin tüketimine dikkat edilmelidir.

 

 

A Kan Grubuna Sahip Kişiler için Diyet:

 

A kan grubuna ait kişilerin uygulaması gereken bir diyet bulunmaktadır. Kan gruplarına uygun diyetlerin ilk kez yayınlanması 1996 tarihine dayanmaktadır. 1996 yılında Dr. Peter J. D’Adamo tarafından çıkarılan bu diyet listesinde A grubuna göre diyet şu şekildedir:

 

Kahvaltı: Uykudan uyanır uyanmaz 1 bardak limonlu su içilmelidir. Kahvaltı olarak sütlü yulaf (1 kase), 1 bardak greyfurt suyu, yeşil çay veya kahve tüketilmelidir.

Öğle Yemeği: Salata (marul, taze soğan, salatalık, taze nane, limon ve peynir), elma, 1 dilim ekmek ve yeşil çay tüketilmelidir.

İkindi: 2 dilim limonlu kek, 2 erik, yeşil çay ve su tüketilmelidir.

Akşam Yemeği: Lazanya, brokoli, yoğurt ile kahve veya yeşil çay tüketilmelidir. İsteyenler bir kadeh kırmızı şarap tüketebilir.

 

A grubuna ait kişiler aşağıda belirtilen egzersizleri yapabilir:

 

Haftada 3 veya 4 kez olmak üzere; Tai Chi (30 dakika), Hatha Yoga (30 dakika), Yürüyüş (30 dakika), Yüzme (30 dakika), Dans (30 dakika), Aerobik (30 dakika) ve Esneme (15 dakika) yapılabilir. Düzenli kilo vermek için egzersiz yapmayı unutmayınız.

Etiketler

Emirhan Cavak